Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.01.10 - 11:58     Czytano: [3058]

2010 - rok ważnych rocznic



Polityka historyczna polega m.in. na przypominaniu ważnych dla państwa i narodu rocznic. Jest elementem polityki zagranicznej takich państw, jak: Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, a nawet mała Litwa, Słowacja czy Austria. Tamtejsze rządy traktują ważne rocznice historyczne jako element realizowania racji stanu, natomiast w Polsce różne środowiska często uważają naszą wspaniałą historię za coś wstydliwego. Nie mamy się czego wstydzić! Musimy mieć świadomość, że jeżeli sami nie będziemy przypominali tych rocznic, to nikt tego za nas nie zrobi! Wymieńmy więc te najważniejsze, które przypadają w nowym roku.

15 lipca 2010 r. przypada 600. rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem. Bitwa grunwaldzka była nie tylko jedną z największych bitew średniowiecznej Europy, lecz zmieniła także bieg dziejów Polski, Niemiec, Litwy i całej środkowej Europy.

4 lipca 1610 r. wojsko polskie rozbiło pod Kłuszynem armię rosyjską, wielokrotnie silniejszą od Polaków. W konsekwencji tej wiktorii zwycięski hetman Stanisław Żółkiewski zdobył Moskwę. 400. rocznica zwycięstwa pod Kłuszynem to nie tylko wspomnienie chwały oręża polskiego, lecz także refleksja nad historycznymi i współczesnymi stosunkami polsko-rosyjskimi.

29 listopada 1830 r. wybuchło Powstanie Listopadowe. Niepodległościowy zryw Polaków, bohaterstwo żołnierza polskiego w walkach z ogromną armią rosyjską były podziwiane w ówczesnej Europie, zwłaszcza we Francji i w Niemczech. 180. rocznica Powstania Listopadowego powinna przypomnieć również i to, że wtedy właśnie po raz pierwszy Rosja nazwana została "żandarmem Europy", a męstwo Polaków powstrzymało marsz armii rosyjskiej na Francję i Belgię, która w ten sposób uzyskała niepodległość.

15 sierpnia przypada 90. rocznica Cudu nad Wisłą, czyli Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Dokładnie w święto Matki Bożej dowodzone przez Marszałka Piłsudskiego Wojsko Polskie rozbiło milionową nawałę Armii Czerwonej, która szła na Zachód pod złowieszczym bolszewickim hasłem: "Naprzód na Zachód! Przez trupa Polski do serca Europy". Bitwa Warszawska była jedną z trzech najważniejszych bitew XX wieku i jedną z najważniejszych w dziejach świata. Polacy uratowali wtedy nie tylko swoją młodą niepodległość, lecz także całą Europę przed agresją Rosji sowieckiej i komunistycznym totalitaryzmem.

3 kwietnia 1940 r. w Katyniu zostali zamordowani strzałem w tył głowy pierwsi spośród kilkunastu tysięcy bezbronnych polskich oficerów, którzy w taki sam sposób zostali zgładzeni także w Twerze, Charkowie, Bykowni oraz na całym ogromnym obszarze Rosji sowieckiej - imperium zła. To sowieckie ludobójstwo było nie tylko bezprecedensową zbrodnią, lecz także jednym z największych kłamstw w historii.

15 grudnia mija 40. rocznica masakry bezbronnej ludności Wybrzeża. Na rozkaz komunistycznego dyktatora PRL - Gomułki dowodzone przez generała Jaruzelskiego Ludowe Wojsko Polskie krwawo stłumiło antykomunistyczny zryw mieszkańców Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina. Dziesiątki zabitych i tysiące rannych Polaków, pomniki w miejscach zbrodni, a zbrodnia nadal nierozliczona - tak jak wszystkie popełnione w PRL.

W sierpniu 2010 r. mija 30. rocznica powstania "Solidarności". Powszechne strajki ogarnęły całą Polskę; rozpoczęły się najpierw w Lublinie, a później w Gdańsku, Szczecinie, Gdyni, wreszcie w Katowicach. Było to powstanie Narodu przeciwko komunistom rządzącym w PRL. Sierpień 1980 zapoczątkował upadek systemu komunistycznego nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie, i wyzwolenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej spod panowania Rosji sowieckiej.

1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli urodził Fryderyk Chopin, jeden z największych geniuszy muzyki, twórca słynnych polonezów, mazurków, koncertów fortepianowych i nokturnów. Twórczość Chopina jest ponadczasowa i ponadnarodowa, o czym świadczy ogromna popularność kompozytora m.in. w Chinach, Japonii i Korei.

