Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.11.06 - 12:51     Czytano: [2433]

Dział: Głos Polonii

Oburzenie w Punta del Este

Podczas XII Walnego Zebrania Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej w Urugwaju, licznie zebrani delegaci i zaproszeni goście, wyrazili protest w związku z licznymi przypadkami szkalowania Polonii południowoamerykańskiej w mediach, przede wszystkim w Gazecie Wyborczej. Zaapelowano również do niektórych przedstawicieli władz, by otworzyli się na Polonię, a nie przyłączali do chóru osób ją atakujących.

Jak donosi Nasz Dziennik, inna kwestia, która wywołała duże oburzenie wśród Polaków - uczestników zjazdu, to sprawa bezpodstawnych żądań organizacji żydowskich domagających się od Polski wypłacenia kwoty 65 miliardów USD z tytułu tzw. odszkodowań za utracone mienie. - Również w tej sprawie delegaci napisali do prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Wobec tych roszczeń pragniemy podkreślić, iż wszelkie szkody wyrządzone w Polsce w tamtym okresie spowodowane zostały przez dwa totalitaryzmy - III Rzeszę Niemiecką i rosyjski Związek Sowiecki. W związku z powyższym Polska w żadnym wypadku nie może zaakceptować tych czy też innych roszczeń".

Wielką wagę Polonia przywiązuje do etyki w mediach, z których czerpie informacje o tym, co dzieje się w Ojczyźnie. Niestety, tutaj bilans jest niekorzystny dla mediów. Niejednokrotnie oczerniają one Polaków, w tym Polonię, jak to było przed tygodniem w "Gazecie Wyborczej". W sposób bardzo nieetyczny i wulgarny zaatakowała ona Polonię południowoamerykańską. - Zostaliśmy wyzwani od antysemitów i twardogłowych narodowców wietrzących żydowskie i komunistyczne spiski w swej dawnej ojczyźnie – Polsce - mówił oburzony prof. Zygmunt Haduch z Uniwersytetu w Monterrey w Meksyku i zaraz odpowiedział: - Jakiej dawnej ojczyźnie panie Michnik? Mam polski paszport, polski dowód osobisty, nawet polskie prawo jazdy. Polska była, jest i będzie zawsze moją Ojczyzną. Jestem Polakiem tak w prawnym, jak i narodowościowym tego słowa znaczeniu.

W obradach XII Walnego Zebrania Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej uczestniczył wiceprezydent Republiki Urugwaju Rodolfo Nin Novoa oraz przedstawiciele polskiego Senatu z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą: Czesław Ryszka i Ryszard Bender - przewodniczący komisji, oraz Jan Szafraniec z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Uczestnicy zjazdu USOPAŁ napisali w oświadczeniu, że są zdziwieni stanowiskiem zawartym w cytowanym artykule Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, który wyraził niezadowolenie z uczestnictwa senatorów w obradach.
Zebrani wyrazili wdzięczność za przybycie na spotkanie senatorów, "dla których konstytucyjny obowiązek opieki nad Polonią stoi ponad koniunkturalnymi opiniami".
Stwierdzili też, że z nowymi władzami wiążą swe oczekiwania. Pomimo że mieszkamy tak daleko od naszej Ojczyzny, doskonale pamiętamy Pańskie deklaracje z kampanii wyborczej dotyczące rychłego wycofania naszej armii z Iraku. Stąd też sądzimy, że Pańskie słowa powinny być jak najszybciej spełnione - napisali w liście do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Współkoncelebransami piątkowej Eucharystii byli: arcybiskup Janusz Bolonek - nuncjusz apostolski w Urugwaju, biskup Rodolfo Wirtz - ordynariusz diecezji Maldonado, ojciec Tadeusz Rydzyk - dyrektor Radia Maryja, oraz kapłani, którzy posługują Polonii południowoamerykańskiej.

Przyg. (Red. ZS)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej