Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.02.10 - 10:37     Czytano: [2626]

Zmarł wybitny polski informatyk



We wrocławskim szpitalu zmarł polski inżynier, elektronik i informatyk, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera K-202 Jacek Karpiński. Miał 83 lata.

- Chorował, od dłuższego czasu był bardzo słaby - powiedział syn zmarłego Daniel Karpiński. Informatyk cierpiał na zanik mięśni.

Jacek Karpiński urodził się w Turynie. W czasie okupacji był żołnierzem batalionu "Zośka", w jednym pododdziale z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Ciężko ranny przeżył powstanie w Warszawie, a za bohaterstwo na polu walki został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie studiował elektronikę na politechnikach w Łodzi i Warszawie. Po studiach, z uwagi na swą przeszłość okupacyjną, miał problem ze znalezieniem stałej pracy poza uczelnią. Jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w 1957 roku zbudował swój pierwszy duży wynalazek - maszynę elektronową AAH do automatycznego prognozowania pogody w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym.

W 1960 roku Karpiński znalazł się wśród sześciu finalistów światowego konkursu UNESCO, co zapewniło mu możliwość studiów na uniwersytetach Harvard i Massachusetts Institute of Technology. Po dwóch latach wynalazca odrzucił propozycję pozostania na stałe w USA i powrócił do kraju.

Efektem studiów było zbudowanie w połowie lat 60. Erceptronu - maszyny do szybkiego uczenia się: identyfikującej obrazki, teksty pisane i wzory, pomagającej szybko przyswajać materiał na zasadzie skojarzeń. Był to pierwszy tego typu w Europie i drugi na świecie wynalazek.

Po przejściu do Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego Karpiński zaprojektował i zbudował KAR-65, uniwersalny komputer do obliczeń. Urządzenie zbudowane na polskich tranzystorach i diodach wykonywało 100 tys. operacji na sekundę - trzy razy więcej niż gigantycznych rozmiarów komputer "Odra", wrocławskich zakładów Elwro. KAR-65 kosztował 6 mln ówczesnych złotych, podczas gdy komputer z Wrocławia - prawie 200 milionów zł.

Komputer nie został wdrożony do produkcji, ale Karpiński wkrótce stworzył doskonalsze urządzenie K-202, prototyp współczesnych komputerów klasy PC. - Powstał minikomputer na elementach elektronicznych czwartej generacji, stanowiący w swojej klasie najbardziej uniwersalną maszynę świata. Liczy z szybkością miliona operacji na sekundę i w tym dorównują mu tylko amerykański minikomputer Super-Nova i angielski Modular One (najnowsza Odra-1304 liczy 20 razy wolniej) - relacjonowała ówczesna prasa.

Urządzenie zostało entuzjastycznie ocenione za granicą i wkrótce jego produkcją miała się zająć powołana do tego celu "spółka" polsko-brytyjska. Mimo ogromnych zamówień i oficjalnego poparcia Edwarda Gierka powstało zaledwie 30 egzemplarzy komputera. Produkcję jednak szybko przerwano, zespół konstrukcyjny rozwiązano, a Karpiński został zwolniony.

W latach 70. konstruktor nie mógł znaleźć pracy zgodnej ze swymi kwalifikacjami i doświadczeniem, a wyjazdu za granicę mu zabroniono. W proteście przeciw takiemu traktowaniu, w 1978 roku wynajął zrujnowane gospodarstwo pod Olsztynem i zajął się hodowlą świń.

Gdy w 1980 roku zablokowano jego nominację na dyrektora fabryki komputerów "Era" wyjechał do Szwajcarii, gdzie zatrudnił się u Stefana Kudelskiego, producenta profesjonalnych magnetofonów NAGRA.

Do kraju powrócił w 1990 roku, by doradzać w dziedzinie informatyki Leszkowi Balcerowiczowi. (meg)

Wirtualna Polska

Wersja do druku

Józef Bizoń - 22.03.10 22:28
I tak zaorują całą Polskę.
Spójrz tu:
http://grypa666.files.wordpress.com/2010/03/samorzady-terytorialne.pdf
Konstruują to ci sami spece.
Józef Bizoń

Lubomir - 25.02.10 10:12
Re: Agamemnon. Wygląda na to, że dzisiaj niewiele się zmieniło. Agenci Moskwy są szantażowani nadal, tyle, że głównie przez Berlin. Archiwa z danymi pachołków ze Stasi i KGB trafiły przecież do zjednoczonego Berlina. Ale i superszpieg Putin na obchodach rocznicy Westerplatte, też zrobił swoje, mówiąc o polskim premierze-niemieckim agencie. Czy tylko myślał o Becku?. Po owocach ostatnich lat, po oddaniu Niemcom 'klucza od Polski', można przypuszczać, że miał na myśli również kogoś innego.

Glos z Polski - 24.02.10 1:08
Poznalem Karpinskiego w latach 80tych. To byl dziwny czlowiek. Niesamowicie zdolny i ambitny. Rownoczesnie mial cos co okreslilbym jako dar do znajdowania wrogow ktorzy mu zazdroscili albo ktorym przeszkadzal.
Jeszcze kilka korekt ani KAR65 ani K-202 nie byly komputerami klasy PC. To jeszcze nie ta epoka. To byl komputer biurowy, inzynierski ale i do sterowania.Na zachodzie takim byl PDP-11. K-202 nie byl jego kopia (jak niektorzy podaja) ale byl rozwiazaniem niezaleznym, wedle mnie wrecz ciekawszym (np. stronnicowanie pamieci czy konstrukcja kanalow we/wy).
Przed konstrukcjami Karpinskiego (i zespolu - nie zapominajmy!) byly inne komputery w Polsce i wiekszosc tez miala podobna liczebnie produkcje. K-202 mogl to radykalnie zmienic gdyby... ano wlasnie - embargo COCOM, problemy ze sprzedaza bezposrednia itd ale przede wszystkim niechec milosnikow 'wielkiego brata' do rozwiazan Polskich. Po 'zabiciu' K-202 powstaly Mera 300 (komputer 8 bitowy do sterowania) i Mera-400 (dosc podobna co do rozwiazan do K202). Ale wchodzil RIAD i 'ruskie' podrobki PDP-11 a pozniej podrobki PC (Mazovia - szybsza od oryginalu). Pozniej przyszedl walec i wyrownal - Polska dzisiaj nie produkuje komputerow (no dobrze... zamawia w Chinach i dokleja nalepki). Elwro oddano Siemensowi ktory pierwsze co zrobil to zlikwidowal biura konstrukcyjne i zrobic z tego manufakture do robienia kabli ktora nastepnie zaoral... Inne zaklady spotkal podobny los...

Agamemnon - 24.02.10 0:11
Klasyczny przykład blokady rozwoju kraju poprzez działania agentur radzieckich.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


Zobacz więcej