Poniedziałek 14 Października 2019r. - 287 dz. roku,  Imieniny: Alany, Damiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.06.09 - 23:58     Czytano: [3719]

"Przedsiębiorstwo holokaust" rusza

pełną parąW Pradze rozpoczyna się dzisiaj pięciodniowa międzyrządowa konferencja "Mienie ery holokaustu". Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli czterdziestu dziewięciu państw oraz trzydzieści organizacji pozarządowych. Przedmiotem rozmów będzie restytucja mienia żydowskiego: komunalnego, religijnego oraz prywatnego, w tym także dzieł sztuki oraz dóbr kultury, do czego przedstawiciele społeczności żydowskiej będą starali się nakłonić przede wszystkim państwa Europy Środkowowschodniej.

Mienie, które nie ma spadkobierców, miałoby trafić do organizacji żydowskich. Z tej okazji 25 amerykańskich kongresmenów wystosowało list do władz Polski i Litwy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotychczas nie odpowiedziało na pytanie "Naszego Dziennika" o ewentualną reakcję strony polskiej na to pismo.
Inicjatorem apelu jest wyznaczony przez sekretarz stanu USA na przewodniczącego amerykańskiej delegacji Robert Wexler, demokratyczny członek Izby Reprezentantów oraz Komisji Spraw Zagranicznych. "Jest moim celem, aby w trakcie konferencji być jak najskuteczniejszym adwokatem ocalonych z holokaustu" - napisał w specjalnie wydanym oświadczeniu Wexler.

Izraelski dziennik "Haaretz" informuje, że już na trzy tygodnie przed międzynarodową konferencją w Pradze strona żydowska prowadziła rozmowy, czy kraje takie jak Polska i Ukraina powinny zwrócić "nieposiadającą spadkobierców własność, która należała do zamordowanych Żydów". "Podczas gdy te kraje sprzeciwiają się restytucji własności, która nie posiada spadkobierców, żydowscy przedstawiciele Konferencji 'Mienie ery holokaustu' rozpoczynającej się 26 czerwca w Pradze oświadczyli, że mienie nieposiadające spadkobierców powinno trafić do organizacji żydowskich" - pisze gazeta. W rozmowie z dziennikiem "Haaretz" David Peleg, nowo wybrany dyrektor Światowej Organizacji Żydów ds. Zwrotu Mienia, oszacował wartość utraconego w Polsce majątku żydowskiego na miliardy dolarów, na których zwrot będzie naciskał. Jednocześnie strona izraelska nie zadała sobie trudu sporządzenia kosztorysu odbudowy ze środków państwowych, a zatem przez poszczególne społeczeństwa, należących przed wojną do społeczności żydowskiej budynków i innych rodzajów wkładu w odbudowę. Konsekwentnie pomija się także kwestię kosztów utrzymania ich przez ponad pół wieku.
Kwestii restytucji poświęcił obszerny artykuł "Israel Journal of Foreign Affairs" (III: 1 /2009), w którym Herbert Block, nawiązując do tematu konferencji, żali się, iż żydowska własność znajduje się w złej kondycji z powodu zaniedbania jej przez lokalne władze. Zdaniem Blacka, do 2008 r. zwrócono łącznie 16 proc. żydowskiego mienia. Zauważa, że stosowne ustawy w tej materii nie zostały uchwalone na Litwie, Łotwie, w Bośni, Słowenii, Rosji, Białorusi i Mołdawii. "Najbardziej oporna, jeśli chodzi o rozmowy na temat restytucji, jest Litwa" - stwierdza Block.
- Zaoferowane przez Litwę odszkodowania za nieruchomości żydowskie przejęte podczas okupacji hitlerowskiej i sowieckiej są zbyt małe i następują zbyt późno - ocenił przedstawiciel Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) Andrew Baker po wczorajszym spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem. W poniedziałek rząd w Wilnie zadecydował, że z powodu kryzysu gospodarczego w kraju odszkodowania, rozłożone na dziesięć lat, ruszą w roku 2012. Przyjęty w marcu projekt, który jeszcze ma być zaaprobowany przez parlament, przewiduje wypłacenie odszkodowań o wysokości 113 mln litów (33 mln euro) za sporne mienie, co według oceny rządu stanowi jedną trzecią jego wartości.

Zastanawiające, że ani amerykański Kongres (warto przypomnieć, że w Departamencie Stanu USA znajduje się specjalna komórka ds. zwrotu żydowskiego mienia; zaangażowane są w to także amerykańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne.), ani środowiska żydowskie zwrotu mienia nie domagają się tak aktywnie od strony rosyjskiej, za to usiłują wymusić restytucję i odszkodowania na znajdujących się pod sowiecką okupacją Polakach i Litwinach.

Autorem sformułowania "przedsiębiorstwo holokaust" jest amerykański naukowiec żydowskiego pochodzenia Norman Finkelstein, który w jednej ze swych książek dowodzi, że żydowskie organizacje nauczyły się czerpać wymierne korzyści z odwoływania się do holokaustu.

Anna Wiejak
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Włodzimierz Kowalik - 07.07.09 16:08
Niedokładnie Lubomir.
Żydowskość wystepuje wszędzie...w finansach i bankowości....kanałach dystrybucji handlowej......produkcji filmowej i aktorstwie.....prasie i komunikacji elektronicznej.....nie-dydaktycznej nauce i....... gdzie indziej również jak np. w polityce międzynarodowej.....
Ciekawe czy liderzy Żydów rozważają opcję, że znowu może dojść do przesilenia...?

Lubomir - 30.06.09 17:41
Żydowskość była zawsze przede wszystkim pojęciem religijnym. Ci szantażujący i wyłudzający pieniądze są przez świat humorystycznie nazywani - ludżmi wyznania handlowego. To są po prostu gangsterzy i kryminaliści, mający niewiele wspólnego z religią Mojżeszową czy uznawanym przez cywilizowaną ludzkość Dekalogiem..

Włodzimierz Kowalik - 30.06.09 9:18
European Jewish Press już napisał podczas weekendu.
Może wyliczyć podatki jakich immigranci żydowscy nie zapłacili od czasów osiedlania się w Europie. Nie widać wdzięczności do narodów europejskich że pozwoliły im mieszkać przez wiele pokoleń aż do najważniejszego momentu w życiu narodu żydowskiego - upragnionego powrotu do Izraela. To są najpoważniejsze zagadniania.

Lubomir - 29.06.09 15:10
Syjoniści ociągają się z atakiem na Rosję. Tzw naczelny rabin Moskwy od lat siedzi na walizkach, wciąż niepewny jutra. Górale z Bliskowschodnich Wzgórz inaczej poczynają sobie w Warszawie, Wilnie, Pradze i Budapeszcie. Tu czują się bezkarni. Te państwa uznali za najsłabsze punkty. Wraz z Berlinem i Nowym Jorkiem usiłują montować swoistą 'nową oś'. Traktat Lizboński najwyrażniej zamierza zniszczyć ustalenia Traktatu Wersalskiego. Usiłuje podłożyć się pod syjonistyczną ideę rozmontowywania suwerennych państw narodowych. Polska musi zdobyć się na odwagę, podobną do tej reprezentowanej przez niezależnych Rosjan.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Października 1939 roku
Członkowie przedwojennego ONR powołali Organizację Wojskową Związek Jaszczurczy


14 Października 1243 roku
Zmarła Jadwiga Śląska, święta, księżna śląska, żona Henryka Brodatego (ur. 1174)


Zobacz więcej