Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.12.07 - 17:28     Czytano: [2484]

Dział: Nasze zdrowie

PAN o "ptasiej grypie"

Przy ścisłym przestrzeganiu wymogów sanitarnych ptasia grypa nie stanowi zagrożenia dla ludzi - ocenili naukowcy z Komitetu Mikrobiologii PAN. Podkreślili, że jest to zasługa służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Dyrektor komitetu prof. dr hab. Marek Niemiałtowski napisał w komunikacie, że wszystkie instytucje odpowiedzialne za wykrywanie ptasiej grypy w hodowlach drobiu oraz służby zabezpieczające ludzi przed zagrożeniem działają bardzo sprawnie.

Naukowcy złożyli wyrazy uznania Państwowemu Instytutowi Weterynaryjnemu w Puławach, w którym, jak podkreślili "rozpoznania wirusa H5N1 dokonywano zaledwie w ciągu kilku godzin licząc od otrzymania materiału do badań".

Komitet podziękował też mediom za rzetelne informowanie o przypadkach grypy i zasadach postępowania zapewniających bezpieczeństwo.

Naukowcy podkreślili, że wysiłki służb weterynaryjnych i sanitarnych są uzasadnione, ponieważ, jak przypomnieli, wirus H5N1 może potencjalnie być niebezpieczny dla człowieka. "Ocenia się (...) liczbę zachorowań u ludzi na 338, w tym 208 przypadków śmiertelnych, co stanowi aż 61,5 proc." - napisali.

"Wirus H5N1 często jest nazywany zakaźnym wyzwaniem trzeciego tysiąclecia tak, jak wirus grypy ludzkiej był wyzwaniem XX w., a kilkadziesiąt milionów śmiertelnych ofiar będących wynikiem kilku pandemii grypy (słynna +hiszpanka+ 1918 r. H1N1; 1957 r. H2N2; 1968 r. H3N2; 1976/77 r. H1N1) dobitnie potwierdzają te słowa. Nie można przewidzieć, czy i kiedy wirus H5N1 stanie się przyczyną nowej epidemii lub pandemii, można jednak przypuszczać, że im dłużej jest rozpowszechniony i krąży wśród zwierząt (np. świń i ptaków), tym większe istnieje ryzyko dla zdrowia i życia człowieka" - przypomniał Niemiałtowski.

Jak napisał, obecność wirusa H5N1 została zanotowana już w 55 krajach Azji, Europy i Afryki, gdzie zaatakował około 100 gatunków ptaków i 10 gatunków ssaków, w tym człowieka. Rozszerzanie się infekcji nastąpiło w okresie jesienno-zimowym 2005 r. oraz na wiosnę 2006 r. na terenie Środkowego Wschodu, Europy i Afryki. Liczbę padłych lub z konieczności zabitych w tym czasie ptaków domowych ocenia się na 220 milionów sztuk,Na jesieni 2007 r. wirus został wykryty u drobiu na terenie Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec i Czech. W pierwszych dniach grudnia 2007 r. również w Polsce.

Źródło : PAP

Wersja do druku

Mathilde - 11.10.10 12:14
Moim zdaniem zagrożenia ptasią grypą nie ma. Jednak ja na wszelki wypadek zaszczepiłam się w tym roku szczepionką śródskórną. Wolę chuchać na zimno niz potem się rozłozyć i żałowac :)

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Kwietnia 2019 roku
Zmarł Tadeusz Pluciński – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów. (ur. 1926 r.)


23 Kwietnia 1794 roku
Początek insurekcji kościuszkowskiej w Wilnie. Na czele walk stanął płk. Jakub Jasiński


Zobacz więcej