Poniedziałek 9 Grudnia 2019r. - 343 dz. roku,  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.03.08 - 23:22     Czytano: [2562]

Banki okradane w sieci

Wczoraj BZ WBK udaremnił włamania do kont swoich klientów. Ten problem dotyczy coraz większej liczby Polaków. Już 13 proc. rodaków zna kogoś, kto został okradziony przez Internet – wynika z sondażu „Rz”.

Aż 5,5 miliona Polaków korzysta aktywnie z kont internetowych. W 2010 roku będzie ich – według bankowców – ponad 10 milionów. Rosnącej liczbie użytkowników internetowych kont bankowych towarzyszy wzrost aktywności działających w sieci oszustów i złodziei.

W wielkanocny poniedziałek tysiące Polaków dostało e-maile od Banku Zachodniego WBK z prośbą o podanie numeru swojej karty płatniczej w celu uaktywnienia konta internetowego. E-maile wysłali podszywający się pod bank oszuści, którzy korzystali z brazylijskiego serwera. Stworzyli specjalną stronę w Internecie – identyczną jak prawdziwa strona BZ WBK – na której mieli logować się klienci banku, zdradzając swoje dane o koncie. Jeszcze w święta udało się wyłączyć serwer w Brazylii. Oszuści zdążyli się jednak przenieść na kolumbijski serwer i dalej wysyłali e-maile, także wczoraj.

Dopiero we wtorek po południu udało się wyłączyć serwer w Kolumbii. – 27 naszych klientów podało numer karty. Kwota wyłudzeń wynosi na razie 7 tys. zł. Skontaktowaliśmy się z policją, która natychmiast wszczęła dochodzenie – wyjaśnia Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy BZ WBK.

Podobny atak przeżyły prawie wszystkie banki w Polsce, które mają konta w Internecie. – Każdego roku w Polsce można się doliczyć kilkudziesięciu takich ataków – mówi Jacek Komaracki, dyrektor bankowości elektronicznej w PKO BP. Według raportu firmy Symantec, do którego dotarła „Rz”, w lutym bieżącego roku cyberataków było na świecie blisko 17,5 tys., w ponad 80 proc. ich celem były instytucje finansowe. – Nigdy się nie dowiemy, ile takich ataków było naprawdę, bo banki nie chwalą się podobnymi zdarzeniami. Z pewnością trzeba jednak mocno mieć się na baczności, bo liczba ataków na pewno będzie rosnąć – ostrzega Przemysław Jaroszewski z firmy CERT Polska, która sprawdza bezpieczeństwo w sieci. Specjaliści zapewniają, że jakość zabezpieczeń polskiej bankowości elektronicznej jest wysoka. – Bezpośrednie ataki na systemy bankowe są trudne do przeprowadzenia i stosunkowo łatwe do wykrycia i zablokowania – uspokaja Witosław Wolański, specjalista z Nordea Banku.

Eliza Więcław
Źródło: Rzeczpospolita

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Grudnia 2007 roku
W wieku 84 lat zmarł Ryszard Reiff, żołnierz AK, więzień sowieckich łagrów, były prezes PAX, senator III RP, przew. Zw. Sybiraków


09 Grudnia 1922 roku
Pierwszym prezydentem niepodległej RP został Gabriel Narutowicz.


Zobacz więcej