Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.06.08 - 18:00     Czytano: [1889]

Dział: Godne uwagi

Na skróty

Za niespełna 5 tygodni Australia powita na swojej ziemi papieża Benedykta XVI, który uczestniczyć będzie w Światowych Dniach Młodzieży. Przygotowania na ukończeniu, każdy chce mieć w tym przedsięwzięciu jakiś udział. Organizatorzy spodziewają się miliona uczestników. Wiadomo już, że w czasie obchodów ma być odprawiona Droga Krzyżowa – skrócona, Droga Krzyżowa!

Jak informuje na swych łamach, pismo Bibuła, zamiast tradycyjnych 14 Stacji, poprawna politycznie, Droga Krzyżowa ma być "oparta całkowicie na przekazie Nowego Testamentu" i pozbawiona m.in. Stacji, podczas których Jezus upada pod Krzyżem, czy też kiedy Weronika ociera twarz Pana Jezusa. Organizatorzy twierdzą, że tak zmieniona Droga Krzyżowa „bardziej spodoba się innym (niż katolickie) grupom młodzieży chrześcijańskiej". Oprócz odrzucenia niektórych Stacji, dokonano również zmiany tekstu "unikając języka, który mógłby urażać Żydów bądź stwarzać antysemickie uczucia"…

Biskup Anthony Fisher, tłumaczy, że zmiana tekstu towarzyszącego Drodze Krzyżowej została dokonana, gdyż - Wybieramy taki tekst, który byłby mniej narażony na niewłaściwą interpretację i nie wytwarzałby tego rodzaju (niewłaściwego) uczucia. Wybraliśmy te teksty bardzo uważnie i po konsultacjach z innymi. - zakomunikował główny organizator.

Dla porządku – za Bibułą, należy przypomnieć aktualnie obowiązujące w Kościele katolickim Czwarte Wydanie Enchiridion Indulgentiarum, (promulgowane przez Pawła VI) które w przetłumaczeniu na język polski brzmi następująco:

1. Pobożne ćwiczenia należy odprawiać przed stacjami Drogi Krzyżowej prawnie erygowanymi.

2. Do erygowania prawdziwej Drogi Krzyżowej wymaga się 14 stacji krzyżów, przy których zwykło się zamieszczać z pożytkiem tyleż obrazów, przedstawiających stacje jerozolimskie.

3. Zgodnie z powszechnie przyjętym zwyczajem pobożna praktyka składa się z czternastu pobożnych czytań, do których dodaje się pewne wezwania modlitewne.


Pozostaje mieć tylko nadzieję, że reakcja Stolicy Apostolskiej na plany biskupa Fishera będzie jednoznaczna, zgodna z oczekiwaniami katolików.

(ZS)

Wersja do druku

Ryziel - 03.06.08 22:06
Drzwiami i oknami wchodzi nowa religia judchrześcijaństwo,a katolicy zapalają menory i się cieszą ze swojej niewiedzy

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Lipca 1928 roku
Urodziła się Lucyna Winnicka, polska aktorka i dziennikarka (Matka Joanna od Aniołów, Krzyżacy, Pociąg).


14 Lipca 2009 roku
Zmarł prof. Zbigniew Zapasiewicz (ur. 1934) wybitny polski aktor, reżyser i pedagog.


Zobacz więcej