Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.03.08 - 23:22     Czytano: [2809]

Banki okradane w sieci

Wczoraj BZ WBK udaremnił włamania do kont swoich klientów. Ten problem dotyczy coraz większej liczby Polaków. Już 13 proc. rodaków zna kogoś, kto został okradziony przez Internet – wynika z sondażu „Rz”.

Aż 5,5 miliona Polaków korzysta aktywnie z kont internetowych. W 2010 roku będzie ich – według bankowców – ponad 10 milionów. Rosnącej liczbie użytkowników internetowych kont bankowych towarzyszy wzrost aktywności działających w sieci oszustów i złodziei.

W wielkanocny poniedziałek tysiące Polaków dostało e-maile od Banku Zachodniego WBK z prośbą o podanie numeru swojej karty płatniczej w celu uaktywnienia konta internetowego. E-maile wysłali podszywający się pod bank oszuści, którzy korzystali z brazylijskiego serwera. Stworzyli specjalną stronę w Internecie – identyczną jak prawdziwa strona BZ WBK – na której mieli logować się klienci banku, zdradzając swoje dane o koncie. Jeszcze w święta udało się wyłączyć serwer w Brazylii. Oszuści zdążyli się jednak przenieść na kolumbijski serwer i dalej wysyłali e-maile, także wczoraj.

Dopiero we wtorek po południu udało się wyłączyć serwer w Kolumbii. – 27 naszych klientów podało numer karty. Kwota wyłudzeń wynosi na razie 7 tys. zł. Skontaktowaliśmy się z policją, która natychmiast wszczęła dochodzenie – wyjaśnia Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy BZ WBK.

Podobny atak przeżyły prawie wszystkie banki w Polsce, które mają konta w Internecie. – Każdego roku w Polsce można się doliczyć kilkudziesięciu takich ataków – mówi Jacek Komaracki, dyrektor bankowości elektronicznej w PKO BP. Według raportu firmy Symantec, do którego dotarła „Rz”, w lutym bieżącego roku cyberataków było na świecie blisko 17,5 tys., w ponad 80 proc. ich celem były instytucje finansowe. – Nigdy się nie dowiemy, ile takich ataków było naprawdę, bo banki nie chwalą się podobnymi zdarzeniami. Z pewnością trzeba jednak mocno mieć się na baczności, bo liczba ataków na pewno będzie rosnąć – ostrzega Przemysław Jaroszewski z firmy CERT Polska, która sprawdza bezpieczeństwo w sieci. Specjaliści zapewniają, że jakość zabezpieczeń polskiej bankowości elektronicznej jest wysoka. – Bezpośrednie ataki na systemy bankowe są trudne do przeprowadzenia i stosunkowo łatwe do wykrycia i zablokowania – uspokaja Witosław Wolański, specjalista z Nordea Banku.

Eliza Więcław
Źródło: Rzeczpospolita

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1935 roku
Konsylium lekarskie stwierdziło u marszałka Piłsudskiego złośliwy nowotwór wątroby.


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej