Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.08.09 - 10:46     Czytano: [5989]

Podział Ukrainy na 3 państwa?

Polski korespondent w Kijowie Eugeniusz Tuzow-Lubański pisze, że część ukraińskich politologów wieści rychły rozpad swojego kraju, jeśli kryzys gospodarczy, a zwłaszcza polityczny będzie się pogłębiał. Co prawda Ukraińcy ze Wschodu są prorosyjscy, jednak wcale nie muszą dążyć do włączenia ich regionów do Rosji, bo lepszym wyjściem dla nich będzie utworzenie własnego państwa. Podobnie może być z zachodnią częścią kraju, która wyraźnie ciąży ku Zachodowi („Nasz Dziennik” 21.7.2009).
Dyrektor ukraińskiego Centrum Consultingu Politycznego Ihor Kolesnyk uważa, że to, co teraz dzieje się na Ukrainie, jest podobne do sytuacji w Jugosławii na początku lat 90. Tam też najpierw doszło do rozbicia jedności władzy centralnej i przez to powstały warunki do rozpadu republiki, a proces ten zaczął się od zamieszek na tle etnicznym. Kolesnyk podkreśla, że Ukraina także nie jest monolitem, bo zachodnie i wschodnie regiony mają obecnie bardzo mało wspólnego, choć ewentualny rozpad kraju nie dokona się na skutek wojny domowej. Zachodnia, greckokatolicka część lgnie ku Europie, a prawosławna - wschodnia i południowa część - ku Rosji. Autonomiczna Republika Krymu już teraz jest porównywana do bomby z opóźnionym zapłonem. Centrum Ukrainy z kolei jest niezdecydowane.

Jeśli sprawdzi się najbardziej pesymistyczny scenariusz, wtedy kraj rzeczywiście się rozpadnie. Najszybciej - uważa Kolesnyk - zwierzchności Kijowa będą chciały pozbyć się Krym i wschodnie regiony, ta część kraju będzie pod protektoratem Rosji (zachowując szeroką autonomię) i częściowo Turcji. Z obwodów: lwowskiego, tarnopolskiego, łuckiego, iwano-frankowskiego, rówieńskiego, powstanie zachodnioukraińska republika pod protektoratem UE. Tylko centralna część Ukrainy złożona z obwodów: kijowskiego, żytomierskiego, winnickiego, czerkaskiego i kirowogradzkiego, będzie podtrzymywać tradycje dzisiejszej Ukrainy. - Taki podział Ukrainy nie wywoła protestów społeczności światowej i zostanie zaakceptowany przez ONZ - podsumowuje Ihor Kolesnyk.

Wersja do druku

Duduś wawiak - 17.11.11 18:49
Często zastanawiam się nad tym, czy Ukraina przetrwa? Znając realia, będzie narastał tam problem przynależności. Krym? Chyba rosyjski? Tatarzy i Rosjanie dogadają się. Kartą przetargową przeciw Ukrainie może być Naddniestrze. Na wschodzie żyją Rosjanie i to będzie może argument podstawowy, ci ludzie nie mają nic wspólnego z Ukraińcami. Ruś Zakarpacka ma własne interesy. Na wyżej opisanych terenach nikt nie chce Ukrainy. Pozostaje Ukraina Środkowa i Galicja Zachodnia. Gdyby pozostawić problem Ukrainy Środkowej, jako autentycznej, historycznej Ukrainy, to co z Ukrainą Zachodnią, tzw. Galicją. Niby to chcą do Europy, niby mają poczucie mocno ukraińskie, ale pozostaje problem nie do rozwiązania. Nacjonalizm o tyle faszystowskim, nie respektowanie roszczeń Polski, fanatyczna wrogość wobec Polski, a z tym przecież nie można myśleć o Europie. Boję się, że tzw. Europa może kiedy stworzyć drugą Bośnię i Hercegowinę. Mocarstwa mają na sumieniu rozbiór Węgier, Austrii (Sudtirol), Jugosławii, Polski, Rumuni ( Mołdawia). Zobaczymy?

Lubomir - 05.08.09 13:25
Ukraina szuka dla siebie 'parasola ochronnego'. Rosyjski nadzór wojskowy dobiega powoli końca. Zgodnie z międzynarodowymi umowami, ratyfikowanymi przez parlament Ukrainy, do 2017 roku w bazach na Krymie będzie stacjonowała 16-to tysięczna rosyjska Flota Czarnomorska. Potem 'Kriepost Sewastopol' ma przejść we władanie ukraińskiej Floty Czarnomorskiej. Rosja już dzisiaj obawia się całkowitej desowietyzacji i derusyfikacji Ukrainy. Moskwa wciąż zabiega o przedłużenie umów o stacjonowaniu swojej Floty w Sewastopolu, obawiając się kolejnych exodusów wojska do Rosji i kolejnych miasteczek namiotowych, z udziałem bezrobotnych wojskowych. Struktury NATO najwyrażniej usiłują rozlokować się na obszarze zintegrowanej Ukrainy, by przeciwdziałać chaosowi związanemu z przyszłym wychodzeniem Rosjan.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej