Wtorek 28 Stycznia 2020r. - 28 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.09.07 - 13:57     Czytano: [1573]

Dział: Nasze zdrowie

Oddział "Jednego Dnia"

Ok. 200 pacjentów miesięcznie będzie leczonych na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Jednego Dnia, który otwarto w Centrum Onkologii w Krakowie.

Lekarze będą wykonywać tam zabiegi diagnostyczne i niektóre operacje. Oddział Chirurgii Onkologicznej Jednego Dnia został dobudowany do budynku przychodni. Inwestycja kosztowała 11 mln zł. – Będziemy wykonywać tu różne zabiegi od drobnych diagnostycznych do operacji. Wykonujemy diagnostykę patologii piersi, diagnostykę nowotworów układu chłonnego, zabiegi usuwania nowotworów skóry, a także kolonoskopię i gastroskopię - powiedział kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Jednego Dnia adiunkt Zbigniew Darasz.

Oddział ma odciążyć klinikę chirurgii onkologicznej, bo pacjenci, którzy wcześniej byli przyjmowani na 2-3 dni, teraz będą w szpitalu krócej.

Zakład Analityki i Biochemii Klinicznej krakowskiego Centrum Onkologii otrzymał w ostatnich miesiącach dwa nowoczesne aparaty. Jeden z nich służy do badań tzw. markerów nowotworowych i pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Drugi jest wykorzystywany przy ocenie stanu chorego - funkcji serca, nerek, wątroby - przed podjęciem leczenia onkologicznego.

Centrum Onkologii w Krakowie jest też jednym z trzech ośrodków w Polsce, obok Warszawy i Gliwic, wyposażonym w aparaturę do brachyterapii wysokoenergetycznej (HDR). Metoda ta polega na wprowadzeniu pierwiastka promieniotwórczego bezpośrednio do guza nowotworowego lub w jego sąsiedztwo. Pozwala na bardzo precyzyjną aplikację dawki napromieniowania i zmniejszenie ryzyka powikłań po leczeniu. Jest stosowana u chorych na raka płuc, raka przełyku, raka prostaty. Nowa aparatura kosztowała ok. 9 mln zł.

W uroczystym otwarciu nowo powstałych i nowo wyposażonych oddziałów uczestniczył wojewoda małopolski Maciej Klima.

Rocznie w Centrum Onkologii w Krakowie z leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego korzysta ok. 13 tys. pacjentów, z czego 7 tys. to pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Stycznia 1950 roku
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza


28 Stycznia 1986 roku
Katastrofa na Przylądku Canaveral. Prom "Challenger" eksplodował zaraz po starcie. Zginęło 7 astronautów


Zobacz więcej