Czwartek 23 Stycznia 2020r. - 23 dz. roku,  Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.01.09 - 19:36     Czytano: [8719]

Dział: Interwencje

Polonia nie zobaczyła

My, więźniowie polityczni komunistycznej Polski, internowani Stanu Wojennego, prześladowani politycznie obywatele polscy, którzy zostali wypędzeni z własnej ojczyzny, mieszkający dziś poza granicami kraju, stanowczo i zdecydowanie protestujemy przeciwko decyzji, podjętej przez Zarząd TVP S.A. (TV Polonia) o wstrzymaniu emisji dokumentalnego filmu "Dziewczyny z jednej celi" w reżyserii Piotra Zarębskiego. Film ten miał zostać wyemitowany przez Telewizję Polonia w dniu 16 stycznia 2009 r. pod zmienionym tytułem: „Więźniarki”.

Uważamy, że decyzja o wstrzymaniu emisji filmu jest podyktowana względami politycznymi, a jej celem było uniemożliwienie, poznania przez środowiska Polonii na świecie, historii bohaterów „Solidarności”, żyjących na wygnaniu i w zapomnieniu przez ponad dwadzieścia lat.

Naszym zdaniem, życie każdej z bohaterek wspomnianego filmu zasługuje na osobny film fabularny. Wszystkie one zapłaciły za wiarę w ideały „Solidarności”, za walkę o wolną Polskę i godne życie narodu cenę najwyższą. Nie walczyły o zaszczyty i władzę, nie dopominały się o państwowe odznaczenia. Choćby dlatego należy im dać prawo do opowiedzenia własnych przeżyć, aby ani one, ani ich historie nie umarły w zapomnieniu.

My, Polacy żyjący na emigracji, nie po raz pierwszy jesteśmy traktowani przez władze Rzeczpospolitej jako obywatele drugiej kategorii.

Nikt do tej pory nie przeprosił nas za doznane krzywdy. Od lat czekamy na uznanie naszych praw do utraconych w wyniku represji wynagrodzeń, zdrowia, zniszczonych karier zawodowych. Ostatnio poddawani jesteśmy poniżającej akcji „weryfikowania odniesionych krzywd”.

Nasza zdeterminowana akcja na rzecz radykalnej lustracji środowisk polonijnych oraz ujawnienia nazwisk agentów WSI, tajnych współpracowników SB i donosicieli, została powstrzymana przez Sejm RP.

Dlatego dzisiaj My, wypędzeni i żyjący na wygnaniu Polacy, występujemy w obronie honoru bohaterek filmu „Więźniarki”, domagamy się wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które podjęły decyzję o wstrzymaniu emisji filmu, przeproszenia bohaterek filmu i widzów Telewizji Polonia, a przede wszystkim cofnięcia tej drastycznej i kompromitującej decyzji.

Bezpośredni link do petycji: http://www.petycje.pl/3732

Elżbieta Szczepańska- psycholog, psychoterapeuta, SOR ps.„Reformatorka” 1977-1987-
Australia Zachodnia, 18 stycznia 2009r.

Wersja do druku

internowany - 19.02.10 16:09
popieram protest w zupelnosci.bywam w polsce i widze kto tam doszedl do wladzy po okraglym stole,wiekszosc przejeli postkomunisci ...........

Andrzej Kolatorski - 15.03.09 21:17
Tez chetnie kupilbym dyskietke z tym filmem, a ponadto po raz trzeci deklaruje dolozenie sie do oplacenia naukowca (czy dziennikarza), ktory te sto tysiecy polonijnych agentow ujmie w wydaniu ksiazkowym, na dyskiecie czy w internecie.

Tomasz-Jan Czarnik - 11.02.09 12:30
Dołączam do protestu. Petycję podpisałem.

Włodzimierz Kowalik - 08.02.09 0:43
Gdzie można nabyć ten film komercjalnie....?

Jacek Godzinski, Chicago - 07.02.09 3:23
Wciaz czekamy na liste tajnych wspolpracownikow SB dzialajacych wsrod Polonii. Czekamy juz 20 lat, czy nie za dlugo? Czy lobby SB jest nadal w Polsce tak silne, ze demokratyczny rzad nie moze podjac decyzji o ujawnieniu TW?

Zygmunt Jan Prusiński - 05.02.09 23:09
ZŁO ZAWSZE JEST GLORYFIKOWANE... W POLSCE UBEK TO ŚWIĘTY GOŚĆ... HISTORIA ZMIAŻDZONA PIASKIEM...

