Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.09.08 - 10:38     Czytano: [2983]

Dział: Głos Polonii

Uchwalono w Kałkowie-Godowie

W dniach 15 - 17 sierpnia 2008 r. w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie-Godowie, odbył się III Patriotyczny Zjazd Integracyjny Polaków i Polonii z kraju i całego świata. Wynikiem dwudniowych obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele polskich i polonijnych środowisk patriotyczno-katolickich oraz parlamentarzyści polscy, było przyjęcie szeregu wniosków i postulatów. Niektóre z nich publikujemy poniżej, dziękując jednocześnie panu Piotrowi Radowskiemu - Polonia austriacka, za ich przesłanie do naszej redakcji.

(oprac. ZS)

Zebrani na III Patriotycznym Zjeździe Polaków i Polonii z kraju i całego świata w Kałkowie-Godowie przedstawiciele Ogólnopolskiego Ruchu Narodowego, „Solidarności”, patriotycznych organizacji społecznych i politycznych uchwalają co następuje:

Uchwała nr 1

Uczestnicy Zjazdu potępiają agresję militarną Rosji na niepodległą Gruzję, morderstwa dokonywane na ludności cywilnej i dzieciach oraz stosowanie przez armię rosyjską uzbrojenia zakazanego konwencjami międzynarodowymi. Rosyjska agresja na Gruzję oraz groźby polityczne i ekonomiczne wysuwane pod adresem niepodległych państw Europy Wschodniej – Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii – są dowodem powrotu Rosji do retoryki zimnowojennej, odradzania się imperializmu rosyjskiego oraz dążenia do pozbawienia Europy Zachodniej możliwości uniezależnienia się od rosyjskiego szantażu energetycznego. Przyłączamy się do stanowiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tej sprawie, popierającego proatlantycką politykę władz w Tbilisi oraz prezydenta Michała Saakaszwilego, która stała się bezpośrednią przyczyną agresji rosyjskiej i apelujemy do społeczeństwa o jak największą pomoc humanitarną dla narodu gruzińskiego.

Uchwała nr 2

Powodowani troską o kierunek i charakter przemian ustrojowych w niepodległej Rzeczpospolitej i rolę Polski w Europie i świecie uznajemy za konieczne utworzenie panpolitycznego Ruchu IV Rzeczpospolitej, zrywającego z ciągłością ustrojową, strukturalną, prawną i polityczną z Polską Rzeczpospolitą Ludową. Wzywamy wszystkie siły patriotyczne działające w Polsce i na obczyźnie do włączenia się do Ruchu IV Rzeczpospolitej zainicjowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Jako jedno z najważniejszych zadań stających przed Ruchem IV Rzeczypospolitej uznajemy przywrócenie ciągłości ustrojowej z pierwszą i drugą Rzeczpospolitą na fundamencie niepodległościowej tradycji i wartości chrześcijańskich pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zdaniem uczestników III Zjazdu Integracyjnego za najwłaściwszą formułę uznajemy konfederację z poszanowaniem tożsamości poszczególnych ugrupowań społecznych i politycznych.

Podtrzymujemy Uchwałę Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 1998 r. o ciągłości prawnej między II a III Rzeczpospolitą Polską, w szczególności zaś:

- Uznaje się państwo utworzone w wyniku II wojny światowej na ziemiach polskich i funkcjonujące w latach 1944-1989 za państwo niedemokratyczne o totalitarnym systemie władzy, będące elementem światowego systemu komunistycznego, pozbawione suwerenności i nie realizujące zasady zwierzchnictwa Narodu.
- Uznaje się ciągłość prawną II i III Rzeczpospolitej Polskiej wyrażającą się w ich suwerennym i niepodległym bycie. Tym samym stwierdza się, że narzucona 22 lipca 1952 roku konstytucja PRL nie podważyła legalnie mocy prawnej Ustawy Konstytucyjnej Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 23 kwietnia 1935 roku oraz opartego na niej porządku prawnego.
- Stwierdza się, że akty normatywne stanowione przez niesuwerennego prawodawcę w latach 1944-89 pozbawione są mocy prawnej, jeśli godziły w suwerenny byt państwa polskiego lub są sprzeczne z zapisami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Uchwała nr 3

Uczestnicy III Zjazdu Integracyjnego popierając konieczność integracji europejskiej, uważają, że musi się ona opierać na zasadzie Europy suwerennych narodów, w której każde państwo dysponuje jednym pełnoprawnym głosem. Ideę tę popierają prezydenci Czech, Vaclav Klaus i Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Uczestnicy III Zjazdu Integracyjnego dziękują również obywatelom katolickiej Irlandii za odrzucenie w referendum tzw. Traktatu Lizbońskiego.

