Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.09.07 - 18:04     Czytano: [1838]

Pokonany przez raka

Słynny tenor Luciano Pavarotti zmarł w wieku 71 lat w czwartek nad ranem. W ubiegłym roku u włoskiego śpiewaka zdiagnozowano chorobę nowotworową.

Luciano Pavarotti, gwiazda włoskiej opery, przez wielu specjalistów uważany był za najwybitniejszego przedstawiciela swojego pokolenia.

W lipcu 2006 roku Pavarotti przeszedł operację usunięcia raka trzustki. Do szpitala wrócił na początku sierpnia tego roku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 8 września w katedrze w Modenie – ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora, Giorgio Pighi. Nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące szczegółów ceremonii żałobnej.

Teatr miejski w Modenie otrzyma imię Luciano Pavarottiego – poinformował kilka godzin po śmierci śpiewaka burmistrz Pighi.

........................

Cały świat – ludzie sztuki, polityki, a przede wszystkim wielbiciele talentu Luciano Pavarottiego wspominają w czwartek zmarłego nad ranem w Modenie światowej sławy tenora.

Hiszpan Jose Carreras, jeden ze słynnych trzech tenorów, powiedział, że zapamięta Pavarottiego jako wielkiego śpiewaka operowego, ale i wytrawnego gracza w pokera.

Włoski tenor był człowiekiem o „wielkiej charyzmie”, a do tego obdarzonym poczuciem humoru. Spełniał się także w kuchni, gdzie przygotowywał doskonałe dania m.in. z pomidorów i szynki prosciutto – wspominał Carreras na łamach szwedzkiego dziennika „Expressen”. Dzień wcześniej hiszpański tenor występował w Karlstad w środkowej Szwecji.

Trzeci z tenorów Placido Domingo powiedział: – Zawsze podziwiałem jego dany od Boga głos, o charakterystycznej barwie i kompletnej skali. Uwielbiałem jego poczucie humoru. Czasami na naszych koncertach z Jose Carrerasem zapominaliśmy, że występujemy przed publicznością, która zapłaciła za bilety, bo cała nasza trójka miała po prostu świetną zabawę.

Australijska sopranistka Joan Sutherland, która wystąpiła z Pavarottim m.in. w „Łucji z Lammermoor” w 1965 roku, podkreślała „wyjątkową jakość” jego głosu. – Od razu było wiadomo, że to Luciano – mówiła.

Inna śpiewaczka, Montserrat Caballe z Hiszpanii uważa, że zmarły król opery był „bratnią duszą i fantastycznym człowiekiem”. – Wiele, wiele razy śpiewałam z nim i wiele nagrywałam. Bardzo go kochałam i podziwiałam - wspominała.

Z kolei znany włoski reżyser filmowy i operowy Franco Zeffirelli wspominając zmarłego oświadczył: Byli tenorzy i był Pavarotti. Za największą zasługę swego przyjaciela Zeffirelli uznał to, że traktował muzykę jako jedność; „od opery do popu i operetki” – tłumaczył.

Zdaniem reżysera, najlepiej król opery zademonstrował to organizując wielkie koncerty „Pavarotti & Friends”, w czasie których śpiewał razem z gwiazdami rocka i muzyki pop. – Zawdzięczamy Pavarottiemu to, że kultura operowa została doceniona przez młode pokolenia – podkreślił Zeffirelli.

Na gmachu Opery Wiedeńskiej na znak żałoby zawisła w czwartek czarna flaga. Dyrektor Ioan Holender wyraził ubolewanie z powodu odejścia „najpiękniejszego głosu” naszych czasów.

W Bułgarii radio publiczne zapowiedziało, że przez cały dzień będzie nadawać tylko arie Pavarottiego.

Artystę wspominają także politycy. Premier Romano Prodi napisał w depeszy kondolencyjnej do rodziny zmarłego, że „wraz ze śmiercią Luciano Pavarottiego zginął wielki głos muzyki i Włoch”.

Włoski minister kultury Francesco Rutelli nazwał Pavarottiego „gigantem XX wieku”. Jego śmierć spowodowała „próżnię niemożliwą do wypełnienia dla wszystkich wielbicieli wielkiej włoskiej muzyki” – napisano w komunikacie.

– Luciano Pavarotti był najbardziej znanym klasycznym śpiewakiem na świecie, najlepszym popularnym tenorem od czasów Enrico Caruso. Jego artystyczne zalety, w połączeniu z ciepłem i charyzmą, pociągały cały świat – ocenił z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

(PAP-TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Kwietnia 997 roku
Zginął śmiercią męczeńską św. Wojciech, biskup praski.


23 Kwietnia 1833 roku
Wprowadzenie stanu wojennego w Królestwie Polskim.


Zobacz więcej