Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.01.10 - 20:02     Czytano: [2944]

Demokracja Bezpośrednia

Mamy wrodzone prawo decydowania samodzielnie o swoim ziemskim losie. Niestety, o naszych sprawach wspólnych ZAWSZE za nas decydowali jacyś „opiekunowie” - wódz, król, car, I sekretarz, etc. Obecnie stosowany w naszej ojczyźnie system polityczny, deklarujący się jako „rządy ludu” oraz Art. 4 naszej Konstytucji w którym zapisano :

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio

- to puste frazesy. W rzeczywistości „władza ludu” ograniczona jest wyłącznie do prawa udziału raz na cztery (pięć) lata w powszechnym sondażu popularności kandydatów na tzw. „przedstawicieli”. W sprawach publicznych wyłącznymi decydentami są oni- przedstawiciele a nie my naród.

Jeśli nie chcesz biernie patrzeć jak "nasi przedstawiciele";

a) zamiast główkować jak rozwiązywać nasze wspólne sprawy całą swoją energię poświęcają na zajadłą walkę między sobą o utrzymanie się u władzy,

b) zadłużają nas, nasze dzieci i wnuki bez prawa weta z naszej strony,

c) po kątach świadczą usługi lobbystom etc.

to przyłącz się do nas - do Stowarzyszenia Demokracja Bezpośrednia.

Chcemy na własnej skórze sprawdzić czy my Polacy potrafimy połączyć się ponad podziałami dla idei w słusznej sprawie. Przećwiczyć jak funkcjonuje DB w realu i czy dorośliśmy do niej.

Musimy się policzyć. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK to na potwierdzenie tego prześlij na konto Stowarzyszenia Demokracja Bezpośrednia nr:

92 2490 0005 0000 4500 2176 9305

jednorazowe wpisowe w wysokości 30 zł. Nie planujemy żadnych wydatków a jeśli będą w tym względzie jakieś propozycje to zgodnie z podstawową zasadą DB poddamy je referendum. Na przelewie podaj podstawowe swoje namiary - Imię i Nazwisko, adres zamieszkania i e-mailowy.

Będziesz miał prawo zgłaszać wszelkie swoje uwagi, pomysły, propozycje dotyczące SDB jego programu działań, sposobów realizacji jego celu oraz organizacji. Będziesz miał prawo zgłaszać tematy wewnątrzstowarzyszeniowych referendów i w nich uczestniczyć. Pracy społecznej dla idei wniesiesz tyle ile będziesz mógł i chciał.

Liczę na moich czytelników KWORUM. Z okazji Nowego Roku 2010 składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia sukcesów w życiu osobistym, zawodowym i w działalności dla idei dobra wspólnego.

PS. Więcej informacji o SDB na naszych stronach internetowych:
www.demokracjabezposrednia.org
www.demokracja-bezposrednia.org
www.demokracjabezposrednia.pl


......................................................................................................................


Zgoda na ograniczenie wydatków socjalnych testem dojrzałości społeczeństwa do demokracji

Wrodzone wady demokracji przedstawicielskiej powodują, że niezależnie od zabarwienia „grupy trzymającej władzę”, pod presją wypadnięcia z gry, nie może ona proponować obywatelom racjonalnej polityki: „Konsumujmy tylko tyle na ile nas stać”. Referenda których efektem mogą być oszczędności socjalnych wydatków publicznych mogą być szansą na redukcję zadłużenia publicznego, nauką racjonalnych postaw obywatelskich i jednocześnie wiarygodnym testem dojrzałości obywateli do demokracji bezpośredniej (DB).


Nasze zadłużenie publiczne jest niebezpiecznie duże. Dalsze jego zwiększanie może nasz kraj doprowadzić do katastrofy. Mając nadmierny dług na karku będziemy pod ścianą. Nikt nam go nie anuluje. Nikt się z nami nie będzie liczył. Wszyscy wiemy co się dzieje z upadłymi (nadmiernie zadłużonymi) firmami. Nasi wierzyciele będą nam dyktować swoje warunki. Wydatki socjalne państwa będą poniżej potrzeb i oczekiwań. Będziemy mieli kolejną falę wielkiej emigracji.

Czy mamy szansę na wyhamowanie lawinowo rosnącego zadłużenia publicznego i uniknięcie takiego czarnego scenariusza? Mamy do wyboru dwa sprawdzone wzory na skuteczne prowadzenie polityki „zaciskania pasa”: Chiny i Szwajcarię z systemem DB. Model chiński pomimo, że niezwykle efektywny, nie wchodzi w naszym przypadku z różnych względów w rachubę. Jedyną naszą szansą jest zastosowanie modelu szwajcarskiego tj. praktyczne zastosowanie demokracji bezpośredniej.

