Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.09.08 - 18:34     Czytano: [2729]

Dział: Głos Polonii

Odsłonięcie Niki Śląskiej



Dnia 7. czerwca 2008r został uroczyście odsłonięty POMNIK LEGIONISTÓW - Niki Śląskiej.

Na temat Niki, stojącej na wysokiej kolumnie w Cieszynie nad Olzą, przed zamkiem , pisano już kilka razy. Pomnik ten postawiono w roku 1934 na pamiątkę i z wdzięczności polskim legionistom – powstańcom, którzy w roku 1914 w ilości około 500-set młodych polskich patriotów ze Śląska Cieszyńskiego, poszli walczyć za odrodzenie Polski z niewoli rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej.
Jednak już w pierwszych dniach niemieckiej agresji na naszą Ojczyznę, bojówkarze z piątej kolumny razem z Wehrmachtem zburzyli pomnik, będący symbolem polskości Śląska.

Po zakończeniu II. Wojny światowej, Pomnika Legionistów nie odbudowano a władza ludowa na jego miejscu postawiła pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, który zarząd miasta usunął dopiero po upadku komunizmu. Nowa, polityczna, polskości nieprzychylna władza, miasta Cieszyn, niechętna prawdzie historycznej i polskiej tradycji, Pomnika Legionistów nie odbudowała.

W marcu 2003 roku został założony Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, który podjął się bardzo trudnego zadania. Tak wielkie przedsięwzięcie było uzależnione od wysokich kosztów i pomocy społecznej oraz od pomocy samego Cieszyna, której Komitet niestety się nie doczekał. Ratusz nie chciał wierzyć w powodzenie, i pomocy nie udzielił. Jednak silna wola, wiara i niestrudzona praca, szczególnie przewodniczącego pana Cichomskiego, panów Zbigniewa Tomanka, Antoniego Tomicy i innych członków Komitetu, którzy „mierzyli siły na zamiary”, w ciągu trzech lat, dokonali cudu. To wielkie dzieło nie doszłoby do skutku bez pomocy i ofiarności licznych patriotów i życzliwych przedsiębiorstw oraz organizacji, które w duchu narodowym nie szczędziły środków i wspólnego wysiłku.

Nike jest dziełem Zaolziaka, profesora Raszki. Pomnik został umieszczony na kilkumetrowej wysokiej granitowej kolumnie. Cieszynianka - tak właśnie nazwano Nike, kroczy odważnie zdecydowanym krokiem do przodu, zaś w górę wzniesiona szabla jest wymowna, zwrócona w kierunku Olzy – Zaolzia. Cieszynianka jest Matką wszystkich legionistów, szczególnie tych osiemdziesięciu, którzy oddali swe życie za wolność Polski na Podolu, w powstaniach śląskich oraz w styczniu l9l9 roku na ziemi cieszyńskiej przeciw czeskiej agresji - w Stonawie, Karwinie, Ustroniu i innych miejscach, broniąc polskiej ziemi.

Uroczystości odsłonięcia Pomnika Legionistów miały bardzo uroczysty i wzniosły przebieg. Prócz Cieszyniaków wzięli w nich udział liczni goście ze Śląska, Zaolzia i z zagranicy. Pomnik poświęcili księża z Kościoła ewangelickiego i katolickiego, zaś chóry z obu stron Olzy upiększały wzniosłe uroczystości odsłonięcia Niki Śląskiej, która stała się symbolem i reprezentantem miasta Cieszyna oraz Śląska po obu stronach Olzy – Przedolzia i Zaolzia. Tak, po prawie 70-ciu latach spełnił się długo oczekiwany sen Cieszyniaków i Ślązaków.

Dr hab.med. Jan Pyszko DPh.
Prezes Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii
Binningen/ Bazylea, dnia 25 września 2008 r.

Wersja do druku

Kant - 11.10.08 21:07
Jak sie okazuje upor w dobrej sprawie poplaca.
Chwala tym co chca pamietac i tym co o tym pisza
- dziekujemy Panie Doktorze
Kant, Bazylea 11.10.2008

Mariusz - 05.10.08 20:35
Dlaczego Pmnik Niki zamiast Nike ? Brzmi dziwacznie i zasciankowo.

Lubomir - 29.09.08 20:52
Cieszy gdy rodzi się nowa jakość w relacjach polsko-czeskich, np partnerstwo miast - polskich Piekar Śląskich i Kromieryża, miasta położonego w Kraju Południowomorawskim nad Morawą. Szkoda tylko, że tak wątłe są relacje artystyczne, kulturalne i naukowe na linii np Kraków - Praga Czeska, czy relacje gospodarcze i wojskowe pomiędzy Mlada Boleslav a Tychami, albo Brnem i Siemianowicami Śląskimi. Egzotyczni partnerzy w polityce, to najczęsciej droga donikąd.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1995 roku
W Oklahoma City dokonano zamachu bombowego. Zginęło 167 osób.


Zobacz więcej