Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 227 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.07 - 17:04     Czytano: [2082]

"Upside down"

W sobotę w Toronto odbyła się światowa premiera filmu "Upside down", zwalczającego przekonanie o istnieniu w czasie II wojny światowej "polskich obozów śmierci".

Film pokazuje skalę rozpowszechnienia takiej opinii. Wykorzystano w nim, między innymi, wypowiedzi kanadyjskich uczniów i studentów. Tytuł "Upside down" oznacza całkowite odwrócenie ról, w tym przypadku - roli kata i ofiary. Polski MSZ roześle film do wszystkich ambasad i konsulatów.

Film zostanie pokazany w kanadyjskim kanale edukacyjnym, z którego korzystają szkoły w tym kraju. Wkrótce pokaże go polska TVP Info. "Upside down" będzie też dołączony jako bezpłatny dodatek do gazety "Toronto Star", w której szczególnie często pojawiało się określenie "polskie obozy koncentracyjne".

Andrzej Sadoś z Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreśla, że tezy o "polskich obozach śmierci", czy "polskich obozach koncentracyjnych", są pochodną ogromnej ignorancji historycznej, zwłaszcza pośród ludzi młodych. Zauważył, że w filmie wypowiadają się studenci elitarnych szkół, którzy absolutnie nie są zażenowani swoim brakiem wiedzy. Nie potrafią wyjaśnić kim byli naziści. Pytani o to, kto zbudował w Polsce obozy koncentracyjne odpowiadają: "To polskie obozy, więc - Polacy".

Reżyser i scenarzysta filmu, przebywająca w Kanadzie Violetta Kardynał powiedziała, że zafałszowanie historii na kontynencie amerykańskim "dochodzi do punktu krytycznego". Wyjaśniła, że chciała wstrząsnąć ludźmi, pokazać, że takie sformułowania, jak "polskie obozy koncentracyjne" są jaskrawo krzywdzące i bez przeciwstawienia się im, doprowadzą do - jak to określiła - "odzierania Polaków z godności i czci".

Film kończy się słowami "Ci, którzy nie znają historii, są skłonni ją powtórzyć".

Film można obejrzeć na stronach polskiego MSZ

Życie Warszawy

Wersja do druku

Lech - 25.11.07 12:17
Wciąż brak jest polskich opracowań historycznych dla czytelników europejskich. W opracawaniach syntetycznych dotyczących kultury i nauki o Polsce można znależć tylko jedno zdanie. Stąd zupełny brak wiedzy o naszym kraju wśród innych narodów.
Odpowiednie reosrty i instytucje powinny tytm sie neizwłocznie zająć.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Sierpnia 1941 roku
Zmarł Maksymilian Maria Kolbe, polski franciszkanin, święty, zamordowany w obozie Auschwitz przez Niemców (ur. 1894)


14 Sierpnia 1938 roku
Urodziła się Beata Tyszkiewicz, polska aktorka filmowa ("Lalka", "Marysia i Napoleon").


Zobacz więcej