Motto: "Żyd rozkwita tylko wśród zniewolonych narodów" - z filmu "Matka noc".

BO SĄ PARSZYWI I PARSZYWKI

(Wiersz ten dedykuję "Dziewczynom spod jednej celi",
wczoraj przeżyłem Wasze Bohaterstwo w więzieniu).

Przyszła do mnie niespokojna noc - dziękuję.
Tak, dziękuję za tę właśnie Polskę, z tej celi,
gdzie w sobie chroniły i broniły dumę Polski.

Dziękuję Wam moje Posągi Historii, wcale
nieznanej - poturbowanej w każdej minucie.
Jeśli jest coś do zrobienia, to pamięć o Was !

Jesteście Ikonami zapomnianej pieśni -
Solidarnościowe Dziewczyny biegły do wolności,
niestety zatrzymał je Czerwony Duch Obłędu.

Ci mordercy z legitymacją PZPR: Bądźcie przeklęci !
Wijcie się w bólach aż do śmierci, za polskie Serca !!!

17.12.2008 - Ustka

________________________Zygmunt Jan Prusiński_________

Zygmunt Jan Prusiński - 05.02.09 22:46
WY POLSKIE KOBIETY JESTEŚCIE POLSKĄ,
NIE TARGOWICA Z KOMUNISTAMI !

Podpisałem wczoraj tę Petycję.

Ogłądałem ten dokumentalny film w dniu 16 Grudnia 2008 roku, o bardzo późnej porze w TVP2, wielce zdziwiony, dlaczego w nocy ? Bo ten ważny film powinni obejrzeć właśnie młodzi ludzie. Dałem słowo, po obejrzeniu filmu, że tym bohaterskim kobietom poświęcę wiersz.

Dedykuję ten wiersz
Ewie Kubasiewicz-Houee - (10 lat więzienia);
Zofii Kwiatkowskiej-Dublaszewskiej - (5 lat więzienia);
Wiesławie Kwiatkowskiej - (5 lat więzienia);
Mariannie Błaszczak-Samlik - (3,5 roku więzienia);
Annie Niszczak - (3 lata więzienia);
Jolancie Wilguckiej-Hoppe - (2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata);
Elżbiecie Mossakowskiej - 1,5 roku więzienia).

"Tylko dwie z nich - Wiesia i Ania - pozostały w Polsce.
Resztę okrutny los rozrzucił po świecie.
Marylka wylądowała w USA.
Ela zamieszkała w Niemczech.
Jola w Kanadzie.
Zosia osiedliła się w Australii.
Ewa we Francji".

Po filmie narrator powiedział, że jedna z dziewcząt nie żyje...

"W 2006 roku stała się też rzecz najstraszniejsza. Odeszła od nas na zawsze jedna z dziewcząt, dobra i mądra Wiesia Kwiatkowska. Zmarła nagle na zawał... Piotr zarejestrował Jej pogrzeb. Prezydent RP uhonorował zmarłą wysokim odznaczeniem państwowym". - Autor Jacek Indelak.

Pozdrawiam Was Wielkie POLKI -
Zygmunt Jan Prusiński
Ustka. 5.02.2009 r.

Jan Pyszko - 05.02.09 4:38
Żydo-komunistyczne rządy w Polsce, kontrolujące również TV Polonia nie chcą ujawnić prawdy, że między " dziewczynami " nie było ani jednej Żydówki.

Zofia Kwiatkowska- Dublas - 04.02.09 15:03
Jestem jedna z bohaterek filnu. Jestem oburzona wycofaniem emisji filmu pt."Dziewczyny z jednej celi" z programu TV Polonia 16/01/09 ( orginalny tytol "Wiezniarki" rez. Piotra Zarebskiego). Nagranie wywiadu kosztowalo Nas nie malo. Rozdrapywanie starych ran, wspomnienia o cierpieniach naszych rodzin i troski przyjaciol o nasze bezpieczenstwo to nie zabawa. To byl nasz obowiazek powiedziec swiatu o tamtych czasach i o tym co teraz myslimy . Powiedziec co myslimy o obecnej sytuacji- jednak wszystko to o co SOLIDARNOSC walczyla( nasza Solidarnosc, pierwsza Solidarnosc, Solidarnosc z przed 1989r) zostalo rzeczywiscie spaprand jak ja to powiedzialam w filmie(delikatnie mowiac). To nie jest to o co walczylysmy, jak to mowi moja przyjaciolka Jola obecnie mieszkajaca w Kanadzie. Czuje sie zdradzona i zepchnieta w ciemnosc zapomnienia. Moze jednak nie? Posuniecia TV Polpnia wzbudzily wielkie zainteresowanie filmem i naszymi losami. Polonia w rozny sposob usiluje zobaczyc film ZOKAZANY. Na pewno go zobaczy, zrobimy wszystko aby pokazy filmu za granica zostaly umozliwiony. W Australi pokaz byl juz w Perth, nastepne sa przygotowywane w Melbourne i w Sydney. Wirze ze na calym swiecie odbywaja sie pokazy w Domach Polskich, w mieszkaniach prywatnych i wszedzie gdzie Polonia tego chce. Cenzuro, co kolwiek bys nie robila to i tak nie wygrasz z Naroden!!! Zofia Kwiatkowska-Dublaszewski

Heniek Sawicki - 04.02.09 14:18
Podpisuje sie obydwoma rekami pod petycja,Mysle ze mozemy sami przeciwstawic sie tej cenzuze pokazujac ten film znajomym i nie tylko,mamy teraz o wiele wieksze mozliwosci niz kilka lat temu.

elszka - 04.02.09 12:37
91-Tomasz Szostek Warszawa
( 90 ) Wojciech Kazmierczak 29633 Munster BRD
89 Grazyna Walendzik Melbourne Precz z cenzurą !!!!
88 jarosław Kaleta Poznań My jako kraj niby demokratyczny nie wyzwoliliśmy się jeszcze nawyków komuny.Dopóki na stanowiskach będą starzy esbecy to tak się będzie działo.
( 87 ) Zbigniew Skowroński Warszawa Cały czas żyjemy w okrągłostołowych oparach poprawności politycznej. Czasami desydenci sami nie wiedzą co można czego nie można.
( 86 ) Michał Knura Kraków/ Racibórz
( 85 ) Zenon Lewandowski Ludwigshafen/ Niemcy Popieram petycje. Juz wreszcie czas na ujawnienie prawdy o tamtych czasach
( 84 ) Łukasz Wojciech Zakrzewski Grzybowo
( 83 ) Renata Manikowska Ludwigshafen/Niemcy Popieram petycje - nie o taka Polske walczylismy. Dosc zaklamywania historii.
( 82 ) Zbigniew Majzner Kołobrzeg / Zachodniopomorskie
81 Grzegorz Ochnia Melbourne Australia Precz z komuną w wydaniu PO PSL
( 80 ) Marek Włodarczyk Częstochowa
( 79 ) Adam Ferch Warszawa Popieram petycję w całej rozciagłości. Adam Ferch
( 78 ) Kazimierz Miroslaw Binkowski Shelton / Connecticut / USA Zmiana tytulu filmu jest bledem! To byly Kobiety WIEZNIARKI I POLKI! Cenzura TV Polonia jest nilegalna, lajdacka, antyPolska przeciw prawom czlowieka!
77 ) czesław stachura kraków
( 76 ) Wiktor Wegrzyn Chicago, IL 60045
( 75 ) Marek Wallo Krakow
74 ) Piotr Jaworski Łódź
( 73 ) Krzysztof Gonera Radomsko/Łodzkie 20lat i czas oczyscic nasz kraj z SB. Lustracja musi byc w Polsce!!!!
( 72 ) Marek Kasprzyk Kraków 20 lat wystarczy, aby oglądać prawde
( 71 ) Zbigniew Zukowski Tampa,Floryda-USA Kraj,w ktorym obowiazuje cenzura nie ma prawa nazywac sie Krajem Wolnym.Kazdy rodzaj autorytarnej ingerencji jest przejawem tendencji rezimowych.
( 70 ) Artur Pietras Puławy Veritas Vincit
( 69 ) Edward Jarek Sydney/Australia Przyklad "demokracji"w prl-u(bis)po KANTciatym stole
( 68 ) Kazimierz Bogusz Wakefield, Rhode Island, USA Popieram!
( 67 ) Mirosław Tomicz Żagań/Dolny Śląsk PRECZ Z CENZURĄ
66 Bogdan Zurek Monachium / Niemcy Wiezien polityczny PRL, b. redaktor Rozgl. Polskiej RWE, odzn. Medalem 25-lecia Solidarnosci i Krzyzem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
65 Andrzej Kisiel Jastrowie
( 64 ) Malgorzata Stanco-McGrath New Jersey , USA Jak dlugo mozemy milczec!!!!
( 63 ) Tomasz Radzikowski

elszka - 04.02.09 12:33
52 ) Beata Bramańska Więcbork/ Kujawsko - Pomorskie Popieram petycję!
51 ) Krystyna Marchewka Dąbrowa Górnicza
( 50 ) Przemysław Tadeusz Kudliński Poznań Kluby Patriotyczne Orle Gniazdo
49 Marcin Klemensiewicz Gdynia / Pomorskie
( 48 ) Izabela laskosz Rzeszów/podkarpackie
( 47 ) Marian Gęślicki Opole ..zaczynaja sie bać..to początek ich konca..ich wszystkich walczących z prawdą...
( 46 ) Michał Olekisk Wrocław
( 45 ) andrzej bałka Chełm/ Lubelskie Popieram petycję.
( 44 ) Zbigniew Łazarewicz Warszawa/mazowieckie Nadal trwa walka o prawdę historyczną w publicznych środkach przekazu,ale ostatnio znowu wkracza cenzura do tych publikatorów.
43 Andrzej Brzezik Węgrów Popieram petycję, gdyż zgodnie z dewizą pisarską Józefa Mackiewicza jedynie prawda jest ciekawa
42 Stanislaw Aloszko Paryz / Francja 1Lustracja jest nadal aktualna 2TVP Polonia jest sterowana z bardzo wysokich polek wladzy 3Dziewczyny trzymajcie sie razem 4Ewa ma wielka klase
( 15 ) Mariusz Zegan Kanada
( 14 ) bart kwasniewski toronto, ca
( 13 ) Artur Roszak Toronto, Kanada
( 12 ) Marian Sadlowski Szwecja Zgadzam sie z trescia protestu,jako internowany byly milicjant z KWMO w Sczecinie
( 11 ) Andrzej Warchałowski Bonn - Niemcy były dziennikarz TVP Kraków, internowany w Załężu
10 Krzysztof Florczykowski Białystok to co panowie zaczynacie robić nie tylko nie wymaga komentarza ,ale zadam jedno pytanie -dla kogo pracujecie,LPR-kto by się spodziewał!
( 9 ) Grzegorz Michalski New Jersey-USA Zgadzam się z treścią protestu i popieram go w całości. Były internowany z regionu Wlkp
8 Eugeniusz Grellus Sacramento , Kalifornia ,USA. Smutne Ale Prawdziwe.
( 7 ) Witold Korona Kłobuck / Śląskie
( 6 ) Zofia Kwiatkowska- Dublaszewski Yarragon/Australia
( 5 ) Brunon Jerzy Ponikiewski Nowa Kuźnica /Śląskie Bano się Dziewczyn wtedy i wychodzi na to że boją się i teraz
( 4 ) Bogdan Dragowski Grub am Forst Niemcy To jest rozbój w biały dzień ,ci którzy za tym stoją nie służą Polskiej sprawie,JESTEM ZA POKAZANIEM TEGO FILMU !!!!!!!!!!!!!!!!!.
( 3 ) Ryszard Kapuściński Kraków
( 2 ) Jadwiga Chmielowska Sosnowiec/ Ślaskie Dobry film dokumentalny. Bohaterki w wiekszości na emigracji. Więc tym bardziej będzie ogladany przez Polonusów! Swietna lekcja historii dla młodych
( 1 ) Czesław Lipka Sydney

