Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.07.08 - 11:50     Czytano: [6594]

Polska TĘŻNIA w Hiszpanii

CREATE and CARE - czyli „Twórz i dbaj” albo „Tworzyć i dbać”.
Hasło polskiego udziału w EXPO 2008 składa się z 2 krótkich słów, z których każde ma swoje odrębne znaczenie, ale dopiero razem nabierają nowego sensu i odkrywają istotę naszego przesłania.

Create – TWÓRZ! Chcemy pokazać Polskę przez perspektywę jej mieszkańców – ludzi, którym zawdzięcza ona swój sukces, ludzi kreatywnych i silnie zmotywowanych. Polak jest świetnie wykształcony, ale przede wszystkim twórczy, wszechstronny i pełen fantazji w niestandardowym działaniu. Stałe i konsekwentne informowanie świata o kreatywności Polaków jest zadaniem ogromnej wagi, ponieważ cecha ta ma szanse stać się bardzo silnym, kluczowym wyróżnikiem marki „Polska”, a to oznaczałoby wielkie promocyjne zwycięstwo całej polskiej gospodarki.

Care – DBAJ! Punktem wyjścia jest tu inna, warta podkreślenia, cecha Polaków – przywiązanie do wartości. Polska jest krajem, gdzie dawne tradycje, przywiązanie do rodziny oraz duma narodowa, to cechy nadal żywe. Chcemy pokazać Polskę jako kraj, w którym nowoczesność i tradycja nie wykluczają się wzajemnie, ale są dla siebie doskonałym uzupełnieniem w drodze do sukcesu.

CREATE and CARE - Twórz i dbaj! W pełnym brzmieniu nasze hasło oznacza zatem: „Twórz własne życie w zgodzie z tym, co warto ocalić”. To właśnie umiejętność mądrego połączenia dwóch sfer – jednej nakierowanej na tworzenie nowych rozwiązań i drugiej nastawionej na ocalenie tradycyjnych wartości, jest cechą Polaków, którą warto podkreślać i promować. Poza kreowaniem nowego wizerunku Polski i Polaków hasło "Create and Care" doskonale wpisuje się w koncepcję promocji turystycznej, jaką Polska realizować będzie podczas EXPO. Chcemy pokazać nasz kraj, jako miejsce, w którym można zaznać niepowtarzalnych chwil, uprawiając windsurfing, żeglarstwo czy paralotniarstwo, gdzie własny wypoczynek można kreować, gdzie wypoczynek ma na celu nie tylko relaks, ale przede wszystkim szeroko rozumiany rozwój. "CREATE and CARE" oznaczać więc będzie w tym przypadku: „Zaznaj prawdziwej przygody, uczyń swój wypoczynek wyjątkowym, ale zrób to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i w harmonii z dziedzictwem kultury”.

Inspiracją koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski, którego autorami są Marcin Przygoda i Adrian Górecki z pracowni architektonicznej KIPP Projekt Sp. Z o.o., jest temat przewodni Wystawy EXPO 2008 w Saragossie „Woda a zrównoważony rozwój” oraz hasło przewodnie udziału naszego kraju w Wystawie: „CREATE and CARE”. Dlatego też Pawilon Polski łączy w sobie futurystyczne formy plastyczne oraz najnowocześniejsze, wszechogarniające, multimedialne projekcje i artystyczne animacje z utylitarną wartością unikatowej TĘŻNI solankowej. Jest to nawiązaniem do zastosowania najnowocześniejszych technologii w budowie ekskluzywnych jachtów oraz wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi.

W suchej i gorącej Hiszpanii już przy pierwszym kontakcie z Pawilonem Polski, odwiedzający zostają mile zaskoczeni chłodną i orzeźwiającą mgiełką, unoszącą się w pobliżu fasady wykonanej z faszyny. Powstaje ona dzięki unikatowej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji TĘŻNI solankowej, polegającej na tworzeniu się wodnego aerozolu poprzez rozpryskiwanie się kropli wody na gałęziach tarniny. Element ten jest nawiązaniem do prawdziwej TĘŻNI, wykorzystywanej w Polsce w celach leczniczych i sanatoryjnych. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu europejskich obiektów tego typu, trzy należące do najpiękniejszych znajdują się w Polsce (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin-Jeziorna).

Po wejściu do Pawilonu Polski oczom zwiedzających ukazuje się przestrzeń o nowoczesnym designe’ie, której elementy nawiązują swą kolorystyką i formą do luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana ze szkła, częściowo z drewna tekowego jest kolejnym nawiązaniem do zastosowania naturalnych materiałów w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych. Natomiast ściany pomieszczeń wewnętrznych swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, kształtem zaś – żagle. Taka aranżacja wnętrza Pawilonu ma podkreślać wiodącą pozycję Polski w projektowaniu i budowaniu nowoczesnych jachtów w Europie.

Zwiedzanie Pawilonu zaplanowane jest jako fascynująca przygoda, a dzięki zastosowaniu widowiskowych efektów multimedialnych staje się ono serią niezapomnianych wrażeń.

Pawilon Polski ma powierzchnię niemal 1000 m2 i należy do jednych z największych na EXPO 2008.



Publikacja: expo2008poland

...........................................................
Z ostatniej chwili:

Polski pawilon zajął trzecie miejsce pod względem jakości ekspozycji na kończącej się jutro Światowej Wystawie Expo 2008 w Saragossie

Lepsze okazały się tylko ekspozycje Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Danii.

W sumie wyróżnione zostały 24 pawilony krajowe spośród 105 biorących udział w trzymiesięcznym Expo 2008, którego temat przewodni brzmiał: "Woda i Zrównoważony Rozwój".

Jury składające się z sześciu przedstawicieli Biura Wystaw Międzynarodowych, po czterokrotnie przeprowadzonych anonimowo wizytach w pawilonach wszystkich krajów, wybrało polski pawilon jako trzeci pod względem oryginalności. Według jury, polski pawilon wyróżnił się jakością ekspozycji, dekoracją wewnętrzną i zewnętrzną, funkcjonalnością oraz związkiem z tematem wystawy.

Organizatorem polskiego pawilonu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Autorem projektu jest pracownia architektoniczna KIPP Projekt z Warszawy, zaś autorem wyświetlanego w pawilonie na trzech ekranach równocześnie filmu o Polsce - komisarz polskiej sekcji Expo, Maciej Pawlicki. Pawilonem kierował dyrektor w PARP, Andrzej Szewczyk.

- Ogromnie się cieszę i jestem dumny z wyróżnienia Expo Saragossa 2008, chociaż ze względu na powszechnie panującą doskonałą opinię na temat naszej wystawy, było ono oczekiwane - powiedział komisarz Pawlicki.

Podkreślił, że po raz pierwszy Polska, jako kraj, otrzymała nagrodę na Światowej Wystawie Expo i podziękował za sukces wszystkim, którzy się do niego przyczynili.

Hasłem przewodnim polskiego udziału w Expo 2008 w Saragossie było "Twórz i dbaj". Hasło to z jednej strony miało odwoływać się do nowoczesności i kreatywności Polaków, z drugiej zaś do ich dbałości o tradycję, dziedzictwo kulturowe i środowiskowe.

Zgodnie z tą ideą polski pawilon imitował z zewnątrz tradycyjne tężnie ze spływającą po gałęziach tarniny wodą solankową, zaś w środku imitował futurystyczne wnętrze, gdzie na nieregularnych powierzchniach ścian przypominających żagle wyświetlane były projekcje na temat wody.

Prezentacja Polski nie ograniczyła się do samego pawilonu, gdyż równolegle, aż do ostatniego dnia wystawy, realizowany był bogaty program kulturalny, regionalny, turystyczny i gospodarczy.

PAP - 13 września 2008

Wersja do druku

Lubomir - 04.07.08 15:31
Partnerstwo hiszpańskich i polskich monarchistów?. Partnerstwo hiszpańskich i polskich Kościołów?. Partnerstwo hiszpańskich i polskich gospodarek?. To tematy z pewnością zasługujące na ich podjęcie. Hiszpania broni się przed degradacją i przed przeksztalceniem jej w turystyczny skansen. Ci sami co niegdyś - czerwoni i brunatni faszyści, notorycznie chcą wepchnąć państwo w stan permanentnego chaosu. Ideologie czy pseudoreligie, tratujące inne nacje i wyznania na równi ze zwierzętami, zasługują na ostre i zdecydowane potępienie, a nie na kontynentalną, czy globalną promocję. Wiedziała o tym doskonale poprzedniczka Jana Karola Burbońskiego - Izabela Katolicka...Zdrajców, złodziei, degeneratów i bandytów, należy nazywać po imieniu. Państwa zasługują na kultywowanie wielkich tradycji duchowych, artystycznych i badawczych, na rozwijanie wysokiej kultury, wysokiej gospodarki i high technology. Nie zasługują na wojny domowe i rewolucje w wydaniu bezmózgowców i rozjuszonych hunwejbinów - Zapaterów i Napieralskich.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


Zobacz więcej