Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.09.09 - 11:39     Czytano: [3332]

Prawda o Powstaniu Chmielnickiego

na Ukrainie

W latach 1648-55 na ziemiach ukrainnych Rzeczypospolitej trwało powstanie kozactwa i chłopstwa ukraińskiego pod przywództwem hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego przeciwko szlachcie polskiej jak i ruskiej, współpracujących z nią Żydami (którzy w jej imieniu kontrolowali nie tylko życie gospodarcze Ukrainy, ale nawet często mieli kontrolę nad budynkami cerkwiami!) oraz Kościołowi katolickiemu na ziemiach ukrainnych. Powstanie od jego przywódcy jest nazywane Powstaniem Chmielnickiego.

Historia tego powstania jak i jego przywódcy należy do dziejów wyjątkowo zakłamanych (Janusz Kaczmarczyk „Bohdan Chmielnicki” Wrocław 1988).
Historiografia ukraińska i rosyjska, a do 1989/1991 także sowiecka i Polski Ludowej, rozwodzi się obszernie na temat rzekomo narodowo-wyzwoleńczego, a tym samym antypolskiego charakteru Powstania Chmielnickiego. Tymczasem wiele faktów historycznych zaprzecza takiemu ujęciu sprawy; w pierwszej fazie miało ono charkter społeczny: antyfeudalny i antykatolicki charakter. Jednak bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania nie była tyle troska Chmielnickiego o dobro jego rodaków-chłopów i Cerkwi prawosławnej (której również wiele się oberwało od Kozaków), co po prostu błaha sprawa prywatna: chęć zemsty za to, że podstarości czehryński, Daniel Czapliński, porwał mu jego kochankę, a Chmielnicki za to poprzysiągł zemstę całej szlachcie na ziemiach ukrainnych (Leszek Podhorodecki „Zarys dziejów Ukrainy” t. 1, Warszawa 1976).

Jest faktem, że kiedy wybuchło powstanie wielu magnatów i szlachciców na ziemiach ukrainnych było jeszcze Rusinami (np. Adam Kisiel, właściciel Brusiłowa i Huszczy, prawosławny senator i od 1648 r. wojewoda brasławski, a od 1649 r. kijowski) lub ruskiego pochodzenia – Polakami bardzo świeżej daty (jak np. książę Jeremi Wiśniowiecki). Wiadomo, że Kozacy wyruszyli z Dzikich Pól siać pożogę wojenną na Ukrainie pod polskimi (!) sztandarami. W liście hetmana Chmilenickiego z 12 czerwca 1648 roku (a więc już po wybuchu powstania) zaaderesowanego do króla polskiego Władysława IV brak było postulatu wyodrębnienia z terytorium Rzeczypospolitej (Polski) obszaru będącego pod wyłączną kontrolą Kozaczyzny (J. Kaczmarczyk). Dopiero podczas rozmów z poselstwem polskim na czele z Adamem Kisielem 23 lutego 1649 roku Chmielnicki po raz pierwszy nadmienił o niezależnym Księstwie Ruskim. Jednak widział swe księstwo w ścisłej unii z Rzeczpospolitą (J. Kaczmarczyk). Natomiast ugody polsko-kozackie zawarte w Zborowie z 18-20 sierpnia 1648 roku, w Białej Cerkwi z 28 września 1651 roku i w Żwańcu z 15 grudnia 1653 roku potwierdzały zależność Kozaczyzny Chmielnickiego od Rzeczpospolitej.
Chociaż Chmielnicki od 1649 roku myślał o utworzeniu niepodległego Księstwa Ruskiego, to swoją polityką doprowadził do poddania w styczniu 1654 roku dużych obszarów ziem ukrainnych Rzeczpospolitej pod znacznie gorsze od panowania polskiego panowanie państwa moskiewskiego (Rosji). Ukraina uzyskała niepodległość od Rosji dopiero po 337 latach – w 1991 roku.

Jako ciekawostkę warto podać fakt przez nikogo dzisiaj nie wspominany, a jakże wymowny, że kronikarze ruscy (Samowidiec i Wieliczko) piszą, że podczas pogrzebu Bohdana Chmielnickiego w Subotowie na Ukrainie 3 września 1657 roku były sekretarz hetmana – Zorko wygłosił mowę po... polsku! I nikt się przeciwko temu nie zbuntował.

Wersja do druku

wlossiejezy - 31.07.15 15:43
@Natalia

Tak się składa, że Ci ludzie przypisują sobie polską historię na swoją korzyść. Doucz się proszę a następnie wypowiadaj na jakiś temat. Swoją droga jakich komentarzy się spodziewałaś?

Chmielnicki pochodził z polskiej rodziny. W ramach zemsty, że ktoś mu odbił kobietę. Zwołał tą ruchawkę. Pod Batohem też się popisał a szczególnie po niej.

Jeśli już to Małorusinów chodzi i o twór znany dziś: Ukraina (u kraja - na granicy) powstał z inicjatywy Austo-Węgier w XIX wieku.

Natalia - 27.11.10 13:25
Gratuluje Polakom jakże charakterystycznej dla owej nacji maniery megalomanii. Jesteście w tym naprawdę najlepsi. Nie znam drugiego takiego kraju... Skoro o historii obiektywnej mowa, odsyłam do ukraińskiej "wersji" Powstania Chmielnickiego...

Jakież to miłe dla uszu, kiedy Polacy szerzą mit kompensacyjny, nie biorąc pod uwagę innej wersji Ich historii (być może to wynika z faktu, że Polak jest ZAWSZE poszkodowany i ma ZAWSZE rację?!)...

Ilekroć nie przesiaduję u Babci, nie słyszę jakichś komentarzy przepełnionych nienawiścią w stronę Polaków, a przecież była akcja WISŁA, która zmusiła Ją do spakowania całego życia w ciągu 5 minut do jednej walizki...

Ludzie, mamy XXI wiek, gdzie się podziała wartość człowieczeństwa?! Zarówno Ukraińcy, jak i Polacy mordowali siebie nawzajem... Chyba czas żyć dniem dzisiejszym... To smutne, że właśnie "dzięki" takiej postawie, rosną kolejne pokolenia przekonane o łajdactwie kozackim i nie zdające sobie sprawy z polskiej postawy wobec Ukraińców, a ta nie była lepsza...

Naprawdę, nie dowartościowujmy się w tak żenujący sposób...

Lubomir - 29.09.09 8:16
Po rzeziach Powstania Chmielnickiego wyglądało na to, że już nigdy nie powstanie polsko-ukraińska wspólnota państwowa. Stało się inaczej. Tyle, że w bliskiej nam przeszłości Traktat Ryski zostawił poza Rzeczypospolitą Polską Ukrainę Wschodnią , dając pretekst do wysuwania roszczeń wobec terytoriów ukraińskich związanych administracyjnie z Warszawą. Poziom antypatii pomiędzy Polakami a Ukraińcami, wcale nie przewyższa poziomu antypatii pomiędzy Polakami a Czechami, Anglikami a Szkotami, Kastylijczykami a Katalończykami, Flamandami a Walonami czy Bawarczykami a Saksończykami.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


Zobacz więcej