Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.11.07 - 16:58     Czytano: [3219]

Dział: Głos Polonii

Kresy w Paryżu




Pamiątki kultury polskiej na Kresach - III wystawa kresowa w Paryżu

Po raz trzeci na zaproszenie Stowarzyszenia kulturalno-oświatowego Nazareth Famille, a szczególnie Krystyny Orłowicz Sadowskiej, przedstawiciele Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przywieźli kolejną wystawę o tematyce kresowej.

Po „Katedrach i sanktuariach kresowych” oraz „Kresach – ziemi wielu wyznań” przyszła pora na „Pamiątki kultury kresowej”, czyli fotografie uczelni, teatrów, bibliotek oraz innych zachowanych z dawnych czasów budowli, w których rozwijała się niegdyś bujnie polska nauka i kultura.

Tematyka wystawy związana jest ściśle z konferencją, którą Opolska „Wspólnota” zorganizowała dwa lata temu oraz książką pt: „Powojenne losy inteligencji kresowej”, zawierającą materiały z tejże konferencji.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w sali widowiskowej Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu XII.,20, rue Marsoulan, 10 listopada br.

Wśród przybyłych, przezacnych gości należy wyróżnić Ks. Infułata Stanisława Jeża Rektora PMK we Francji, Ks. Prałata Krystiana Gawrona Vice-Rektora PMK, Ks. Józefa Grzywaczewskiego Rektora Seminarium Polskiego w Paryżu, wspierającego ideę spotkań kresowych, Siostrę Teresę Jasionowicz Przełożoną Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, kresowiankę, Panią Urszulę Pać, Konsula RP w Paryżu z osobą towarzyszącą.
Z Opola przyjechali autorzy wystawy: Krystyna Rostocka – Prezes Opolskiego Oddziału „Wspólnota Polska”, Stanisław Wierzgoń, fotograf i członek zarządu Oddziału, którzy przedstawili ideę podejmowanych przez Opolski Oddział „Wspólnoty” przedsięwzięć, mających na celu ocalenie od zapomnienia dziedzictwa polskiej kultury za wschodnią granicą Polski.

Gościem specjalnym uroczystości był Stanisław Nagórniak Vice-Prezes Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Przedstawił wzruszającą prelekcję o ukochanym Podolu i jego tragicznych losach na przestrzeni historii. Niezmiernie poruszające były przykłady walki o zachowanie polskości i wiary przodków, opowiedziane przez Stanisława Nagórniaka.
Do tego wystąpienia nawiązał Ks. Infułat Stanisław Jeż w pięknej homilii podczas mszy św. odprawionej w dniu Święta Niepodległości 11 listopada.
W opracowanym przez autorów wystawy folderze znajdujemy słowa Ojca św. Jana Pawła II:

W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza Narodu. Żyją w nich jego dzieje. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu.[...] Te słowa mówi do was człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom. Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowujcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!

W drugiej części uroczystości wystąpił znany piosenkarz, kompozytor i autor tekstów Krzysztof Cwynar z zespołem „Studio Integracji”. Zaprezentował koncert pieśni kresowych i patriotycznych oraz specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II pt: ”Santo subito”.
W przeddzień Święta Niepodległości, słowa prowadzącego koncert Krzysztofa Cwynara, stwierdzającego, że pontyfikat Jana Pawła II był nagrodą dla Polaków za lata straszliwych cierpień, zabrzmiały niezwykle krzepiąco, ale zarazem jako zobowiązanie dla naszego i przyszłych pokoleń.



Bohdan Podrzycki
Prezes Stowarzyszenia Nazareth Famille w Paryżu

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej