Sobota 7 Grudnia 2019r. - 341 dz. roku,  Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.01.08 - 16:44     Czytano: [2499]

Niepoprawne lektury

"Lalka" Bolesława Prusa, czy "Chłopi" Władysława Reymonta to wybitne dzieła polskiej literatury. Ale niedługo mogą zniknąć z listy lektur. Chce tego wiceprezes łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Jadwiga Tomaszewska. Bo, jej zdaniem, oba dzieła zawierają treści antysemickie. Jakie? Choćby w "Lalce" możemy przeczytać, że "Żydzi chwytają chrześcijańskie dzieci i zabijają na macę" - pisze "Dziennik Łódzki".

Dla Prusa Żydzi to też kanalie i parchy. I to właśnie nie podoba się Tomaszewskiej. "Trzeba zweryfikować listę lektur pod względem treści antysemickich. Te książki, które zawierają, przesunąć do kanonu lektur uzupełniających" - mówi wiceprezes łódzkiego ZNP.

Z listy lektur obowiązkowych wypadłaby wtedy nie tylko "Lalka", ale i "Chłopi" naszego noblisty Reymonta, a nawet dzieła Zygmunta Krasińskiego - pisze "Dziennik Łódzki".

Wiceprezes Tomaszewska chce, aby jak najszybciej zorganizować debatę nauczycieli i literaturoznawców i odpowiedzieć na pytanie, czy młodzież nie zaraża się antysemityzmem z lektur szkolnych.

"Nie mam wątpliwości, że najwyższy czas ukazać ten skrzętnie ukrywany problem. Antysemickie poglądy w polskiej literaturze są faktem. Inwektywy przedzierają się do świadomości uczniów pod szyldem arcydzieła. No, a potem dziwimy się, że na murach kwitną antysemickie napisy" - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" Tomaszewska.

"Od nauczycieli słyszę, że młodzież nie rozumie oburzenia niektórych książką "Strach". Uczniowie pytają, dlaczego niby Jan Tomasz Gross swoją publikacją obraża Polaków, skoro takie autorytety jak Prus czy Szekspir nie przebierały w słowach w stosunku do Żydów" - dodaje.

Jak widać bezczelność tego komunistycznego Związku nie zna granic. Podczas ostatniej swojej manifestacji postkomuniści z ZNP przed Kancelarią Premiera śpiewali Międzynarodówkę. Proponujemy aby działacze ZNP najpierw rozliczyli się ze swojej pogardy godnej przeszłości, a dopiero później zajęli się kanonem lektur.

(Oprac. prawy.pl)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Grudnia 2013 roku
W wieku 113 lat zmarł ostatni uczestnik (ułan) Bitwy Warszawskiej, kpt. Józef Kowalski, był najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie


07 Grudnia 1941 roku
Japończycy przeprowadzili niespodziewany atak na amerykańską bazę wojskową Pearl Harbor na Hawajach.


Zobacz więcej