Niedziela 20 Września 2020r. - 264 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.08.09 - 12:40     Czytano: [4813]

Dział: Głos Polonii

30 lat KPN – ZaproszeniaGdy 1 września 1979 roku powstawała Konfederacja Polski Niepodległej, braliśmy do siebie słowa najdumniejszej polskiej pieśni „mówili, żeśmy stumanieni”.

Minęło trzydzieści lat, w czasie których padły wielkie państwa i systemy, Polska znów jest wolna i niepodległa.

Prawdziwym zaszczytem jest zaproszenie Państwa na 30. Rocznicę udowodniania, że „chcieć to móc”.

Jubileusz KPN rozpocznie się Mszą świętą, odprawioną 5 września 2009r. (sobota) o godzinie 12.00 w warszawskim Kościele św. Trójcy przy ul. Solec 61.

Po Mszy, ok. godziny 13.30, 14.00 – złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 15.00 otwarcie wystawy i konferencji naukowo – wspomnieniowej w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 7. Po części oficjalnej nastąpi spotkanie konfederackie.

Z serdecznym uściskiem dłoni:
Leszek Moczulski
Wraz z Komitetem Organizacyjnym Obchodów 30-lecia i władzami statutowymi KPN
- Będę wdzięczny za potwierdzenie obecności: lmski@poczta.onet.pl


...........................................................Konfederacja Polski Niepodległej 1979-1989 w pamięci Polonii - w 30 rocznicę powstania KPN


Jaka jest dziś pamięć o pierwszej jawnie działającej antykomunistycznej partii politycznej, której nadrzędnym celem było obalenie reżimu komunistycznego w Polsce?
W dniu 1 września 1979 r. Nina Milewska odczytała przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Deklarację Ideową powołanej w tym dniu KPN. Garść zgromadzonych Polaków wysłuchała publicznie odczytanej prawdy o tym, że PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa) – rządzona totalitarnie przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (tak nazywała się partia komunistyczna) – stanowi współczesną formę zinstytucjonalizowanego panowania rosyjskiego nad Polską. Oraz, że celem powołanej w tym dniu partii jest obalenie władzy tejże PZPR środkami politycznymi i przywrócenie Polsce niepodległości. Pod tak sformułowaną Deklaracją Ideową podpisało się (podając swoje pełne dane i adresy) kilkudziesięciu odważnych Polaków.

Od tej pory w konspiracji zaczęto budować komórki władzy wykonawczej, przygotowując kadrę do objęcia władzy. W tym celu podzielono kraj na Obszary, czyli terytoria przygotowując ośrodki władzy terytorialnej, które były następnymi ośrodkami władzy wykonawczej po władzy krajowej. Obszary działania ogarnęły prawie całą Polskę np. Warszawa i województwo mazowieckie podlegało pod Obszar I, a Kraków i Małopolska pod Obszar II itd.

W szeregi KPN wstępowali najodważniejsi z odważnych weterani walk z komuną, stawiano na jakość a nie na masowy nabór wzorowano się na konspiracji niepodległościowej Józefa Piłsudskiego jeszcze z I wojny światowej. Wówczas wstąpić do KPN trzeba było mieć odwagę i liczyć się z najgorszymi konsekwencjami, czyli z utratą życia.

Dziś mało mówi się o działaniach KPN często mówi się o Solidarności i przypisuje, się tej organizacji wywalczenie niepodległości, może słusznie, ale często przemilcza się fakt, że to właśnie KPN ma moralne prawo być pierwszą w dziele odzyskania niepodległości. Żeby pomniejszyć zasługi Konfederacji w walce z komuną często wymienia się agentów komunistycznych, którzy przeniknęli do KPN zapominając o tym, iż wszystkie organizacje antykomunistyczne były rozpracowywane przez agentów na wysokich szczeblach organizacyjnych, strach przed lustracją i odwlekanie tego procesu jest najlepszym przykładem działania sił komunistycznych w dzisiejszej Polsce.

Dużo działaczy KPN przeszło przez więzienia z wysokimi wyrokami także w czasie, kiedy Solidarność działa legalnie, a jej przywódcy cieszyli się wolnością. Władze krajowe KPN dwukrotnie przeszły przez procesy sądowe. Pierwsze procesy odbyły się w latach 1981-1982 i zakończyły się wyrokami pozbawienia wolności od 2 do 7 lat. Drugi proces odbył się w 1984 roku i również zakończył się wyrokami skazującymi od 2 do 4 lat. Wysokie wyroki nie tylko dla przywódców, ale także dla członków KPN wydawano w całej Polsce, a aresztowania i prześladowania były wyjątkowo brutalne w stosunku do członków Konfederacji.