12 maja minie 75. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Nazywany ojcem polskiej wolności, był on twórcą II Rzeczypospolitej, obrońcą Polski i Europy przed komunistyczną Rosją. Wielkość Piłsudskiego najzwięźlej scharakteryzował Prymas Polski kardynał August Hlond, oświadczając tuż po śmierci Naczelnika Państwa: "Zwycięstwami dni 15 i 16 sierpnia 1920 roku stanął Marszałek Piłsudski w szeregach dziejowych obrońców wiary. (...) Za to należy się Józefowi Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli polskich, lecz także całego chrześcijaństwa!".

18 maja urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. 90. rocznica urodzin Ojca Świętego powinna przypomnieć całemu światu, że to On był pielgrzymem przełomu tysiącleci, że to On "odmienił oblicze tej ziemi". Stojąc na czele Kościoła powszechnego i apostolskiego, zawsze podkreślał, że jest Polakiem.

13 czerwca mija 80. rocznica urodzin Ryszarda Kuklińskiego - pułkownika Wojska Polskiego i armii amerykańskiej. Był nazywany Konradem Wallenrodem XX wieku, bowiem podstępem zdobył w Moskwie na wrogu Polski supertajne plany rozpętania III wojny światowej przez Rosję sowiecką. Zapobiegł agresji Armii Czerwonej na Europę Zachodnią. Bez względu na wynik tej wojny, Polska prawdopodobnie przestałaby istnieć. W raporcie dla prezydenta USA Ronalda Reagana szef CIA pisał o pułkowniku Kuklińskim: "Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak".

prof. Józef Szaniawski

Wersja do druku

Lubomir - 08.01.10 13:09
W 2010 roku mija również 700 lat od dnia urodzin Kazimierza Wielkiego. Tyle, że może nie był to najlepszy polski monarcha, skoro m.in. zrzekł się w Wyszehradzie praw Polski do arcypolskiego Śląska. Jednak z okazji urodzin króla może warto byłoby przypomnieć jego wkład m.in. w rozwój polskiego budownictwa obronnego, w integrację ziem wschodnich z królestwem polskim i w rozwój polsko-węgierskich kontaktów gospodarczych.

Jerzy Lica - 07.01.10 14:34
do tej Moskwy to Pan Hetman został właściwie zaproszony /po Kłuszynie/ . Źródło - śp. Zofia Kossak - "Złota wolność" /1927/. Królewicz Władysław był obwołany carem i tytuł ten piastował bodajże jeszcze lat kilka. I tylko kunktatorstwo króla Zygmunta uniemożliwiło zawarcie unii takiej jak z Litwą. A skutki - wszystkie nasze późniejsze klęski i nieszczęścia - do zmowy podokrągłostołowej włącznie.

Lubomir - 06.01.10 12:48
Cóż, jako naród dajemy się łatwo podpuszczać. Wszyscy dmuchają nas jak gigantyczny balon, jak sterowiec hindenburg czy zeppelin. Ale niestety nie utożsamiamy siły państwa z silną gospodarką, z ekspansywnym rynkiem pracy, nowymi technologiami i zamiłowaniem do nauki, odkryć, poszukiwań i twórczości. Z naszą prześwietną historią i morzem własnej krwi stajemy się karłami i pariasami Europy. To dramatycznie niebezpieczne. Tak jak niebezpieczna jest kryminalizacja gospodarki i państwa. Tak jak niebezpieczne jest tolerowanie kryminalistów w życiu publicznym, niezależnie od tego czy mają rodowód obcy, agenturalny czy wywodzą się z rodzimego rynsztoku.

arka.dy - 05.01.10 23:20
Wygralismy Grunwald,JanIII Sobieski zatrzymal idaca zaraze na Europe,zatrzymalismy marsz Bolszewikow na zachod,doprowadzilismy do wolnosci wschodniej Europy i nasuwa sie pytanie,co z tego mamy my Polacy?gdzie przy kazdej okazji kopia Nas po d...e,i szydza z Polski.To tyle na dzisiaj.

Agamemnon - 05.01.10 14:22
Płk. R. Kukliński stoi w rzędzie największych Polaków historii Polski.

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1995 roku
W Oklahoma City dokonano zamachu bombowego. Zginęło 167 osób.


19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


Zobacz więcej