Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.10.10 - 20:27     Czytano: [3334]

Lista nieobecnych


Rokrocznie o tej porze roku - zgodnie w tradycją sięgającą jeszcze czasów pogańskich - spoglądamy wstecz. Wspominając tych, którzy przeszli na drugi brzeg tęczy.

Od chwili poprzednich Zaduszek lista nieobecnych mocno się, niestety, wydłużyła. Bezprecedensowa w dziejach świata katastrofa samolotowa pod Smoleńskiem pozbawiała nas politycznej elity w osobach prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lech Kaczyńskiego, ministrów: Grażyny Gęsickiej, Aleksandry Natalii–Świat, posłów Zbigniewa Wassermana, Przemysława Gosiewskiego... Zginął kwiat armii, odeszła Anny Walentynowicz, nie ma już pośród nas Janusza Kurtyki. Ponad pół roku od tragedii na lotnisku coraz bardziej zasadne wydaje się pytanie, czy kiedykolwiek poznamy jej przyczyny i przebieg.

Ale to niejedyni wielcy nieobecni z minionych dwunastu miesięcy. Podróżnik i dokumentalista Stanisław Szwarc-Bronikowski - żołnierz oddziału partyzanckiego mjr. Hieronima Dekutowskiego “Zapory”, więziony przez UB, po brawurowej ucieczce kilka lat funkcjonujący na fałszywych papierach. Doktor fizyki Tomasz Niewodniczański - kolekcjoner piśmienniczych białych kruków, głównie map, zgodnie z jego ostatnią wolą, cała bogata kolekcja gromadzona przez lata została przekazana w wieczny depozyt muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie,

Jacek Karpiński - genialny informatyk i wynalazca, pozbawiony przez władzę ludową możliwości rozwoju. Gerard Labuda, guru polskich historyków, wybitny miedwiedista, zmarły w poczuciu, że wszystko mu się w życiu udało. No, może z wyjątkiem jednej z synowych, obecnie piastującej stanowisko ambasadora RP w Luksemburgu.

Znaczące postacie kultury narodowej: aktorzy - Elżbieta Czyżewska, Jerzy Turek, Wojciech Siemion; scenarzysta Jerzy Stefan Stawiński, kompozytor Jarosław Kukulski, tenor Bogdan Paprocki. Wiesława Czapińska - biografka Poly Negri i akuszerka wielu aktorskich karier. Gwidon Borucki, pierwszy wykonawca “Czerwonych maków na Monte Cassino”. Bigbeatowa piosenkarka Katarzyna Sobczyk i ksiądz Leon Kantorski, wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, znany z wieloletniej działalności opozycyjnej w PRL, ale także z udostępnienia wnętrza świątyni na prapremierę mszy beatowej “Pan przyjaciele moim” (że o jego pionierskiej roli święcenia pojazdów w dniu patrona kościoła nie wspomnę). Do domu Pana odszedł też inny wybitny duchowny - ksiądz Henryk Jankowski – symbol „Solidarności”.

Linię życiowej mety przekroczyli też wybitni ludzie sportu. Bokserski mistrz olimpijski - Kazimierz Paździor. Edmund Zientara, kapitan reprezentacji narodowej w piłce nożnej, potem trener, cudem uratowany spod ściany śmierci na ulicy Chłodnej podczas Powstania Warszawskiego, w którym zginęli jego rodzice. Kiedy skończyła się wojna, wstąpił do szkoły wojskowej w Łodzi, ale nie mógł znieść indoktrynacji i zdezerterował do stolicy, gdzie ukrywał się u rodziny, używając dokumentów rozstrzelanego przez okupanta siostrzeńca - Andrzeja Szczepańskiego.

Mieczysław Szymkowiak, nestor polskiego dziennikarstwa, mistrz Warszawy w konspiracyjnych rozgrywkach futbolowych A.D. 1940 – w drużynie KS Błysk, złożonej ze studentów oraz licealistów, gdzie pierwsze skrzypce grał sławny potem lekarz - Maciej Weber, zaś rezerwowym bramkarzem był… Andrzej Łapicki.

Wreszcie osoby anonimowe. Ofiary katastrof autobusowych i powodzi. Andrzej Struj - policjant zabity przez łobuzów na przystanku tramwajowym w Warszawie.

Na ich mogiłach z pewnością nie zabraknie zniczy. Inaczej niż w miejscach wiecznego spoczynku około 800 tysięcy naszych rodaków na nieludzkiej ziemi, którzy stali się – oddajmy głos poecie – “kompostem historii”. Jestem jednak przekonany, że las świateł pamięci - jak co roku - oświetli wagon kolejowy pełen krzyży – sugestywny pomnik w hołdzie Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na warszawskim Nowym Mieście.

Tomasz Zb. Zapert
Nasza Polska

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


Zobacz więcej