Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 227 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.10.11 - 22:39     Czytano: [1560]

Dział: Nasze zdrowie

Komu służy służba zdrowia?
Temat zawsze na czasie. W sezonie jesiennym jednak niedoskonałości polskiego systemu tzw. „służby zdrowia” odczuwamy silniej.

Nikt nie ma recepty na wiele chorób, które zadręczają polskie społeczeństwo. Eksperymentują na nas kolejne rządy i ekipy naprawcze. Sześciolatki do szkół, emeryci na cmentarz a chorzy niech wcinają Gripex, nie zawracają głowy lekarzom.

Nasze składki zusowskie zasilają konta przychodni, do których potem my nie możemy się dostać. Tym, którym kręcą się w oku łezki za kolejkami sklepowymi sprzed lat, zadam pytanie: kiedy ostatnio mieli przyjemność korzystać z publicznej służby zdrowia? Próba wyrwania numerka do lekarza szybko i boleśnie wyprostuje im wyidealizowane wspomnienia.

Nieprzyjemny to moment, w którym z bezsilności chce się dusić rejestratorkę, chwila refleksji nad tym, ile kasy utopił zus, bez naszej zgody, w ten interes…

Opcjonalnie oczywiście zdesperowani pacjenci mogą wykupić prywatne ubezpieczenia. I już nawet nie w tym problem kogo na to stać, a wiadomo, że większość nie. Ale w tym, że są to kolejne nasze pieniądze przeznaczane na ten cel, a co się stało z poprzednią niemała sumką?

Szczęściarze dostają ubezpieczenie prywatne od pracodawcy. A może już nie szczęściarze? Państwo polskie opiekuńcze postanowiło wtrącić swoje trzy grosze.

Wczoraj sędziowie Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w swojej uchwale uznali, że: "wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej wymienionej ustawy".

Uchwała jest kolejną, jaką podjął NSA w sprawie pakietów medycznych. 24 maja zeszłego roku decyzja zapadła w mniejszym (siedmioosobowym) składzie. Ze względu na kontrowersje i rozbieżności w orzecznictwie NSA postanowił przekazać sprawę do rozpatrzenia pełnemu składowi Izby Finansowej. Za wyrażonym stanowiskiem opowiedziało się 22 sędziów, a 8 było przeciw - zgłosili tzw. zdanie odrębne. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy.

Jednym słowem: płacisz składki zusowskie, to mało – zapłać jeszcze za bezczelność, że stać Cię na prywatną służbę zdrowia.

Stara taktyka: żeby jednym się nie wydawało, że inni mają lepiej, zamiast ciągnąć w górę, utnijmy, by było po równo. Dałabym głowę, że w Polsce ten sposób „wyrównywania szans” już kiedyś był wdrażany …

Anna Raciniewska

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Sierpnia 1938 roku
Urodziła się Beata Tyszkiewicz, polska aktorka filmowa ("Lalka", "Marysia i Napoleon").


14 Sierpnia 1919 roku
Wybuchł strajk 140 tys. polskich robotników na Górnym Śląsku, poprzedzający wybuch zbrojnego powstania


Zobacz więcej