Uchwała nr 4

Uczestnicy Zjazdu uważają, że w sytuacji obecnego kryzysu społeczno-gospodarczego Państwa Polskiego, przy zachowaniu zasad gospodarki wolnorynkowej, niezbędny jest interwencjonizm państwa w strategicznych sektorach gospodarki oraz w polityce społecznej, w szczególności dla ochrony socjalnej najuboższych grup społecznych.
Jednocześnie Uczestnicy Zjazdu potępiają politykę prywatyzacyjną rządu PO-PSL, sprowadzającą się (wzorem koalicji SLD-PSL) do maksymalnej wyprzedaży majątku narodowego, w szczególności przemysłu stoczniowego oraz przemysłów: zbrojeniowego, energetycznego, paliwowego. Uważamy, że winni tego stanu rzeczy muszą ponieść odpowiedzialność polityczną przed Trybunałem Stanu, natomiast zadaniem władz wykonawczych jest rewindykacja utraconych korzyści państwa w toku zaniżania wartości prywatyzowanych podmiotów gospodarczych.

Uchwała nr 5

Uczestnicy III Zjazdu Integracyjnego uważają za konieczne przywrócenie pełnej jawności życia publicznego, którego warunkiem jest ujawnienie agentury PRL, obecnej w życiu gospodarczym i politycznym poprzez pełne otwarcie zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz dekomunizację wszystkich sfer życia społecznego. W tym zakresie wyrażamy pełne poparcie dla tzw. Pakietu ustaw dezubekizacyjnych, przygotowanych przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, zakładającego m.in. pozbawienie wysokich uposażeń rentowych i emerytalnych funkcjonariuszy aparatu sprawiedliwości, sądownictwa, wojska, milicji i służb specjalnych, których działalność przyczyniła się do zbrodni na narodzie polskim.
Jednocześnie uczestnicy Zjazdu dziękują rządom Jana Olszewskiego i Jarosława Kaczyńskiego, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz byłemu likwidatorowi Wojskowych Służb Informacyjnych i byłemu szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniemu Macierewiczowi za ogrom pracy włożony w oczyszczenie Polski z agentury komunistycznej.

Uchwała nr 6

Uczestnicy III Zjazdu Integracyjnego postulują rozszerzenie Karty Polaka na całą Polonię i zwiększenie wynikających z niej uprawnień.

Uchwała nr 7

Uczestnicy III Zjazdu Integracyjnego postulują zwiększenie udziału Polonii i jej reprezentacji we władzy ustawodawczej Rzeczpospolitej Polskiej poprzez stworzenie odrębnego okręgu wyborczego dla Polaków zamieszkałych poza granicami kraju. Uważamy, że wielomilionowa, stale rosnąca, liczba obywateli żyjących poza Polską ma pełne prawo wybierania swoich przedstawicieli do organów ustawodawczych RP. Apelujemy do Senatu RP, jako opiekuna Polonii do zainicjowania procedur zmierzających do dokonania stosownych zmian w ordynacji wyborczej, które umożliwiłyby stworzenie odrębnego okręgu wyborczego dla Polaków zamieszkujących poza granicami kraju. Uważamy również, że okręg ten powinien odpowiadać swoją wielkością dotychczasowemu okręgowi nr 1 oraz nie powinien dla niego obowiązywać 5-proc. próg wyborczy.

Zgodnie z postanowieniem I Zjazdu powołana na nim Polsko-Polonijna Komisja Monitoringu i Interwencji w składzie:

ze strony polskiej:

Bogumił Zaczyk
Czesław Jakubowicz
Mieczysław Urbański
Zbigniew Walczyk


ze strony polonijnej:

Piotr Radowski - Polonia austriacka
Piotr Leśniak - Polonia austriacka
Jan Pyszko, Polonia szwajcarska
Zbigniew Pacak – Polonia francuska
Anna Woś – Polonia belgijska


- jest zobowiązana do opracowania odpowiednich dokumentów i nadania im stosownego biegu a także czuwania nad ich realizacją.

Zgłaszanie akcesu do Ruchu IV RP z propozycjami programowymi na adres:

1. Bogumił Zaczyk tel. 0048/504/795 685
2. Wydawnictwo Szaniec , ul. Dobra 5/1, 06-581 Warszawa , telefon 0048/22/826 44 65 oraz tel/fax 0048/22/826 46 59

Wersja do druku

Lech - 16.11.08 13:53
Czy uczestnicy zebrania w Kałkowie nie mają rozeznania, że to Gruzja była agresorem, burząć w nocy miasto , które nie popierało Szakaszwilego, agenta amerykańskiego, z narodu wybranego.

Włodzimierz Kowalik - 13.10.08 11:44
Szkoda że zabrakło przedstawicieli Polonii pozaeuropejskiej.

Warto też przeredagować fragment dotyczący Gruzji. Nie bez powodu prasa zachodnia nazwała Saakaszwillego, Sorosszwili na długo zanim doszło do interwencji Rosji. Do władzy w Gruzji dorwała się ekipa która chciała wykorzystać kraj dla własnych korzyści, obywatele mało ją obchodzili. Tam gdzie pojawia się Soros zawsze jest to samo.

W Gruzji dzieje się to co w Polsce za czasów ekip z Mazowieckim, Balcerowiczem lub Geremkiem.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1995 roku
W Oklahoma City dokonano zamachu bombowego. Zginęło 167 osób.


19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


Zobacz więcej