Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.08.07 - 21:36     Czytano: [2043]

Projekt „ECHELON”

„Echelon”, to system wywiadu polegający na nasłuchu i zbieraniu wszelkich informacji krążących w eterze, w sposób w pełni automatyczny. Pierwotnie wykorzystywało go pięć państw, które zawarły porozumienie nazwane UKUSA: USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia. Z czasem dołączyły Niemcy, Japonia, Norwegia i Korea Południowa. Echelon to sieć obiektów nasłuchu pracujących w najważniejszych miejscach Ziemi. System przechwytuje i analizuje wszelkie informacje cywilne i wojskowe. W USA znajdują się dwie bazy systemu, w Yakima niedaleko Waszyngtonu i Sugar Grove w Zachodniej Wirginii. Po naszej stronie Atlantyku największa baza zlokalizowana jest w Menwith Hill w Wielkiej Brytanii. Pozostałe funkcjonują w Japonii, Nowej Zelandii i Niemczech. „Echelon” podsłuchuje wszystko. Rozmowy telefoniczne, transmisje faksów, internet, telefonię komórkową i łączność satelitarną. System dekoduje wszelkie informacje według zadanego zbioru określeń, selekcjonuje je i zapisuje. Wystarczy wprowadzić słowo – klucz, a system wychwyci wszystkie transmisje, w których ów wyraz się znalazł. Całością sieci, która działa od co najmniej końca lat osiemdziesiątych, zarządza Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA).

Od początków 1996 roku do października roku 1998 podsłuchiwano już w ten sposób telefon satelitarny należący do Bin Ladena. W tym czasie Bin Laden i Mohammed Atef, dowódca wojskowy organizacji, za pomocą telefonu kierowali operacjami Al Kaidy. Używano go nieprzerwanie jeszcze w dwa miesiące po 20 sierpnia 1988 roku, kiedy rakiety amerykańskie uderzyły w obozy Al Kaidy, naprowadzone sygnałem tego telefonu. Zamilkł, kiedy anonimowy, wysoki rangą urzędnik obrony USA ujawnił ten fakt na łamach Sunday Times (24/03.2002). Zapisy rozmów wykazały, że „sercem planistycznym ogólnoświatowej kampanii morderstw i zniszczenia była Wielka Brytania” . 260 połączeń zanotowano do 27 numerów w Anglii. Do Jemenu telefonowano ponad 200 razy, do Sudanu 131, Iranu 106, Azerbejdżanu 67, Pakistanu 59, do Arabii Saudyjskiej 57. Łączono się 13 razy z okrętem na Oceanie Indyjskim, 6 razy telefonowano do USA, 4 do Malezji i 2 do Senegalu. „Najdziwniejszym jest brak jakiegokolwiek połączenia z Irakiem” (Sunday Times, 24/03/2002).

W 2004 roku Michael Scheuer, szef komórki CIA zajmującej się działalnością Bin Ladena w latach 1996 – 1998, poinformował że NSA nie udzielała dostępu do danych z nasłuchu żadnej innej agencji wywiadu (Atlantic Monthly, 12/2004). CIA otrzymywała od NSA tylko podsumowania informacji uzyskanych z monitoringu rozmów ludzi Bin Ladena. Po zamachu na ambasadę USA w Afryce w roku 1998 CIA naciskała NSA wielokrotnie o dostęp do informacji lecz również wtedy udało jej się je otrzymać zaledwie w kilku przypadkach. Wkrótce potem wszystko powróciło do stanu sprzed zamachu. Podobno nic się nie zmieniło w tej kwestii aż do wydarzeń 11 września (Atlantic Monthly, 12/2004).

W marcu 2000 roku, agent FBI rozdrażniony tym, że system Carnivore śledzący e-mail’e Al Kaidy działał wadliwie i łączył je z innymi, zupełnie niewinnymi, skasował całą ich bazę danych. Jednak, wielce prawdopodobne jest, że system nazywany Carnivore, działał zupełnie poprawnie. „Przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości, zachowujący anonimowość, ujawnił, że poczta nie została całkowicie zniszczona”. (Associated Press, 28/05/2002).

24 stycznia 2001 roku włoski wywiad namierzył rozmowę dwóch członków siatki Al Kaidy w Mediolanie. Ben Soltane Adel pytał przez telefon, nawiązując do przygotowanych przez organizację fałszywych dokumentów :

- Czy będą dobre dla braci lecących do Stanów?
Mahmud Es Sayed odpowiedział wściekle:

- Nigdy nie używaj tych słów, nawet żartując! Jeżeli to niezbędne, gdziekolwiek byśmy byli, podejdź i powiedz mi to do ucha, bo to są rzeczy zbyt ważne. Musisz wiedzieć, że ten plan jest bardzo, bardzo tajny, niemalże wagi państwowej.
To tylko część taśm nagranych i udostępnionych wywiadowi amerykańskiemu w marcu 2001 roku. Nie zostały jednak potraktowane poważnie aż do 11 września. Adel został później aresztowany za przynależność do siatki terrorystycznej natomiast Es Sayed w lipcu 2001 roku zniknął w Afganistanie. (Guardian, 30/05/2002).

Między 9 a 21 lutego 2001 roku, w serii artykułów dla United Press International, dziennikarz Richard Sale ujawnił wiele szczegółów dotyczących elektronicznego podsłuchu Al Kaidy prowadzonego przez NSA:

„USA odniosły wielki sukces w wojnie informacyjnej przeciw organizacjom terrorystycznym wspierającym Osamę Bin Ladena. Hakerzy weszli na ich konta bankowe i usunęli lub przetransferowali należące do nich znaczne sumy pieniędzy. Ponadto zablokowali ich telefony komórkowe i satelitarne”.

Wspomniano również, że „Bin Laden jest dosłownie otoczony siecią podsłuchów”. W jednym z artykułów napisano wprost o dogłębnej infiltracji organizacji przez system „Echelon”, nie wahając się zamieścić informacji o obserwacji punktu kontaktowego w Jemenie, dzięki której NSA uzyskała wiele informacji na temat porywaczy Nawafa Alhazmi i Khalida Almidhara.

Jest więcej niż pewne, że tylko ten system, niezależnie od pomocy innych agencji wywiadowczych, pozwolił Amerykanom dowiedzieć się większości szczegółów każdej operacji planowanej przeciw Ameryce. Ostatnio (lipiec 2007) mówi się, że również w naszym kraju powstanie, przy okazji instalacji elementów Tarczy Antyrakietowej, filia owego systemu.

Sławomir M. Kozak

Fragment książki „Operacja Dwie Wieże”, która ukaże się we wrześniu tego roku, nakładem „Oficyny Aurora.”

Wersja do druku

Stanisław Remuszko - 28.08.07 20:46
Zapowiada się arcyciekawie. Ale najpierw przeczytam.
Stanisław Remuszko

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


Zobacz więcej