KPN przystąpił również do utworzenia organizacji obronnej. Prace nad powstaniem takiej organizacji KPN sfinalizował w roku 1989, tworząc Związek Strzelecki „STRZELEC”. Celem tego Związku było przysposobienie młodzieży do obrony kraju z bronią w ręku. Tutaj wielką rolę odegrały również reaktywowane w 1981 roku z inicjatywy KPN marsze szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego - z Krakowa do Kielc. Marsze te były kontynuowane bez żadnej przerwy przez wszystkie lata 80-te XX w. nawet w okresie stanu wojennego. Często były atakowane przez MO i Służbę Bezpieczeństwa, uczestników aresztowano, karano grzywnami pieniężnymi, ale pomimo tego wszystkie marsze docierały rokrocznie do Kielc, choćby w uszczuplonym składzie. Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej są nadal organizowane, co roku.

Jaka jest dziś pamięć wśród Polonii o tej Organizacji? Ilu rodaków żyjących na obczyźnie słyszało o tej Partii i odważnych jej członkach?

Dlatego wszystkich zainteresowanych informuję, że istnieje strona internetowa Związku Konfederatów Polski Niepodległej: www.polonus.mojeforum.net , gdzie można dowiedzieć się o historycznej działalności KPN, przeczytać biografie działaczy oraz dowiedzieć się o programach obchodów Jubileuszu 30-lecia KPN, które nie są scentralizowane i odbędą się w ośrodkach terenowych (Obszarach) na terenie całego kraju.

Obchody uroczystości Jubileuszowych 30-lecia KPN
15 sierpień 2009 (sobota) na Lubelszczyźnie, Lublin od godz. 12.00,
5 wrzesień 2009 (sobota) – główne uroczystości rocznicowe w Warszawie od godz. 12.00 (msza św. w kościele Św. Trójcy),
14 październik 2009 (środa) – Jubileuszowa konferencja naukowa z okazji 30-lecia Konfederacji Polski Niepodległej w Katowicach od godz. 10.00

Jak informuje Komitet Obchodów Jubileuszu w Krakowie w składzie:
- Zygmunt Łenyk - przewodniczący,
- Krzysztof Bzdyl - wiceprzewodniczący,
- Adam Macedoński - wiceprzewodniczący,
- Danuta Kinaszewska, Krzysztof Kwiatkowski, Ryszard Pyzik i Marcin Tatara - członkowie.


Związek Konfederatów Polski Niepodległej z lat 1979-1989 organizuje:
10 wrzesień 2009 (czwartek) – Ogólnopolska konferencja naukowa od godz. 10.00,
11 wrzesień 2009 - uroczystości jubileuszu 30-lecia KPN od, godz. 10.00, które odbędą się pod patronatem Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtyka.
W programie przewidziano min.:
1) Wystąpienie władz i udekorowanie Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski działaczy
KPN z lat 1979-1989 przez Prezydenta RP lub jego przedstawiciela – poprzedzone
modlitwą prowadzoną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
2) Referaty założycieli i historycznych przywódców KPN z lat 1979-89.
3) Referaty pracowników IPN – „KPN na podstawie źródeł archiwalnych IPN”.
Uroczystości będzie towarzyszył program artystyczny.

Od 5 października do 30 listopada 2009 roku odbędzie się Wystawa, poświęcona działalności Konfederacji Polski Niepodległej na terenie całego kraju, zorganizowana przez IPN Oddział Małopolska.

Jacek Klaś – przedstawiciel Związku Konfederatów Polski Niepodległej na Australię, Nową Zelandię i Oceanię.

