Wtorek 10 Grudnia 2019r. - 344 dz. roku,  Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.12.06 - 23:13     Czytano: [1792]

Dział: Nasze zdrowie

Nadzieja dla cukrzyków

Wystarczy jeden zastrzyk, aby wyleczyć się z cukrzycy. Kanadyjscy naukowcy rozszyfrowali skomplikowany mechanizm powstawania tej choroby. I znaleźli prosty sposób jej leczenia – pisze „Rzeczpospolita”.

„W całej mojej karierze nigdy nie widziałem czegoś takiego. Chore na cukrzycę myszy w jednej chwili stały się zdrowe. Nie mogłem w to uwierzyć” – powiedział dr Hans Michael Dosch ze Szpitala Dziecięcego w Toronto tuż po sprawdzeniu efektu swego przełomowego dla cukrzyków ustalenia.

Zespół doktora Doscha odkrył, że cukrzycę wywołuje atak własnego układu odpornościowego na komórki nerwowe w trzustce. Wystarczy go zablokować, aby do pojawienia się choroby nie doszło. Jeżeli ten efekt uda się powtórzyć u ludzi, cukrzycę będzie można wyleczyć... jednym zastrzykiem.

Niezwykła skuteczność tej terapii sprawiła, że początek badań z ludźmi zaplanowano już na styczeń. Zanim lek trafi do aptek, minie kilka lat – zastrzega kanadyjski naukowiec.

Prof. Jan Tatoń z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM w Warszawie dodaje, że wyniki badań zespołu prof. Hansa Doscha przynoszą nową informację na temat mechanizmu powstawania cukrzycy. „Przybliżą nas do możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby, a w tej chwili jesteśmy w stanie jedynie usuwać jej objawy” – mówi prof. Tatoń.

Nowatorska metoda leczenia to wielka nadzieja dla chorych na cukrzycę typu 1, w której organizm pacjenta nie produkuje insuliny niezbędnej do prawidłowego wykorzystywania glukozy. Insulinę trzeba podawać chorym przez całe życie – za pomocą zastrzyków.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

10 Grudnia 1983 roku
Lech Wałęsa otrzymał pokojową Nagrodę Nobla - nagrodę odebrała żona.


10 Grudnia 1909 roku
Urodził się Adam Borys, polski wojskowy, skoczek cichociemny, pierwszy dowódca batalionu Parasol(zm. 1989)


Zobacz więcej