Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.08 - 19:25     Czytano: [13089]

ZALIPIE

Jedyna "malowana wieś" w Polsce, w powiecie dąbrowskim. Obecnie w Zalipiu istnieje ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.
Tradycja malowania chat narodziła się pod koniec XIX w., wtedy na terenie doliny Dunajca zaczęto wznosić, zamiast tzw. kurnych chat, domy mieszkalne z piecami wyposażonymi w kominy. W chatach pozbawionych kominów, gdzie dym z pieca unosił się przez otwór w powale, istniały ciągle zakopcone, ciemne ściany, które próbowano rozjaśnić malując wapnem jasne plamy. Wprowadzenie kominów umożliwiło rozbudowę dekoracji, w miejsce jasnych malowanych wapnem plam pojawiły się proste motywy kwiatowe, które z czasem stawały się coraz barwniejsze, a zdobienia przenosiły się także na wyposażenie domów (piece, skrzynie).
Będąc w Zalipiu należy odwiedzić Dom Malarek, gdzie można oglądać wystawę poświęconą tradycji malowania chat oraz zakupić różnego rodzaju pamiątki - wyroby artystów ludowych z charakterystycznymi dla Zalipia malunkami bukietów kwiatowych. Stałym miejscem zatrzymywania się wycieczek jest zagroda Felicji Curyłowej (obecnie oddział Muzeum Okręgowego), w której można podziwiać - obok malowanych ścian domu i zabudowań gospodarczych - przepięknie dekorowane wnętrze chaty.
Warto dodać, że Felicja Curyłowa (1904-1974) - wybitna malarka zalipiańska, była jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów "Malowana Chata''. Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów.

Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez "Cepelię'' i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.
W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w.

Budynki zagrody na planie litery U. Równolegle do drogi usytuowana jest drewniana obora połączona jednym dachem z chlewikiem i drewutnią.
Bielone ściany tego budynku pokryte są roślinnym ornamentem o dużych płaszczyznach zdobniczych. Prostopadle do drogi stoją drewniana stodoła i budynek mieszkalny pomalowany na żółto i ozdobiony rytmicznym ornamentem z drobnych niebieskich kwiatków.

Wnętrze domu również zdobione ornamentami wykonanymi przez F. Curyłową, a ponadto wycinankami i malowankami na papierze. Mieszkanie wyposażone w oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, sprzęty, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po zmarłej artystce.



www.it.tarnow.pl
www.muzeum.tarnow.pl

(Oprac. ZS)

Wersja do druku

WANDA - 19.09.08 13:25
Wiatam Panstwo ,

Jestem pod wrazeniem naszego pieknego , folkloru , chcialabym otrzymac , katalog , zdjecia -przepieknego folklor, uprzejmnie prosze o przyslanie mi , dziekuje,
Pozdrawiam serdecznie ,
Wanda

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


Zobacz więcej