Sobota 24 Sierpnia 2019r. - 236 dz. roku,  Imieniny: Bartosza, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.03.09 - 10:20     Czytano: [2840]

16 mln Polaków korzysta z Internetu

Pod koniec 2008 roku liczba internautów w naszym kraju wynosiła 15,8 mln - informuje opublikowany we wtorek raport "Polski internet 2008/2009" firmy badawczej Gemius. Przez 2 lata liczba korzystających z internetu wzrosła o blisko 3 mln.
Internet nadal jest najpopularniejszy wśród ludzi młodych (z sieci korzysta aż 87 proc. osób w wieku 16-24 lata), najsłabiej zaś reprezentowana jest grupa osób w wieku 55 lat i więcej - jedynie 11,5 proc. z nich to użytkownicy internetu. Struktura wiekowa populacji internautów powoli ulega zmianie - z sieci korzysta coraz więcej osób starszych.

W dalszym ciągu internet najrzadziej dociera do mieszkańców wsi - jedynie 30 proc. z nich korzysta z sieci. Dla porównania, w miastach pow. 200 tys. mieszkańców jest to 56,1 proc.

W listopadzie 2008 roku polski internauta spędzał w sieci średnio ponad 44 godziny miesięcznie, co stanowi średnio prawie półtorej godziny dziennie. W porównaniu z 2004 rokiem jest to blisko o godzinę dziennie więcej.

W styczniu 2009 roku użytkownicy internetu w Polsce najczęściej korzystali z systemu operacyjnego Windows XP (84,1 proc.). Stopniowo coraz większą popularność zaczyna jednak zdobywać Windows Vista (13,5 proc.). Znaczenie pozostałych systemów operacyjnych w dalszym ciągu pozostaje marginalne.

W opinii Gemius, w ostatnich dwóch latach zaobserwować można spadek popularności przeglądarki Internet Explorer, wykorzystywanej najczęściej przez początkujących użytkowników sieci oraz stopniowy wzrost popularności przeglądarki Firefox, kojarzonej z bardziej zaawansowanymi użytkownikami. W IV kwartale z wyszukiwarki Internet Explorer korzystało ok. 50 proc. internautów, a Firefox - 40 proc.

Google, Onet oraz Wirtualna Polska, podobnie jak przed rokiem, otwierają ranking najpopularniejszych witryn w polskim internecie.

Zdaniem Gemius, rok 2008 należał do serwisów społecznościowych. Najpopularniejszy z nich, nasza-klasa.pl na stałe zagościł w rankingu dziesięciu najpopularniejszych internetowych portali - od listopada 2007 roku doálistopada 2008 roku awansował z 15. na 4. miejsce w rankingu.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Gemius pokazały również, że korzystnie z mediów tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) za pośrednictwem sieci stało się standardem dla większości polskich internautów.

Z roku na rok zwiększa się też odsetek internautów dokonujących zakupów w sieci. O popularności e-zakupów decydują niższe niż w tradycyjnym sklepie ceny produktów, możliwość złożenia zamówienia o każdej porze oraz dostawa do domu.

Internauci stają się coraz bardziej wymagającymi klientami e- sklepów oraz aukcji internetowych - często przed dokonaniem zakupu w sieci poszukują opinii innych użytkowników na temat produktu lub usługi. Chętnie też dzielą się własnymi spostrzeżeniami.

Kontakt z opiniami innych osób na temat kupowanych w sieci produktów w internecie deklaruje aż 80 proc. internautów. Większość z nich, bo ponad 2/3, spotkała się z tego typu opiniami na stronach sklepów i aukcji internetowych.

Gemius SA to firma badawcza, która od 1999 r. działa na polskim rynku. Oferuje rozwiązania badawcze oraz usługi analityczne i doradcze.

wnp.pl

Wersja do druku

Archive - 26.03.09 11:19
A UE już kombinuje jak tu wprowadzić cenzurę do internetu. Ciche podglądanie nie wystarczy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Sierpnia 1736 roku
Urodził się Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Czteroletniego (zm. 1809)


24 Sierpnia 1966 roku
Zmarł gen. Tadeusz Bór-Komorowski, dowódca AK do upadku Powstania Warszawskiego (ur. 1895)


Zobacz więcej