Wersja do druku

arka.dy - 06.10.09 20:38
Co dalej KONFEDERACJO mamy robic z ta POLSKA?Pelno agentow,moze trzeba bylo by zaczac od samego siebie.Porozgladac sie do okola wlasnej osi,isc na strone i stwierdzic,czy nie wbrew wlasnej woli zostales obrzezancem.Zal dupe sciska jak sie patrzy na to wszystko.Polacy sa mniejszoscia w SEJMIE,kto za tym stoi?Potrafimy tylko oblewac siebie na wzajem pomyjami nie dostrzegajac APOKALIPSY,ktora nieuchronnie zmierza ku Polsce.My natomiast powinnismy wziac zimny kubel wody na nasze gorace glowy! Amen A.Dybowski

Ryszard Bocian - 17.09.09 13:38
Upieram sie przy odrzucaniu wpisow trolli i anonimowych oszczercow - szczegolnie jeśli nie ma cienia uzasadnienia oszczerstwa. Jacek Klaś wplacil ostatnio 300 zł. na pokrycie kosztow krakowskich uroczystości KPN - z wlasnej kieszeni robotnika. Ani w tych uroczystościach nie uczestniczyl, ani nie dostal żadnego odznaczenia, ani nawet nie byl w KPN-ie. Tylko współpracowal z KPN-em za komuny (kolportaż - na zasadzie wzajemności, wsparcie materialne). Czlowiek szlachetny i bezinteresowny. Ryszard Majdzik probowal sobie przywlaszczyć jego zasługi, podszywając sie pod wydawanie pisma Wa-Za w latach 80-tych, ktore wydawal Klaś. Przywolany przez Klasia do porządku - po roku wreszcie wycofal ze swej biografii w internecie klamliwy fragment. No i dobrze. Nie spodziewam się po nim przeprosin Klasia. Nie wiem, kto miota oszczerstwa na Klasia. Pewno czytal Goebbelsa i zna jego zasadę: kłamcie i kłamcie - zawsze się coś przylepi. Ale nie będę milczal i tolerowal podlych oszczerstw pod adresem Klasia.

Ryszard Bocian,
były szef II-go Obszaru KPN w l. 1986-88,
w l. 1989-90 w Radzie Politycznej KPN

Jacek Klas - 16.09.09 11:29
Arku[Dybowski] dziekuje Ci za wsparcie finansowe,nie wiem jak aktualnie
presperujesz w Szwecji,niestety nie zachodzi taka potrzeba,ale milo
ze rozumiesz bol moj ,a ja Twoj.
Pisales na tym portalu ,ze czujesz sie oszukany,ze po tylu latach w wiezieniu,Twoje nazwisko zniklo ,po prostu Cie nie ma,sa zasrancy ,
ktorzy w reke calowac Cie powinni,ale wola opluwac,wszak w Polsce
wszyscy pluja na wszystkich.Widzisz upomnialem sie o pismo podziemne
,[ktos sobie wpisal w swoja biografie],ktore zalozylem,koordynowalem
dzialania,drukowalem i rozprowadzalem na zaklady w Krakow -Podgorze,
po roku wyjasniej dokumenty wykazaly moja prawdomownosc,pismo
wymazano z zyciorsu nieszczesliwca,no i zaczelo sie,najlepiej z czlowieka
,ktory mieszka za granica[szybko nie moze reagowac]zrobic zlodzieja
zabronic mu wstepu do Ojczyzny o ktora walczyl.
SB-ku [Zbigniewie]wszak Polska jest dla wszystkich jej corek i synow.
Ps.
Wlasnie wrocilem z plazy w Seaford [dzielnica Melbourne]przypadkowo dolaczyl kolega Australijczyk,ktoremu w ciezkich[dla niego czasach]
postawilem piwo,dzisiaj wdziecznosci nie bylo konca,razem z kuzynem
odwiezli mnie do domu[15 minut piechota].
DLATEGO MLODZI NIE
CHCA WRACAC DO WAS,wola wsrod obcych zyc i pracowac.
Boze blogoslaw Polske
Jacek Klas

A.Dybowski - 15.09.09 18:14
Zdzisek!ile bylo tych pieniedzy?bo moge zalozyc za Jacka,w co nie wirze,ze jest to prawda o czym piszesz.Mam okazje pogratulowac Brunwi za ORDER. Pozdrawiam tych co jeszcze oczekuja na hojnosc rzadzacych.

