Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.07.10 - 20:34     Czytano: [3281]

Cyfrowa rekonstrukcja


Od 1 sierpnia, w specjalnie przygotowanej sali kinowej zwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego będą mogli oglądać trójwymiarowy film "Miasto ruin". Realizację pierwszej w Polsce cyfrowej rekonstrukcji miasta zniszczonego podczas II wojny światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego powierzyło firmie Platige Image.

Powstały film to ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.

Jeśli ktoś tego nie widział na własne oczy, pojedyncze zdjęcia z czasów wojny tego nie pokażą. Dopiero unaocznienie zniszczeń przez film da wyobrażenie, jak tuż po zakończeniu wojny naprawdę wyglądała Warszawa i z jakich ruin musiała się podnosić - tak do odwiedzania muzeum i obejrzenia „Miasta ruin” zachęca Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zwiastun filmu "Miasto ruin"


"Miasto ruin" - najnowsza inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego - to tytuł animacji komputerowej obrazującej z lotu ptaka zniszczenia Warszawy z wiosny 1945 roku. W produkcji filmu wykorzystano setki archiwalnych fotografii i fotoplany ZSRR.
"Film odtwarza kompletnie zrujnowaną Warszawę, opracowaną w animacji komputerowej przy pomocy archiwalnych zdjęć. Widz ogląda stolicę z perspektywy lecącego nad nią samolotu. Największe wrażenie robi obraz zniszczonego getta i Starego Miasta" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Inicjatywa powstania "Miasta ruin", którego produkcją zajęło się studio Platige Image (znane m.in. z realizacji nominowanej do Oskara "Katedry" Tomasza Bagińskiego), wynikała z chęci jak najpełniejszego i trafiającego do emocji widza zobrazowania zniszczeń Warszawy po II wojnie światowej.

"Bardzo trudno jest za pomocą samych słów opowiadać o tym, czym był ten akt totalitarnej inżynierii społecznej jaki wykonali Niemcy w Warszawie w 1944 r., niszcząc miasto i przenosząc jego mieszkańców" - mówił Ołdakowski wyjaśniając powody, dla których muzeum postanowiło zrealizować ten projekt.

"Każdy widz, który obejrzy "Miasto ruin" łatwiej zrozumie skalę zniszczeń, z którą Polacy musieli zmierzyć się po 1945 r. Mówi się, że Warszawa nie jest ładna, ale po obejrzeniu tego filmu wiemy dlaczego" - dodaje dyrektor.
W produkcji filmu wykorzystano m.in. 600 sowieckich fotografii powojennej Warszawy i 2 fotoplany z 1945 i 1947 r., które twórcom udostępnili kartografowie z Wojska Polskiego.

"Udało nam się także nawiązać współpracę z 36. Specjalnym Pułkiem Lotnictwa Transportowego, dzięki któremu zrobiliśmy przelot nad Warszawą, by ustalić jakie są relacje między poszczególnymi elementami krajobrazu. Z kolei kolorystyka animacji powstała na podstawie niemieckich kronik z fotografiami okupowanej Warszawy" - powiedział PAP jeden z pomysłodawców filmu-animacji i kierownik projektu Piotr Śliwowski z Muzeum Powstania Warszawskiego. "W założeniu tego projektu zależało nam na tym, by jak najbardziej realistycznie odtworzyć zrujnowaną stolicę" - dodał Śliwkowski, podkreślając, że nad zgodnością "Miasta ruin" z historycznymi realiami czuwali varsavianiści z fundacji Warszawa1939.pl dr Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski.

"Miasto ruin" zrealizowany jest w jednym długim ujęciu trwającym 5 minut i 6 sekund. "Widz obserwuje Warszawę nadlatując z południa; pierwszym wyraźnym obiektem, który może rozpoznać jest Zamek Ujazdowski; następnie lecąc wzdłuż koryta Wisły i mijając zburzone mosty (...) coraz wyraźniej może zobaczyć zniszczenia Warszawy, w tym ich apogeum: gruzy Zamku Królewskiego i ruiny getta" - mówił PAP prowadzący projekt Michał Gryn z Platige Image.

Dodał też, że nad filmem przez rok pracowało 30 osób, wykorzystując ok. 100 komputerów, które przez 2 miesiące przetwarzały go na język wirtualnych obrazów.
Film kończą napisy, które podają liczbę mieszkańców Warszawy 1 września 1939 r. - 1,3 mln osób, 1 sierpnia 1944 r. - 900 tys. osób i po Powstaniu Warszawskim - niecały tysiąc osób.

Od 1 sierpnia "Miasto ruin" będzie stałym elementem ekspozycji muzeum.

(PAP)

natenczas

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1999 roku
Parlament Niemiec został przeniesiony do Berlina.


19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


Zobacz więcej