Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/article.php on line 21

  Piątek 23 Lipca 2021r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.08 - 17:27     Czytano: [6114]

Dział: EKOInformacje

Zapiątek majowy

Mamy w Polsce kilka takich przystanków w roku, kiedy to biorąc jeden lub kilka dni urlopu, nagle okazuje się, że mamy tydzień, a czasem i więcej, wolnego od pracy najemnej, czasu dla siebie i rodziny. W takich przypadkach wszystkie media oraz tzw. „ludzie publiczni”, od lewa do prawa klepią na okrągło o jakimś tam zbliżającym się… weekendzie. Jednocześnie jest też sporo osób, które próbują (co prawda niemrawo, ale jednak) protestować przeciwko zachwaszczaniu polskiej mowy.

I oto niedawno na antenie Polskiego Radia w programie I, w jednym z wejść pogodowych, niezmordowanego obrońcy polskiej przyrody p. Andrzeja Zalewskiego usłyszeliśmy słowo „Zapiątek”. Na pierwszy rzut ucha, nazwa dziwna i mało atrakcyjna, lecz powtarzając to słowo częściej wydaje się, że znakomita, oddająca idealnie atmosferę wolnej soboty i niedzieli. I co najważniejsze, brzmi tak jakoś swojsko. Dlatego przyłączam się do propagowania tego określenia, mając oczywiście na uwadze opór materii na jaki zapewne natrafię. Pozostaję również w nadziei, że Parlament Europejski, tym razem, nie będzie ingerował i pozwoli na propagowanie wątku narodowego.

Warto jeszcze wspomnieć o innej inicjatywie p. Andrzeja i jego EkoRadia, a mianowicie o zbliżającym się właśnie dniu Święta Polskiej Niezapominajki, w trzeci zapiątek maja. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej www.niezapominajki.pl centralne obchody będą miały miejsce w Radomiu, 17 maja, już od godziny 11.00. W programie obchodów m. in. spotkanie z redaktorem Andrzejem Zalewskim, występy zespołów artystycznych, konkursy z wiedzy leśnej, prezentacja zdrowej polskiej kuchni oraz wiele innych atrakcji. W imieniu EkoRadia serdecznie wszystkich zapraszamy, jak również zachęcamy do organizowania się wokół własnych inicjatyw.

Zbigniew Skowroński

Wersja do druku

Krzysztof - 15.03.10 10:34
Staram sie używać tego słowa. Szkoda, że w 99% mediach jest weekend:( Tak Tak Tak dla zapiątku :) A jak minął zapiatek?

JuliaCezaria - 18.10.09 10:48
TAK dla zapiątku !!!

Jan Hartman - 20.08.08 15:18
Dziękuję za propagowanie "zapiątku". Wymysliłem go w roku 2002 lub 2003 na konkurs Polityki a potem poprosiłem p. Zalewskiego o proagowanie tego słowa, co ku mojej wdzięczności czyni. I są już jakieś efekty :) Serdecznie pozdrawiam, jh

Lubomir - 04.06.08 20:39
Bardzo szanuję Czechów za ich językową tożsamość. U nich m.in. miejsce pracy, to 'pracovisko', ratusz to radnica, apteka to lekarnia {podaję polską wersję fonetyczną}, a szpital to nemocnica. Czyż nie jest to piękne. Złośliwi mówią, że Czechy to małe Niemcy. W języku czeskim jednak nie widać germanizmów. Czesi mogą być natchnieniem dla słowiańskich Serbów Łużyckich, walczących o przetrwanie w obszarze języka, literatury i kultury.

Marian - 06.05.08 21:53
Zapiątek to brzmi dumnie, tylko czy zainfekowani obcością i zakompleksieni do cna tubylcy zechcą jeszcze coś swojskiego zaakceptować???? Śmiem wątpić, ale próbować trzeba, choćby dlatego, żeby mieć czyste sumienie, gdy już Polski nie będzie!!!!!!!!!

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 84

Wejdź do Galerii 


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/_box/_right.php on line 148

23 Lipca 1951 roku
Zmarł Adam Stefan Sapieha, książę, arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał (ur. 1867)


23 Lipca 1842 roku
Urodził się Henryk Jordan, polski lekarz, pionier wychowania fizycznego w Polsce (zm. 1907)


Zobacz więcej