Czesław Lipka - 15.09.09 1:52
Nie wnikając w "szczere"dyskusje rodaków na tym portalu i pod tym tematem, chciałem szczerze pogratulować wszystkim odznaczonym KPN-owcom otrzymanych odznaczeń, o którym to bardzo ważnym wydarzeniu w jakis dziwny sposób nikt tu nie wspomina.Wszystkim odznaczonym z serca gratuluję. Osobne gratulacje składam swojemu Przyjacielowi z więziennej celi i przedstawicielowi Naszego Związku kol. Jerzemu Brunonowi Ponikiewskiemu otrzymanego Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jeszcze raz Wszystkim gratuluję i serdecznie pozdrawiam. Z poważaniem Czesław Lipka.

Ryszard Bocian - 14.09.09 12:45
No i oszczercy wyprowadzili Jacka Klasia z rownowagi - od lat wszak trwa nagonka na tego spokojnego, sympatycznego czlowieka. Wreszcie urwalo się ucho od dzbana!

Nie wolno zamieszczać anonimowych, niczym nie popartych zarzutow. Od czego są administratorzy! Chyba nie od rozpowszechniania czarnej, oszczerczej propagandy!

Sluszna uwaga Klasia do Polonusa - strzeżmy się anonimow!

Pozdr.

Ryszard Bocian

Admin - 14.09.09 12:03
Szanowny Panie Jacku Klaś, jest nam niezmiernie przykro, że jest Pan pomawiany przez ludzi "anonimowych" i jak Pan twierdzi, redakcja GI KWORUM przyzwala na to. Na szczęście w blogosferze, ci wszyscy mąciciele i paszkwilanci nie do końca są anonimowi. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że wysyłając cokolwiek i gdziekolwiek, zostawiają swoje trwałe ślady...

Cóż w takich przypadkach możemy zrobić. Cenzorowanie wpisów jest nie możliwe, jedynie w sytuacjach, kiedy piszący przekraczają granice przyzwoitości, gdy wypisywane są wulgaryzmy i konkretne zwroty nawołujące do przemocy, podejmowana jest interwencja, ale też przy otwartej kurtynie.

Niemożliwe wręcz jest wkraczanie w merytorykę wpisów i ich analiza pod względem prawdziwości a wygładzanie i reżyserowanie pozbawiło by sensu to całe internetowe przedsięwzięcie.
Każdy ma prawo na ripostę, z czego Pan skorzystał a Czytelnicy KWORUM - wierzę w to, na pewno właściwie to wszystko ocenią.

Z poważaniem
Redakcja

Jacek Klas - 14.09.09 10:21
Zaczelo sie,
czego SB-ku nie podpisujesz sie sie Ub-beckim nazwiskiem ,
czyzbys wstydzil sie przodkow,a moze dopieklo ci moje sprawne dzialanie
w rozreklomowaniu obchodow Jubileuszu 30-lecia KPN,na terenie
Australi i Nowej Zelandi. Wiecie SB-ckie swinie ze mam haryzme dzialania,
wasze dzialania wykreslily maje nazwisko z osiagniec podziemia antykomunistycznego w Malopolsce,tutaj [w Australi] tez mnie gnoiliscie,ale
nie zdolaliscie mnie wyeliminowac z zycia australijskich zwiazkow zawodowych,jako jedyny z Solidarnosci bylem delegatem na poludniowo-
wschodnie dzielnice Melbourne,troche wam dopieklem z AGL,teraz z KPN,
a wiecie dlaczego?,dlatego ze bardzo chcecie zebym nieistnial i nigdy mnie niebylo,niestety zostala notatka pulkownika SB- ktora opublikowalem
pod swoim nazwiskiem na --www.polonis.mojeforum.net--[dzial -Krakow
Obszar II].
ps.
Szanowna Redakcjo,uwazam ze oszczerstwa w stosunku do innych osob zamieszczane na Waszym portalu pownny byc podpisywane pelnym nazwiskiem,anonimy to ludzie podli i mali.Dlaczego dajecie im satysfakcje?

Zdzisław - 13.09.09 13:53
A co wy macie do gadnai na temat spraw Polski. Wzieliście tyłki i uciekliście, a Klaś okradł solidarność w Krakowie i ma czelnośc się wypowiadać. Niech rozliczy się z tych pieniedzy co ukradł Ryśkowi Majdzikowi. Ma czelność przyjeżdzać do Polski!!!!?

