Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.08.10 - 15:26     Czytano: [3102]

Droga na skróty

Oczy są oknami duszy, morza oknami na świat, a oceany wszystkim, co istnieje poza lądem. Wielkie „baseny ” są płucami świata, gwarantem utrzymania poziomu wód, pracą i pożywieniem dla wielu ludzi, wielkim rajem dla ryb, i morskich zwierząt, a przede wszystkim tanim transportem.
By niekiedy skracać drogę, oszczędzać pieniądze i zyskać na czasie człowiek pomyślał o sztucznych połączeniach mórz, a nawet oceanów.
Kanały, bo o nich będzie mowa posiadają bardzo wiele przeznaczeń:
Różnymi kanałami przechodzą wiadomości, płyną nimi przecieki i ścieki. Stomatologia zajmuje się kanałowym leczeniem, telewizja nadaje na różnych kanałach, a nawet się mówi: „wystroiłeś się jak szczur na otwarcie kanału”. Jak łatwo zauważyć kanał kanałowi nierówny. Nie zamierzam jednak rozszerzać w/w tematu wszak moją intencją jest przedstawienie największych kanałów świata, na których nie tylko się zarabia, ale również skraca drogi wodne.
Pozwolę sobie w największym skrócie opisać niektóre połączenia wodne, lecz równie ważne w naszej codzienności:

Kanał Sueski, to umowna granica między Afryką i Azją, zbudowany na Przesmyku Sueskim między deltą Nilu i wyż. Płw. Synaj. Powstał w latach 1856 – 69, jego długość 180 km, szer. do 415 m. i gł. 22 m. Ów kanał wymaga oddzielnego opisu.

Kanał Kiloński, w pn. Niemczech łączy Morze Bałtyckie z Morzem Północnym, skraca drogę wodną między tymi morzami około 700 km. Długość kanału to 98,7 km, szer. 100m, gł. 11m. Zbudowany 1887 – 95.

Następnym jest Kanał Wellandzki – znajduje się w Kanadzie, łączy Jezioro Erie z Jeziorem Ontario. Jego dł. 44,4 km, szer. 24,4 m, gł. 9,1 m., zbudowany w roku 1824 – 29.

Kanał Koryncki: w śr. Grecji zbudowany 1881 – 93r. łączy Zat. Sarońską (Morze Egejskie) z Zat. Koryncką, dł. 6,3 km, szer.24,6m, gł. 7 m.

Jak nietrudno zauważyć wszystkie te budowy były wykonywane w zbliżonym czasie, wynika z tego, że była to dobra pora na łączenie zbiorników wodnych.

Kanał La Manche jest nieco innym, bo naturalnym kanałem morskim o dł.563 km, szer od 32 do 249 km, gł. 48 m .oddzielającym Wielką Brytanię od kontynentalnej części Europy. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Atlantyku. Podam jako ciekawostkę, iż od roku 1994 wybudowany pod Kanałem La Manche tunel kolejowy skraca podróż pomiędzy Londynem, a Paryżem.


Każdy pomysł człowieka wiąże się z jakimś ryzykiem i w zależności od danej inwestycji kosztuje mniej lub więcej. Są to nie tylko olbrzymie kwoty, wielkie zaangażowanie, ale również ofiary. Najwięcej istnień ludzkich obok wojen zabrała budowa Muru Chińskiego.

Od początku świata rodzą się i umierają ludzie, taki jest nasz los, taka kolej rzeczy, ale czy wszyscy umierają śmiercią naturalną?, otóż nie. Od wieków ludzie nie znajdują wspólnego języka, choć mają do dyspozycji kilka tysięcy odmian. Chciwość istoty ludzkiej nie zna granic, wszyscy pragniemy pieniędzy i władzy. Złośliwi mówią, że tylko rzeki czasami występują z koryt, ludzie rzadko, a raczej wcale. Jest w tym wiele prawdy, lubimy się wspinać. Kto chodził po górach doskonale wie, że łatwiej iść pod górę niż schodzić w dół. Władza i pazerność nie pozwala człowiekowi być człowiekiem. Nie każdy nim jest, ale też nie wszyscy chcą być świnią. Z tych oto w/w przyczyn rodzą się konflikty, z których do wojen jest tylko jeden krok. Co to są wojny i na czym tak naprawdę polegają? W większości żołnierze biją się o jakieś wymyślone przez wodza, króla, cara - hasło. Jak pisała Konopnicka „ a najgęściej giną chłopy”, giną i nic z tego nie mają.

Na wojnach zarabiają cwaniacy podsycający boje, producenci broni i wszelkiego sprzętu chodliwego podczas wojny. To zdecydowanie najbardziej intratny biznes, w którym nie obowiązuje żadna reklamacja. Zwyczajny człowiek ma ginąć wmawiając sobie popularne hasła. Jedynie usprawiedliwiona może być obrona, lecz słusznych wojen nie ma. Tylko nierozumne stworzenie może widzieć w zabijaniu dobro. W ogóle znęcanie się nad drugim człowiekiem (torturowanie) jest jakimś nieuzasadnionym szaleństwem, czymś, co nie można w żaden sposób wytłumaczyć i uzasadnić. Zabijanie to żaden powód do dumy, dominacja nad drugim człowiekiem to upokorzenie samego siebie.

