Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.07.09 - 10:08     Czytano: [2180]

Może warto naśladować Wańkowicza?

Wielki mistrz pióra - Melchior Wańkowicz znany jest z tego, że po raz pierwszy użył terminu III RP, na powojenny okres Polski. Późniejsi rzekomi ojcowie Trzeciej Rzeczypospolitej to za ledwie plagiatorzy Mistrza. Jednak nie o promocję jednej z epok Polski chodzi mi w tej chwili, ale o odkrywanie istoty rządów demokratycznych przez Wańkowicza.

Świetnie opisuje on demokrację a la Ameryka - 'W pępku Ameryki'. Np. czego mógł oczekiwać otrzymujący obywatelstwo amerykańskie?. Jeśli ktoś otrzymuje obywatelstwo {pisze Wańkowicz} - na trzeci dzień poczta przynosi mu list od kongresmena {posła} reprezentującego dany okręg wyborczy, w którym kongresmen wyraża gratulacje i ofiarowuje swoje usługi. Każda trudność familijna - jakiś dołek na ulicy, który trzeba wymijać, niezadawalający towar, który przysłał dom wysyłkowy, niewłaściwy wymiar podatku,......niezadowolenie ze sposobu ubierania się żony prezydenta albo z tego, że prezydent za wiele grywa w golfa,....niewłaściwy rozkład pociągów. Trzeba napisać do kongresmena. I na wszystkie takie listy otrzymuje się zindywidualizowaną odpowiedź, niejednokrotnie konkretną wiadomość, jakie kroki kongresmen poczynił, informacje, co już się robi w kierunku zaradzenia.

Oby doczekali kiedyś w Polsce analogicznego podejścia, ci, którzy z woli Stalina lub Hitlera {tzw Auslaenders} - utracili polskie obywatelstwo. Oby znów odnaleźli w Polsce zatroskaną o nich Matkę a w jej włodarzach, bezpośrednich demokratów - ojców narodu a nie cynicznych politycznych aktorów, folwarcznych fornali czy gangsterów, zajętych robieniem kolejnych przekrętów - na swój prywatny użytek.

Lubomir

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


Zobacz więcej