Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.10.07 - 21:21     Czytano: [2848]

Internetowy wydruk z KRS

Internetowe wydruki z Krajowego Rejestru Sądowego mają takie samo znaczenie prawne jak papierowe odpisy, wyciągi i zaświadczenia.

Tak uważa coraz więcej prawników. Dlatego też adwokat czy radca prawny reprezentujący w procesie spółkę, aby wykazać, że pełnomocnictwa udzieliła mu uprawniona osoba, nie musi się już starać o wyciąg z KRS w formie tradycyjnego dokumentu. Sądy coraz częściej akceptują e-doku-menty, choć jeszcze nie powszechnie. Centralna Informacja udostępnia w sieci informacje o podmiotach wpisanych m.in. do rejestru przedsiębiorców, który jest częścią KRS.

Tradycjonaliści wolą papier
- Bez sensu jest przedstawianie w sądzie wydruków z internetu poświadczonych przez notariusza za zgodność z rejestrem uwidocznionym w internecie - podkreśla sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej.

Albo sąd uznaje, że wydruk ma cechy informacyjne dokumentu, albo nie i wtedy żąda odpisu, wyciągu czy zaświadczenia z KRS z pieczątką i podpisem.

- Zawsze przedstawiam wyciąg z KRS na papierze, z datą, pieczątką i podpisem. Używam dokumentów poświadczonych urzędowo. Nie chcę, by sąd pytał - skąd wiadomo, że informacje na wydruku są prawdziwe? Napisać sobie w komputerze i wydrukować można wszystko - mówi Włodzimierz Sarna, warszawski adwokat.

Sędziowie przyznają, że często kierują się rutyną i nie zastanawiają się, czy wydruk informacji udostępnianych przez KRS w internecie wystarczyłby do wykazania, że pełnomocnik jest właściwie umocowany.

- Nie ma gwarancji, że e-wydruk jest autentyczny - uważa Małgorzata Niezgódka-Medek, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli się okaże, że pełnomocnictwo w imieniu spółki wystawi osoba nieuprawniona, postępowanie będzie nieważne. Wszystko jednak zależy od wiarygodności źródła informacji. Jeżeli dane potwierdzi inny dokument, to również wydruk można uznać za zadowalający, dodaje sędzia.

- Jeśli sąd ma wątpliwości, przeprowadza postępowanie wyjaśniające - dodaje sędzia Niezgódka-Medek.

- Pewnym problemem jest to, że dane z KRS w internecie są aktualizowane raz w tygodniu. Jednak wyciągi też rzadko są z tego samego dnia, w którym zaczyna się postępowanie przed sądem - mówi sędzia Łukowski. Wydruk nie ma więc mniejszej wartości informacyjnej niż odpis z rejestru, podobnie jak uwierzytelniona przez pełnomocnika kserokopia odpisu z KRS - twierdzi sędzia.

Sąd Najwyższy uchwalił
Taką właśnie tezę, o zadowalającej mocy dowodowej kopii odpisu z KRS, zaprezentował Sąd Najwyższy w uchwale z 30 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 14/06). W jej uzasadnieniu uznał, że skoro pełnomocnik jest obowiązany dołączyć do pisma procesowego pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa, to dla wykazania umocowania organu osoby prawnej, udzielającego pełnomocnictwa, adwokat czy radca prawny może dołączyć zarówno wydany przez sąd odpis z właściwego rejestru, jak i uwierzytelniony przez siebie odpis czy kopię tego dokumentu. Sędziowie podkreślili, że rygorystyczne wymaganie dołączenia przez pełnomocnika odpisu z rejestru poświadczonego przez notariusza prowadzi do przedłużenia postępowania i wzrostu jego kosztów.

I choć uchwała SN rozstrzygająca zagadnienie prawne wiąże tylko w danej sprawie, to nie sposób nie brać jej pod uwagę w innych sytuacjach.

Przywiązanie do schematów
Także przekonanie o łatwości podrobienia informacji z internetu jest już nieuzasadnione. Dziś w wielu sklepach można kupić sprzęt, który pozwala na sfałszowanie każdego podpisu i pieczątki.

W ustawie o KRS powinien znaleźć się przepis stwierdzający, że wydruk ze stron internetowych KRS jest dokumentem, uważają prawnicy.

- Byłoby również dobrze, by w internecie był pełny rejestr przedsiębiorców - dodają prawnicy.

1,6 mln przedsiębiorców działało w 2005 roku

Dobromiła Niedzielska
Gazeta Prawna

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


Zobacz więcej