Piątek 6 Grudnia 2019r. - 340 dz. roku,  Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.07.09 - 18:06     Czytano: [2452]

Dział: Nasze zdrowie

Wzywają do rezygnacji

Już ponad 750 lekarzy z 40 krajów świata podpisało się pod protestem wzywającym do rezygnacji z funkcji przewodniczącego Światowej Organizacji Lekarzy, dr. Yoram Blachar.

Dr Blachar, były przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego, a od listopada 2007 roku przewodniczący Światowej Organizacji Lekarzy (World Medical Association – WMA), oskarżony został o podejmowanie decyzji mających polityczny podtekst. List z podpisami, wysłany przez dr Edwarda Hill, członka zarządu WMA, zarzuca iż „W czasie gdy dr Blachar przewodniczył Izraelskiemu Stowarzyszeniu Medycznemu, podjęło ono decyzję mającą podstawy polityczne, przymykającą oczy na stosowanie tortur w Izraelu i zinstytucjonalizowane wykorzystanie do tego celu lekarzy. Stanowisko to jest dalej kontynuowane w czasie gdy dr Blachar przewodniczy Światowej Organizacji Lekarzy. W sprawie, która jest sednem całego moralnego przekazu zawodu lekarza, dr Blachar proponuje lekarzom w Izraelu oraz na całym świecie, haniebny przykład etycznego przywództwa.”

Odpowiedź dr. Blachara, którą wyłożył w liście otwartym, sprowadza się pozamerytorycznych ataków ad hominem na sygnatariuszy i sumuje się w użytym przez niego zdaniu mówiącym, że “Nie mam zamiaru ustępować. To chyba jakiś żart.”

Światowa Organizacja Lekarzy (WMA) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą krajowe związki lekarzy z 84 krajów świata i reprezentuje 9 milionów lekarzy na świecie. Głównym zadaniem WMA jest czuwanie nad przestrzeganiem etycznych norm lekarzy. Do WMA należy również Polskie Towarzystwo Lekarskie.

Bibuła

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

06 Grudnia 1882 roku
Urodził się Karol Szymanowski, wybitny kompozytor i pianista polski.


06 Grudnia 1916 roku
Powstanie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego.


Zobacz więcej