Piątek 10 Lipca 2020r. - 192 dz. roku,  Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.10.06 - 8:11     Czytano: [1688]

Zmarł Marek Grechuta

Marek Grechuta nie żyje. Piosenkarz i kompozytor zmarł w wieku 61 lat. Największą popularność zdobył dzięki przebojom „Tango Anawa", „Korowód”, „Serce”, „Niepewność”, „Ocalić od zapomnienia”. Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Architekt, rzeźbiarz, filozof
– Przepełnia mnie bezmierny smutek. Marek był ostatnio w złej formie, ale nie dopuszczaliśmy myśli, że go zabraknie – powiedział wyraźnie wzruszony przyjaciel i wieloletni współpracownik artysty kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

O stracie dla kultury polskiej i wielu Polaków mówił także dyrektor Piwnicy pod Baranami Piotr Ferster.

Grechuta był z wykształcenia architektem. Często podkreślał, że architektura jest „poniekąd związana ze sztuką”. – Wiele nocy spędzałem przy desce kreślarskiej. Dochodziła rzeźba, projektowanie, filozofia – wspominał w wywiadach.

Urodził się w 1945 r. w Zamościu, studiował na Politechnice Krakowskiej. Tam na przełomie 1966 i 1967 r. założył wraz z innym studentem architektury – właśnie Janem Kantym Pawluśkiewiczem – „Kabaret Architektów Anawa” (od francuskiego „en avant” – naprzód).

Kabaret wkrótce przekształcił się w zespół muzyczny towarzyszący Grechucie. Marek Grechuta & Anawa zadebiutowali na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie od razu notując podwójny sukces. Anawa została wyróżniona I nagrodą za aranżację, natomiast sam Grechuta – II nagrodą w kategorii wokalistów, ustępując tylko studentce warszawskiej AWF – Maryli Rodowicz.

– Po debiucie na Festiwalu Piosenki Studenckiej posypały się propozycje koncertów. Człowiek wpadł w rytm tworzenia utworów, w rytm występów. Wtedy zrozumiałem, że architektem nie zostanę, a innej drogi, poza artystyczną, nie widziałem – mówił artysta.

Opolskie sukcesy i nie tylko
Największe sukcesy odnosił podczas Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. Już w 1968 r. otrzymał nagrodę dziennikarzy. W rok później dostał nagrodę Telewizji Polskiej za piosenkę „Wesele”. Dwukrotnie wyśpiewał tam Nagrody główne: za „Korowód” w 1971 r. i za „Hop, szklankę piwa” w 1977 r. Piosenka ta pochodziła z musicalu „Szalona lokomotywa” według Stanisława Ignacego Witkiewicza, napisanego wraz z Krzysztofem Jasińskim i Pawluśkiewiczem na potrzeby Teatru STU.

W latach 70. artysta prowadził zespół Wiem, z którym nagrał dwa albumy – „Droga za widnokres” i „Magia obłoków”; do drugiej połowy lat 80. współpracował z Piwnicą pod Baranami.

Grechuta śpiewał najczęściej własne teksty do własnej muzyki. Korzystał również z muzyki komponowanej przez Jana Kantego Pawluśkiewicza, do wierszy m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana. Koncertował w Europie, Ameryce i Australii.

Wśród gwiazd
W grudniu 2001 r. odebrał pierwszą w swej twórczości Złotą Płytę za album „Dni, których nie znamy” wydany w serii Złota Kolekcja, sprzedany w ilości 50 tys. egzemplarzy.

Ostatnia płyta Grechuty, zatytułowana „Niezwykłe miejsca”, ukazała się w 2003 r. W tym samym roku nagrał też z zespołem Myslowitz piosenkę „Kraków”.

W tym roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole 2006” Marek Grechuta uhonorowany został nagrodą Grand Prix za całokształt twórczości, a jego piosenki zaprezentowano podczas koncertu „Świat w obłokach”. W Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim Rynku wmurowano gwiazdę Marka Grechuty, którą odsłonił Kanty Pawluśkiewicz. Grechuta nie mógł przyjechać do Opola ze względu na problemy zdrowotne. Nagrodę Grand Prix odebrała jego żona Danuta.

(źródło - TVP, IAR)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

10 Lipca 1945 roku
Obława Augustowska "Mały Katyń"


10 Lipca 1835 roku
Urodził się Henryk Wieniawski, polski kompozytor i skrzypek (zm. 1880)


Zobacz więcej