elszka - 04.02.09 12:28
Tomasz-Jan Czarnik Stockholm/Szwecja Komentarz jest zbyteczny.
( 40 ) Wiktor Mikusiński Warszawa
( 39 ) Roman Jarmuszkiewicz ANDERSTORP zakaz cenzury ,końcem PRL bis,a w/g ministra finan., tego bez pesel w piątek było cacy Złoty tanieje - czyli o wyższości Bałtyku nad Morzem Śródzi
( 38 ) Zbyszek Koreywo Australia
( 37 ) Katarzyna Haśnik Dąbrowa Górnicza popieram!!!!
36 JANUSZ BUCZEK OXELÖSUND SZWECJA POPIERAM PETYCJE.
( 35 ) Józef Maślanka Kraków
( 34 ) Krzysztof Jurkowski
33 Ewa Konopacka Ottawa-Kanada Jestem weteranem 2 Wojny Swiatowej, bralam udzial w Powstaniu Warszawskim, walka Solidarnosci byla dalszym ciagiem walki o WOLNOSC
( 32 ) Jan Bartosik Mississauga, ON, Canada
31 Krzysztof Błędowski Grudziądz
( 30 ) Joanna Błędowska Grudziądz
( 29 ) Waldemar Glodek Florida, USA Aczkolwiek wydanie DVD z filmem byloby pewniejsze, to jednak blokowanie publicznej TV jest karygodna systemowa zaszloscia.
( 28 ) Marta Święcicka Smolnica/Śląskie Popieram petycję,Film oglądnełam
( 27 ) Marzanna Latour de Warszawa Jestem dziennikarką.Oglądałam w grudniu premierowy pokaz filmu, firmowany przez TVP.Co się przez miesiąc w TVP zmieniło?Oprócz prezesa...
26 Piotr Czajkowski Toronto, Canada Obecna cenzura to wynik tragicznych rzadow Platformy Obywatelskiej.Miejmy nadzieje,ze Rodacy przejza i beda glosowac na patriotow.
( 25 ) Urszula Gallus IL/USA Uwazam, za wielce krzywdzace proby powstrzymania emisji filmu "Wiezniarki". Kazdy ma prawo poznac prawde i kazdy ma prawo ja wyrazic.
24 Anna Łabieniec Toronto, Kanada
( 23 ) Aleksander Maciej Jablonski Ottawa, Kanada To bezprzykladny atak kregow postkomunistycznych na wolnosc slowa.
( 22 ) Wojciech Wlazlinski Chicago USA
( 21 ) Ryszard Kusmierczyk Windsor, Kanada Lustracja srodowisk polonijnych wstrzymana NIE TYLKO przez Sejm. W Kanadzie obowiazuje zakaz lustracji a uchwalony przez Kongres Polonii Kanadyjskiej.
( 20 ) Wojciech Swisterski Calgary, Kanada
( 19 ) Emanuel Czyzo Toronto, Kanada
18 JAROSLAW MITRUT KANADA
( 17 ) Richard Majchrzak Canberra Australia Wszyscy powinni miec szanse na poznanie prawdy, nawet jesli jest ona bolesna dla niektorych. Wrzod przestaje bolec dopiero po przecieciu.
( 16 ) Andrzej Rozplochowski Sacramento USA po odejsciu dyktatury PRL-u, bronmy Polski przed budowa dyktatury okraglego stolu.

Admin - 31.01.09 14:37
.............spokojnie p. Małgosiu. Czasami i w redakcji trzeba posprzatać i poukładać co nie co. Żadnej cenzury tu nie ma, a czerwony pasek?........nie mam pojęcia skąd się wziął.
Pozdrawiam

Malgorzata z NJ - 31.01.09 11:47
jak to jest ze moj komentarz nie pojawil sie na witrynie?????
nie uzywalam wulgaryzmow a gdy napisalam slowo narod zaraz pojawil sie
czerwony pasek czyzby Kworum tez nas cenzurowlo ???

Malgorzata z NJ - 31.01.09 3:19
Obowiazkiem kazdego Polaka jest poparcie dla tego protestu ,
bowiem ten film dokumentalny zawiera historie
zwyklych kobiet ktore zostaly ukarane tylko za to ze dzialaly dla dobra
prawdziwej ideii Solidarnosci czyli dla dobra calej niepodleglej Polski.
Ufam ze kazdy wchodzacy na te strone nie bedzie sie bal podpisac
w ten sposob apeluje do serc tych, ktorzy mienia sie Polskimi Patriotami
Pozwolmy Nowym Pokoleniom poznac historie nie tak odlegla .

Antek - 26.01.09 15:06
Nie miejmy złudzeń, nadal rządzi dawny układ, PiS zrobił kpiny z lustracji. Szuka się niby TW a etatatowi zdrajcy - esbecy są wynagradzani wysokimi emeryturami za walke z narodem. Wielu nadal wielu z nich pełni wysokie funkcje w policji, organach samorządowych itd. Kryże został wiceministrem spraw wewnętrznych, Boni ministrem, ekstradycja Stefana Michnika to pic na wodę. Tylko w innych krajach "demokracji ludowej" co nieco zrobiono ze zdrajcami.

Wszystkich komentarzy: (17)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Stycznia 2013 roku
W wieku 83 lat, zmarł kard. Józef Glemp, 23 lata przewodził Konferencji Episkopatu Polski, zaangażował się w budowę Świątyni Opatrzności Bożej


23 Stycznia 1919 roku
Wojsko czechosłowackie zajęło polską część Śląska Cieszyńskiego


Zobacz więcej