Już w starożytnym Rzymie wołano: igrzysk i chleba!, co może świadczyć o pragnieniu krwi i zemsty. Koloseum jest utopione w ludzkim nieszczęściu, gladiatorzy tam umierali lub przy odrobinie szczęścia rodzili się na nowo - tylko po to, by odkupić wolność. Jest wiele przykładów ludzkiej nienawiści, pragnienia i upajania się śmiercią drugiego człowieka. Dlaczego nie każdy człowiek może być człowiekiem! Pan i niewolnik – oto widoczny zarys odradzającego się nowego świata, oto powrót do średniowiecza czy nawet antyku.
Niespodziewanie powróciło hasło: „pracy i chleba” - istnieje obawa, że powraca zapomniane: „igrzysk i chleba”. Wszystkim nam wiadomo, iż historia kołem się toczy. To nie bieda pozwala sobie na takie hasła, choć najczęściej w nich uczestniczy. Człowiek macza palce w rozmaitych interesach, które niekoniecznie służą innym ludziom.

Znamy jednak przykłady gdzie ludzkie poświęcenie potrafiło zaowocować.

Nowa myśl techniczna może być wykorzystana na różne sposoby, nawet w dobrych celach. Nie wiem czy teraz o radykalnym myśleniu możemy mówić, kiedy sam prezydent Obama wypowiada takie słowa: „cóż warte są niektóre dyplomy ukończenia szkół, jeżeli ich posiadacze „nie potrafią ich przeczytać”(dziennik związkowy z dnia 30 lipca 2010). To teraz, ale kiedyś posuwano się do rzeczy wymagających nie tylko myślenia, lecz wielkiego zaangażowania siły fizycznej tak marnej istoty jaką niewątpliwie jest człowiek.

Na początku XX w. zmagano się przez całe dziesięć długich lat z wielkim wykopem i budową śluz, by mógł powstać Kanał Panamski. Nowa droga wodna, która skróciła o wiele godzin podróż tysiącom statków. Właśnie przy jego budowie pracowało ponad 40.000 ludzi, życie straciło 25 000 robotników i przeszło 20 000 zaraziło się żółtą febrą i malarią. Można sobie wyobrazić warunki jakie panowały w czasie budowy tego kolosa o długości prawie 82 km. Wszystko, co wielkie drogo kosztuje. Rewolucje mające miejsce we Francji czy Rosji pochłonęły tak wiele osób, że nawet statystyki straciły rachubę. Wcale nie mniej kosztowały Krucjaty i inne dziejowe wymysły nie mające nic wspólnego z wiarą. To przywódcom poprzewracało się w głowach, ale za ich głupie czyny płacił jak zwykle zwyczajny szary człowiek. Czy dzisiaj jest inaczej?

Panama to nie tylko nazwa kapelusza noszonego najczęściej w tropiku, ale i kraju, który powstał z osadnictwa Indian i długo był kolonią hiszpańską, później kolumbijską, aż stał się na początku XIX w. samodzielny. Czy zupełnie? Myślę, że o samodzielności i suwerenności mogą marzyć jedynie mocarstwa, choć i one sprzedają się zaciągniętymi długami. Być wolnym, znaczy niezależnym od nikogo, proszę mi wymienić choć jeden taki kraj.
Jeśli masz chociaż jedną kartę kredytową nie możesz mówić o niezależności.
Panama - nie będę zanudzał charakterystyką tego kraju, wspomnę jedynie, że klimat tu równikowy więc gorący i wilgotny. Tylko 200 burz w ciągu roku stanowi średnią krajową.

Zatrzymam się jedynie przy położeniu geograficznym. Panama leży w Ameryce Środkowej, położona nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Sąsiaduje z Kolumbią i Kostaryką i jest połączeniem Ameryki Północnej z Południową. To wąski pas górzystej ziemi (50% obszaru) o szer. od 50 do 200 km. Rafy koralowe i 1600 otaczających wysp (mi. Archipelag Perłowy), wilgotne lasy równikowe na północy i namorzynowe na południu u wybrzeży Morza Karaibskiego. Słowem; kraj malowniczy i uroczy.
To dzięki Kanałowi Panamskiemu wszystkie statki, które chcą przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki Północnej nie muszą opływać Ameryki Południowej, a więc i Cieśniny Magellana. Tym samym skracają drogę np.z San Francisco do Nowego Jorku o 14,500 km. Każdy statek przypływający kanał przynosi dochód 50,000 dolarów, a przepływa ich bagatela14,000 rocznie.
Kanał Panamski łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem i przechodzi przez (najwęższy) przesmyk kraju, jego minimalna głębokość to 12 m. Różnica poziomów wód jeziora Gatun (leżącego wyżej), a otaczających oceanów wynosi 26 m. Statki są podnoszone do wysokości jeziora przez trzy zbudowane do tego celu śluzy, a potem przez następne trzy opuszczane do poziomu oceanu. Istnieją dwa równoległe kanały, drugim płyną statki w przeciwnym kierunku. To bardzo ciekawy system biorąc pod uwagę ciężar jednostek pływających, ale widziałem wielokrotnie, co potrafi z kolosem uczynić woda.

Poświęcenie ludzi dla dobra innych spotykamy codziennie; jedni giną, by drugim żyło się lepiej, ale niewolnicy ginęli nie z tego samego powodu. Ich do takich czynów popędzał bat, kierowany ręką złoczyńcy. Jak świat istnieje, zawsze niewolnika uczono umierania, kat umierał bez żadnego przygotowania. Niektórzy myślą, że świat dla nich nigdy się nie skończy… Tylko Bogowie są nieśmiertelnymi ludźmi – ludzie – śmiertelnymi bogami.

Władysław Panasiuk
Chicago 2010

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej