Sobota 14 Grudnia 2019r. - 348 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.05.08 - 22:43     Czytano: [3448]

Emigrantka z WyboruBritish Dream czasem się spełnia!
Prawdziwe losy emigrantów z Polski we wzruszającej, ale też zabawnej powieści Dany Parys-White „Emigrantka z wyboru”.
Wydawnictwo Videograf


Na rynki europejskiej Polonii, a następnie – miejmy nadzieję, że wkrótce – na rynek czytelniczy Polonii w Kanadzie, wchodzi kolejna książka Dany Parys White „Emigrantka z Wyboru”.

Choć tematem przewodnim są wspomnienia młodej kobiety uciekającej od polskiej beznadziei przełomu lat 80-tych i 90-tych i szukającej rozwiązań w Anglii, jest to w rzeczywistości głęboka analiza postaw ludzkich.

Przebijając się przez kolejne bariery emigracyjnej adaptacji w obcym kulturowo środowisku, główna bohaterka, Ewa, napotyka na swojej drodze postacie, które stają się przyczynkiem refleksji, czasami – choć nie zawsze – artykułowanymi przez bohaterkę. Autorka celowo pozostawia wnioski czytelnikowi, poddając mu przy tym dane do przemyśleń. Pozornie szary świat ludzi mających różne cele do zrealizowania w Anglii, może stać się dla jednych tylko opowieścią emigracyjną, dla innych – głębokim, umiejętnie zebranym materiałem do refleksji na temat wartości życia, ludzkiej godności, potrzeby miłości i akceptacji i zwyczajnego sukcesu życiowego, we wszelkich formach, w jakich to określenie można rozumieć.

Jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z warsztatem pisarskim Parys-White, można być pewnym, że książka ta zainteresuje czytelnika na każdym poziomie intelektualnym, na każdym etapie doświadczenia życiowego i aktualnego nastroju. Można ją czytać lekko, bez wgłębiania się w szczegóły – można też, o ile się chce i potrafi – zobaczyć niezwykle złożoną naturę ludzką, bogactwo przeżyć, doznań i uczuć kryjących się za sprawami dnia codziennego.

Nie musi to być w Anglii, może być pod każdą chmurką naszego globu. Emigracja staje się tutaj jakby kondensatorem ludzkich postaw i motywacji, a bohaterka przechodzi jak gdyby przyśpieszony kurs nauki życia. Musi zająć postawę wobec spraw, nad którymi pewnie przeszłaby do porządku dziennego w opłotkach swojego rodzinnego miasteczka i nie musiała zająć wobec nich postawy przez wiele lat, a może nawet nigdy.

Kim naprawdę jestem, czy potrafię zachować szacunek do siebie i do innych, i jakie są konsekwencje moich decyzji? Bohaterka powieści nie unika błędów, do niektórych się przyznaje, inne pozostają przez nią jak gdyby nie zauważone, zawisając w powietrzu. Do jednych spraw odnosi się wprost, niczym narrator własnego życia, inne pozostawia w formie opisu – czytelnikowi do przemyślenia (…) Polecam tę książkę.

Peter Cwynar
Publisher / Editor
KALEJDOSKOP
London, Ontario

OPINIE O KSIĄŻCE:
"Emigrantka z wyboru" to wartko płynąca opowieść o ucieczce z polskiego piekła do brytyjskiego raju. Proste, uderzające refleksje zmieszane z ciepłą ironią i lekko podaną relacją stworzyły wart polecenia koktajl. Lektura obowiązkowa dla wszystkich obecnych i potencjalnych emigrantów”.
Artur Pałyga - dramaturg, dziennikarz.

„Powieść Dany czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Egzystencja młodych Polek na angielskiej emigracji, bo o tym pisze Autorka - wzrusza i ma wymiar uniwersalny.
Jan Stępień - pisarz, poeta, rzeźbiarz, rysownik

„Książka Dany Parys-White jest interesująca z kilku powodów. Po pierwsze, główna bohaterka, Ewa, wybrała emigrację już piętnaście lat temu, kiedy Wielka Brytania zdawała nam się być nie mniej egzotyczna niż Australia, zaś złotówek na prawdziwą walutę nie wymieniano w żadnym banku świata. Po drugie, czytamy wspomnienia dojrzałej, inteligentnej kobiety, która obserwuje, myśli i ma wiele do powiedzenia nie tylko o sobie i najbliższych. Po trzecie, to nie forma jest w tej książce najważniejsza i stąd cierpkie, słodkie oraz pośrednie smaki życia są w tej prozie tak bardzo wyostrzone…”
Adam Molenda - dziennikarz, pisarz

„Wkraczając w świat londyńskiej opowieści Parys-White trzeba być gotowym na niezwykłą podróż (…) …na zmierzenie się z rzeczywistym wizerunkiem emigracji, odartym z mrzonek i utopii, trudnym i fascynującym zarazem, satysfakcjonującym, ale wymagającym poświęceń i wyrzeczeń. Najtrudniejsza w tym wszystkim wydaje się jednak konieczność starcia z samym sobą, mocną i słabą stroną ludzkiego jestestwa. Zachęcam Państwa do lektury tej niezwykłej opowieści (…)”
Aleksandra Wiśniowska - Dziennik Polski, London, UK

„Choć tematem przewodnim są wspomnienia młodej kobiety uciekającej od polskiej beznadziei przełomu lat 80-tych i 90-tych i szukającej rozwiązań w Anglii, jest to w rzeczywistości głęboka analiza postaw ludzkich. (...) ...można być pewnym, że książka ta zainteresuje czytelnika na każdym poziomie intelektualnym, na każdym etapie doświadczenia życiowego i aktualnego nastroju.”
Peter Cwynar - KALEJDOSKOP, London, Ontario

Książkę można kupić, wchodząc na stronę internetową autorki. Serdecznie w jej imieniu zapraszamy.
Dana Parys-White

(Przyg. ZS)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Grudnia 1658 roku
Polska kawaleria pod wodzą Czarnieckiego przeprawiła się przez cieśninę morską w Danii.


14 Grudnia 1788 roku
Urodził się Piotr Szembek, hrabia, generał dywizji wojsk polskich w 1831 (zm. 1866)


Zobacz więcej