Lubomir - 30.08.09 12:39
Re: Jacek Klaś. Dziękuję Panu za życzliwe słowa. Myślę, że wcześniej czy póżniej trzeba będzie bronić Polski podobnie jak robiła to AK. Im silniej zostaną rozbudowane patriotyczne struktury, tym lepiej. Wygląda na to, że pod sztandarem KPN można będzie rozprawiać się ze zdrajcami i sprzedawczykami rujnującymi Ojczyznę. Oby tylko nie spóżnić się z działaniem. Oczywiście KPN musi pozyskiwać i chronić ludzi kompetentnych. Ludzi typu generał Skrzypczak. Inaczej zdrada i warcholstwo będą triumfować. Pozdrawiam.

Jacek Klas - 29.08.09 6:26
Panie Lubomir,
czesto w przeszlosci mielismy odmienne opinie w wielu sprawach,
obserwuje Pana wpisy na Kworum,dzis musze przyznac ze czasami
mylilem sie ,zwaszcza w sprawach lustracji,dzis moge powiedziec ze postawilem na niewlasciwego konia.
Wracajac do tematu ,jest cos co trzeba przeanalizowac,dlaczego wszystkie sily polityczne i instytucje historyczne w Polsce,z takim wyrafinowaniem przedstawiaja tych ludzi w jak najgorszym swietle,dlaczego bohaterzy
z KPN sa marginesem czesto w biedzie zyjacym,a popaprance,nikczebnicy
i falszerze sa na swieczniku,musi byc tak jak Pan pisze,za tymi polakami nikt nie stoi,sa slabi,bez pieniedzy ,mozna regularnie wylewac ''wiadro pomyj ''na ich glowy,powod zawsze mozna znalesc,kierujac sie soviecka
zasada''dajcie mi czlowieka ,a paragraf sie znajdzie''.
Widzac ta niesprawiedliwosc,postanowilem im pomocl,wiem ze i mnie dostanie sie ,ale mam to gdzies,najwazniejsze zeby inni dowiedzieli sie o NICH,bezimiennych dzialaczach KPN,ktorzy w czasach kiedy odwaga kosztowala byli najodwazniejsi z odwaznych ,taka jest prawda.

Lubomir - 28.08.09 21:04
Wygląda na to, że za KPN, podobnie jak za LPR nie stała żadna obca stolica, ani Moskwa {SLD}, ani Berlin {PO}, ani Tel Awiw{PiS}. Cóż, po królestwie i rzeczypospolitej, może nadchodzi czas w Polsce na konfederację, na Konfederację Polską. Może nadchodzi czas na wspólnotę państwową otwartą na wszechstronną współpracę z historycznymi partnerami Polski, takimi jak Litwa, Łotwa, Czechy czy m.in. Węgry. Może założyciele KPN stali się inspiratorami głębszej myśli państwowej...Kto wie?. Szwajcaria np funkcjonuje modelowo jako konfederacja.

Marian - 23.08.09 17:01
Łatwo dzisiaj analizować, komentować, wytykać błędy tym, którzy przecierali szlak nowej Polsce. Wszystkim mądralom, przede wszystkim młodym politykom z PO i SLD, ku przestrodze. Oby wasze dzieci znów nie musiały walczyć i ginąć w walce o niepodległość, po jej utraceniu i wchłonięciu przez UE (czyt. Niemcy)

Paweł Sabuda - 23.08.09 9:33
W artykule jest pewna nieścisłość. Otóż - obszary KPN nie były strukturami powołanymi dla przejmowania władzy. Były to bowiem struktury organizacyjne partii. Obszary dzieliły się na rejony działania, a te na grupy działania. Tak stanowił statut. KPN była nie tylko z nazwy konfederacją. W skład KPN wchodziły grupy skonfederowane, zachowujące własne struktury organizacyjne, autonomię programowa, ale w bieżącej akcji politycznej - działające w ramach KPN. Już 1 września 1979 było tych grup kilka. Dolnośląska Grupa Ludowa, Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów itd. W latach 80-81 najsilniejszą grupą był Robotniczy Ruch Narodowy, powstały w oparciu o Komitety Obrony Więzionych za Przekonania. Działały one po aresztowaniu przywódców KPN we wrześniu 1980 roku. Organizowały masowe demonstracje w obronie Leszka Moczulskiego i innych aresztowanych działaczy.
Programowo KPN opierała się na "Rewolucji bez rewolucji" Leszka Moczulskiego, która ukazała się po raz pierwszy w czerwcu 1979 r.w nr 7 pisma "Droga", wydawanego w wolnym obiegu.
KPN dążyła do stworzenia struktur qusi-państwowych, opartych o różne organizacje niezależne. W skutek rozpadu PRL miały one stopniowo przejmować władzę w kraju. Plan ten szczegółowo, z podziałem na 5 faz, przedstawia właśnie "Rewolucja bez rewolucji".
Bieżące założenia programowe uchwalały kongresy KPN. W warunkach konspiracji i represji, KPN udało sie przeprowadzać kongresy z zachowaniem cyklu czteroletnich kadencji władz statutowych. Pierwszy w 1980 roku, drugi w 1984, trzeci - ostatni w PRLu - w 1988 roku (I tura w lutym - zakończona interwencja MO i SB), druga w marcu 1988, zakończona zgodnie z planem. Kolejne kongresy KPN odbywały się już po upadku komuny.

