Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.08.09 - 10:28     Czytano: [1722]

Polskie ofiary Wielkiego Głodu

na Ukrainie

W latach 1932-33 władze sowieckie swoją nieudolną polityką rolną (zakładanie kołchozów) spowodowały wielki głód na Ukrainie, w wyniku którego zginęło ponoć aż 4-6 milionów ludzi (niektórzy mówią o 10 milionach ofiar, co jest kompletnym nonsensem; nie ma dokładnych danych, więc każdy podaje dowolne cyfry – wyssane z palca!).

Kilka tygodni temu prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował do społeczności międzynarodowej, by tzw. Wielki Głód na Ukrainie został uznany za ludobójstwo.

Wielka Ukraina, jak mówili Ukraińcy z Małopolski Wschodniej, czyli Ukraina właściwa – w granicach sprzed września 1939 roku, w ostatnich 200 latach była i jest terenem mieszanym narodowościowo. Wśród ówczesnych 30 milionów mieszkańców było tu ładnych kilka milionów Rosjan, 1,5 mln Żydów, ok. 500 000 Polaków, masę Niemców, Bułgarzy, Mołdawianie, nawet Grecy i inni.

Stąd wśród ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie nie byli tylko Ukraińcy, a na pewno wszyscy mieszkańcy Ukrainy. Bo trudno sobie wyobrazić to by np. w polsko-ukraińskiej wiosce na Podolu z głodu umierali tylko Ukraińcy, a Polacy mieli żywność na przetrwanie. Tym bardziej, że Polacy na Ukrainie byli w zasadzie zaliczani do „liszeńców”, a więc do wrogów Związku Sowieckiego.

Dlatego Wielki Głód nie był tylko tragedią narodu ukraińskiego, a na pewno wszystkich mieszkańców Ukrainy sowieckiej, w tym także tamtejszych Polaków. Oczywiście najwięcej zginęło Ukraińców, ale obok nich ofiarami tego głodu proporcjonalnie było także od 50-60 tys. do 100 tys. Polaków. I nikt nie ma prawa nazywać tych ludzi Ukraińcami, bo oni sami siebie uważali za Polaków.
I dobrze by było, aby Ukraińcy wreszcie zrozumieli, że ofiarami tego głodu nie byli wyłącznie Ukraińcy. To tak jakby mówić, że ofiarami II wojny światowej byli tylko Żydzi.
I dobrze by było, aby Polacy w Polsce czczono także pamięć wielotysięcznych polskich ofiar tego głodu. Należałoby wznieść im pomnik w Warszawie.

Na forum „Gazety Wyborczej” (28.11.2005) rzucono pytanie pod moim adresem: „Czemu tak bardzo (Kałuskiemu) zależy aby były i polskie ofiary Wielkiego Głodu?” na co odpowiedziałem: „Może kogoś nie interesuje historia Polaków i martyrologia narodu polskiego. Mnie – jako Polaka – interesuje i dlatego domagam się prawdy o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1926 roku
Urodził się Tadeusz Janczar, aktor teatralny i filmowy (zm. 1997)


25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


Zobacz więcej