Poniedziałek 6 Lipca 2020r. - 188 dz. roku,  Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.08 - 17:27     Czytano: [5974]

Dział: EKOInformacje

Zapiątek majowy

Mamy w Polsce kilka takich przystanków w roku, kiedy to biorąc jeden lub kilka dni urlopu, nagle okazuje się, że mamy tydzień, a czasem i więcej, wolnego od pracy najemnej, czasu dla siebie i rodziny. W takich przypadkach wszystkie media oraz tzw. „ludzie publiczni”, od lewa do prawa klepią na okrągło o jakimś tam zbliżającym się… weekendzie. Jednocześnie jest też sporo osób, które próbują (co prawda niemrawo, ale jednak) protestować przeciwko zachwaszczaniu polskiej mowy.

I oto niedawno na antenie Polskiego Radia w programie I, w jednym z wejść pogodowych, niezmordowanego obrońcy polskiej przyrody p. Andrzeja Zalewskiego usłyszeliśmy słowo „Zapiątek”. Na pierwszy rzut ucha, nazwa dziwna i mało atrakcyjna, lecz powtarzając to słowo częściej wydaje się, że znakomita, oddająca idealnie atmosferę wolnej soboty i niedzieli. I co najważniejsze, brzmi tak jakoś swojsko. Dlatego przyłączam się do propagowania tego określenia, mając oczywiście na uwadze opór materii na jaki zapewne natrafię. Pozostaję również w nadziei, że Parlament Europejski, tym razem, nie będzie ingerował i pozwoli na propagowanie wątku narodowego.

Warto jeszcze wspomnieć o innej inicjatywie p. Andrzeja i jego EkoRadia, a mianowicie o zbliżającym się właśnie dniu Święta Polskiej Niezapominajki, w trzeci zapiątek maja. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej www.niezapominajki.pl centralne obchody będą miały miejsce w Radomiu, 17 maja, już od godziny 11.00. W programie obchodów m. in. spotkanie z redaktorem Andrzejem Zalewskim, występy zespołów artystycznych, konkursy z wiedzy leśnej, prezentacja zdrowej polskiej kuchni oraz wiele innych atrakcji. W imieniu EkoRadia serdecznie wszystkich zapraszamy, jak również zachęcamy do organizowania się wokół własnych inicjatyw.

Zbigniew Skowroński

Wersja do druku

Krzysztof - 15.03.10 10:34
Staram sie używać tego słowa. Szkoda, że w 99% mediach jest weekend:( Tak Tak Tak dla zapiątku :) A jak minął zapiatek?

JuliaCezaria - 18.10.09 10:48
TAK dla zapiątku !!!

Jan Hartman - 20.08.08 15:18
Dziękuję za propagowanie "zapiątku". Wymysliłem go w roku 2002 lub 2003 na konkurs Polityki a potem poprosiłem p. Zalewskiego o proagowanie tego słowa, co ku mojej wdzięczności czyni. I są już jakieś efekty :) Serdecznie pozdrawiam, jh

Lubomir - 04.06.08 20:39
Bardzo szanuję Czechów za ich językową tożsamość. U nich m.in. miejsce pracy, to 'pracovisko', ratusz to radnica, apteka to lekarnia {podaję polską wersję fonetyczną}, a szpital to nemocnica. Czyż nie jest to piękne. Złośliwi mówią, że Czechy to małe Niemcy. W języku czeskim jednak nie widać germanizmów. Czesi mogą być natchnieniem dla słowiańskich Serbów Łużyckich, walczących o przetrwanie w obszarze języka, literatury i kultury.

Marian - 06.05.08 21:53
Zapiątek to brzmi dumnie, tylko czy zainfekowani obcością i zakompleksieni do cna tubylcy zechcą jeszcze coś swojskiego zaakceptować???? Śmiem wątpić, ale próbować trzeba, choćby dlatego, żeby mieć czyste sumienie, gdy już Polski nie będzie!!!!!!!!!

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Lipca 1950 roku
W Zgorzelcu podpisano układ pomiędzy Polska a NRD, w której uznano granice na Odrze i Nysie Łużyckiej.


06 Lipca 1925 roku
Urodził się Bill Haley, amerykański muzyk i wokalista - jeden z pionierów rock and rolla (zm. 1981)


Zobacz więcej