Wtorek 28 Stycznia 2020r. - 28 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.07.11 - 22:00     Czytano: [1697]

Kto boi się polskich korzeni?

Niemal z bismarckowską systematycznością zlikwidowano niezliczoną ilość domów kultury w Polsce. Wraz z nimi skazano na cywilną śmierć niezliczoną ilość działaczy kulturalnych i zespołów artystycznych.

Ileż absurdalnych pomówień i ataków poszło również w stronę serca Śląska, w Koszęcin i zespół 'Śląsk'? Ileż energii zużyto na niezrozumiałą walkę z pięknym strojem śląskim? Czyżby wiek XXI, podobnie jak wiek XX miał stać się wiekiem dominacji barbarzyńców i ignorantów? Wiekiem dzikusów, którym kultura przeszkadza najbardziej? Czyżby wartości świata zwierząt miały być stać się standardem także dla Polaków? Czyżby śpiew i piękna polszczyzna, z jej cudownymi, gwarowymi odmianami, miała być zastąpiona przez wściekłe warczenie nienawistników?

Oby piękno z Podhala, Spisza, Orawy, Śląska i Kaszub, ruszyło z odsieczą zagrożonemu bastionowi pięknej polszczyzny - Wileńszczyźnie i Litwie.
Oby cywilizacja piękna zaczęła odzyskiwać przyczółki i umacniać swoje historyczne twierdze.
Cywilizacja nienawiści i pogardy nigdy nie była zapowiedzią lepszej przyszłości.
Oby polskość znów stała się zaszczytem i przedmiotem największej troski.
Oby wyrazistość i uczuciowość tak typowe dla kultury śródziemnomorskiej, ze swoim słynnym 'con tutta l'anima' i 'con il cuore', z całej duszy i z sercem, stało się także elementem polskiego życia kulturalnego. Tego domaga się cywilizacyjnie zagrożona Ojczyzna. Na pielęgnowanie korzeni polskości zasługują kolejne, również przyszłe pokolenia Polaków.

Lubomir

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Stycznia 1986 roku
Katastrofa na Przylądku Canaveral. Prom "Challenger" eksplodował zaraz po starcie. Zginęło 7 astronautów


28 Stycznia 1950 roku
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza


Zobacz więcej