Jacek Klas - 23.08.09 1:40
Panie Gauza,
ja wyslalem artykul do redakcji''Tygodnika Polskiego'' z prosba
o publikacje,natomiast zdjecie w artykule to pomysl Janka Skibickiego,
ktory w latach 80-tych byl aktywnym dzialaczem KPN w Australi,
teraz jest zastepca redaktora Tygodnika Polskiego
Pomimo uplywu czasu Janek dalej ma dusze KPN-wca i postanowil jaknajszybciej zamiescic artykul w Tygodniku Polskim,miejsce jakie posiadal pozwalalo dodac zdjecie do artykulu,ktore zkopijowal
z ''Forum ''POLONUSA ,byc moze musial troche zmniejszyc.
Mysle ze to byl powod obciecia zdjecia,nie przypuszczam zeby
mial jakies inne intencje.
Jankowi pragne podziekowac za szybkie i entuzjastyczne zamieszczenie artykulu w Tygodniku Polskim,a Panu gratuluje posiadania
wspanialych zbiorow historycznych,jezeli chodzi o nazwy zbiorow,
prosze wybaczyc,ale mieszkamy w Australi ,dlatego czasami nie orientujemy sie jakie zbiory sa i do kogo naleza.

Z powazaniem
Jacek Klas

Wladyslaw Gauza - 22.08.09 16:02
Powyzsze ogloszenie, propagujace "30 rocznice powstania K.P.N.", p. Jacek Klas oglosil wczesniej na Forum "POLONUS" i potem w australijskim "Tygodniku Polskim" (nr. 31, z 19 sierpnia 2009 r.).
W czasopismie tym ogloszenie to zostalo zaopatrzone zdjeciem z manifestacji 1 wrzesnia 1979 roku w Warszawie, gdzie proklamowano powstanie K.P.N.
Zdjecie to zostalo po raz pierwszy - po 30. latach - opublikowane 3 marca 2009 roku na Forum "POLONUS", vide: Strona Glowna, "Dokumentacja zdjeciowa".
Nie pochodzi ono, jak to zostalo podane, z "archiwum KPN", bo cos takiego nie istnieje (a przynajmniej nie jest mi znane). Zdjecie to pochodzi ze zbioru dokumentow opozycji antykomunistycznej w PRL-u z lat
1976 - 1984, znajdujacych sie w posiadaniu nizej podpisanego.

To, co jest interesujace - dlaczego to zdjecie zostalo obciete od gory i od dolu? Czyzby tylko z tak blachego powodu, zeby uniknac podania prawdziwego zrodla, skad pochodzi?
A moze sa jeszcze jakies inne tego przyczyny?

Mirek Lewandowski - 22.08.09 10:27
Zapraszam polonusów do lektury POLONUSa. Strona zawiera wiele materiałów na temat współczesnej Polski oraz historii ostatnich kilkudziesięciu lat. Jest też najpełniejszym w Internecie źródłem wiedzy na temat najstarszej niepodległościowej i antykomunistycznej partii w bloku sowieckim po II wojnie światowej.

Wszystkich komentarzy: (17)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Września 1944 roku
51. d. Powst. Warszaw.: Wycofanie sił polskich z Czerniakowa. Niemcy mordują 1000 osób w magaz. "Społem" . Kom. Gł. AK ujawnia nazwiska oficerów


20 Września 1939 roku
Zmarł Tadeusz Dołęga-Mostowicz, polski pisarz autor m.in. "Kariery Nikodema Dyzmy" (ur. 1898)


Zobacz więcej