Szwajcarzy uczyli się DB całe wieki

Swoją dojrzałość obywatelską wykazali m. in. w referendum w 2002 roku na temat tzw. ustawy „hamującej” dług publiczny. W czasie prosperity lat 90-ych ubiegłego wieku Szwajcarzy zadłużyli się, podobnie jak my obecnie, do wysokości ok. 55 proc. PKB. Racjonalnie myślący ich przedstawiciele uchwalili ustawę wymuszającą zmniejszenie tego zadłużenia. Określili ją opisowo „Hamulec zadłużenia publicznego” w której oczywiście podstawowym elementem były ograniczenia wydatków socjalnych.

Zgodnie z wymogami DB poddali ją w referendum decyzji ogółu obywateli. Ok. 70 proc. głosujących powiedziało TAK ustawie. W efekcie w ciągu 4 lat jej funkcjonowania Szwajcarzy swój dług publiczny zmniejszyli do ok. 35 proc. PKB!

Szwajcarskiego sposobu rozwiązywania spraw publicznych nie można zastosować bez przygotowania w społeczeństwach, które w czasie całej swojej historii były albo rządzone przez królów, naczelników, I sekretarzy bądź przez obcych władców. Jest ryzyko, ze taki „naród” nie potrafi myśleć co może zrobić dla ojczyzny. Istnieje ryzyko, że bezpośrednio będziemy podejmowali decyzje nie rozsądne lecz roszczeniowe. Uzyskać dla siebie od państwa jak najwięcej. Nauka DB poprzez rozpoczynanie nauki obywateli DB od spraw drobnych. Od sołectw, osiedli czy gmin jest drogą właściwą. Tą szkołę DB zaliczyli Helweci. Niestety taka nauka DB wymaga dużo czasu. Powinniśmy spróbować sprawdzić swoją dojrzałość do demokracji bezpośredniej i nauczyć się decydowania o sprawach publicznych bezpośrednio inną drogą.

Propozycja nauki DB Polaków

W pierwszym etapie nauki DB obywatele powinni mieć prawo inicjatywy ustawodawczej w ograniczonym zakresie tematów. Tylko takich których większość parlamentarna, w obawie przed utratą elektoratu czy też wetem opozycji, nie może podejmować rozsądnych decyzji. Dać obywatelom prawo do podejmowania wiążących decyzji w sprawach których sens zawarty jest w pytaniu: „Czy zgadzasz się na ograniczenie wydatków socjalnych” , np.: Czy zgadzasz się płacić „symboliczną” kwotę X przy każdej wizycie u lekarza? Czy zgadzasz się by zrównać wiek emerytalny mężczyzn i kobiet? itp.

Głosowanie w takich sprawach nie mogłoby być „zabawą”. Decyzja zwykłej większości biorących udział w referendum musiałaby być wiążąca niezależnie od frekwencji a jego wyniku nie mogłaby zakwestionować czy zignorować żadna większość parlamentarna czy Prezydent. Referendum musiało by być przeprowadzone gdy pod inicjatywą jego przeprowadzenia podpisałoby się np. 200 tys. uprawnionych do głosowania a jego temat byłby zgodny ze stosownie do tego pomysłu znowelizowaną ustawą o referendach powszechnych. By zminimalizować koszty referendów można je grupować - kilka tematów w tym samym terminie oraz przeprowadzać przy okazji wyborów prezydenckich, samorządowych czy parlamentarnych.

Ten sposób nauki DB jest zgodny z Art. 4 p. 2 naszej Konstytucji i ma co najmniej trzy niepodważalne zalety:

• zmuszałoby większość rządzących i opozycję parlamentarną do rywalizacji na konstruktywne rozwiązania zmierzające do ograniczenia wydatków socjalnych;
• nie powodowałoby ryzyka zwiększenia wydatków państwa a wręcz przeciwnie;
• uczyłoby do aktywności obywatelskiej, myślenia pro państwowego i dawałoby satysfakcję: Ja w swojej ojczyźnie mam coś do powiedzenia. Mój głos się autentycznie liczy.

Jeśli „my naród” zdamy test dojrzałości obywatelskiej w takich trudnych decyzjach i wykażemy się rozsądkiem oraz tolerancją to będziemy mogli bez obaw rozszerzać zakres spraw publicznych o których będziemy decydować bezpośrednio. Będziemy mieli szansę stać się drugą Szwajcarią.

Zdzisław Gromada
Przedstawiciel Stowarzyszenia DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA

Wersja do druku

DemokracjaBezposrednia.PL - 17.07.10 10:31
Informuję, że oficjalny adres stowarzyszenia to:

http://www.demokracjabezposrednia.pl/

Jeśli chcesz zmienić sytuację w Polsce, to przestań marudzić i przyłącz się do nas. Samo się nic nie zmieni.

Pozdrawiam,
Jordan Cibura
Przedstawiciel stowarzyszenia na rzecz demokracji bezpośredniej (Stowarzyszenia Więcej Demokracji)

Andrzej - 04.01.10 21:37
Pomysl niewatpliwie sluszny, ale prosze o personalny podpis.
A poza tym widac wyraznie, ze potrzebna jest nam wspolna strona
dla wszystkich czujacych i myslacych po polsku. Razem z pewnoscia
cos konkretnego wymyslimy.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1920 roku
Rozpoczęły się VII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii.


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej