Niedziela 9 Sierpnia 2020r. - 222 dz. roku,  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.12.06 - 23:13     Czytano: [1850]

Dział: Nasze zdrowie

Nadzieja dla cukrzyków

Wystarczy jeden zastrzyk, aby wyleczyć się z cukrzycy. Kanadyjscy naukowcy rozszyfrowali skomplikowany mechanizm powstawania tej choroby. I znaleźli prosty sposób jej leczenia – pisze „Rzeczpospolita”.

„W całej mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś takiego. Chore na cukrzycę myszy w jednej chwili stały się zdrowe. Nie mogłem w to uwierzyć” – powiedział dr Hans Michael Dosch ze Szpitala Dziecięcego w Toronto tuż po sprawdzeniu efektu swego przełomowego dla cukrzyków ustalenia.

Zespół doktora Doscha odkrył, że cukrzycę wywołuje atak własnego układu odpornościowego na komórki nerwowe w trzustce. Wystarczy go zablokować, aby do pojawienia się choroby nie doszło. Jeżeli ten efekt uda się powtórzyć u ludzi, cukrzycę będzie można wyleczyć... jednym zastrzykiem.

Niezwykła skuteczność tej terapii sprawiła, że początek badań z ludźmi zaplanowano już na styczeń. Zanim lek trafi do aptek, minie kilka lat – zastrzega kanadyjski naukowiec.

Prof. Jan Tatoń z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM w Warszawie dodaje, że wyniki badań zespołu prof. Hansa Doscha przynoszą nową informację na temat mechanizmu powstawania cukrzycy. „Przybliżą nas do możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby, a w tej chwili jesteśmy w stanie jedynie usuwać jej objawy” – mówi prof. Tatoń.

Nowatorska metoda leczenia to wielka nadzieja dla chorych na cukrzycę typu 1, w której organizm pacjenta nie produkuje insuliny niezbędnej do prawidłowego wykorzystywania glukozy. Insulinę trzeba podawać chorym przez całe życie – za pomocą zastrzyków.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Sierpnia 1650 roku
Zmarł Jerzy Ossoliński, polski polityk, kanclerz wielki koronny, marszałek sejmu 1631 (ur. 1595).


09 Sierpnia 1944 roku
9 d. Powst. Warszaw.: ewakuacja tzw. dzielnicy rządowej wraz gubern. Fischerem. Ataki Niemców na pl. Zamkowy, Miodową zostają odparte


Zobacz więcej