Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.08.07 - 12:42     Czytano: [1551]

Wystarczy zmienić regulamin...

naszej narodowej jadłodajni




„Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi” to popularna, makatkowa mądrość ludowa. Sentencja ta nieco naiwnie sugeruje, że dla mężów najważniejsze w życiu są doznania kulinarne. Realizacja tej myśli jest prosta w duecie: żona - mąż. Sprawa się komplikuje, gdy mamy sytuację: kucharka – gromada stołowników. Wszak każdy z nich ma prawo mieć inne preferencje kulinarne. Istotnym utrudnieniem w zapewnieniu komfortu kulinarnego wszystkim mogą być również finanse. Dobra kucharka, dobry szef kuchni musi iść na kompromis. Jeśli nie da się zadowolić wszystkich to przynajmniej stara się zminimalizować odsetek niezadowolonych. Wykorzystuje swoją wiedzę o gustach biesiadników, swój talent kuchmistrza oraz możliwości finansowe, by przyrządzane potrawy smakowały większości. Biesiadnicy, którym potrawa nie smakuje, jedzą bo muszą albo rezygnują ze stołówki i przenoszą się do innej jadłodajni. Wielu z nich kombinuje w jaki sposób zmienić kuchmistrza.

Zupełnie analogiczną sytuację mamy w polityce. Dobry władca kraju, podobnie jak szef kuchni, cały swój talent powinien wykorzystać by swoimi „potrawami” zadowolić maksymalną część „biesiadników”. Niestety w naszej polskiej „jadłodajni” zadowolonych z „potraw” przygotowanych przez nasze władze jest tylko ok. 10-12% biesiadników (25-30% elektoratu przy frekwencji 40% obywateli). 60% rezygnuje z jedzenia tj. nie idzie na wybory a 2 mln wybiera inną jadłodajnię i wyjeżdża za granicę.

Nie daje mi spokoju świadomość, że niedaleko nas funkcjonuje kraj gdzie autentyczną władzę sprawuje większość obywateli. Ich „kuchmistrz” MUSI spełniać ich życzenia. Jest to zapisane w ich „stołówkowym regulaminie” od ponad 150 lat. Wynik aktualnego badania opinii publicznej przeprowadzonego w tym kraju mówi, że ponad 70% mieszkańców uważa to za swój największy sukces narodowy który daje im poczucie dumy.

Zadowolenie stołowników tej szczęśliwej krainy bankami, zegarkami i czekoladą słynącej gwarantują dwa istotne zapisy ich „stołówkowego regulaminu”:

- Każdy może zawetować nową potrawę zaproponowaną przez kuchmistrza i jego weto będzie skuteczne jeśli go poprze zwykła większość współbiesiadników (referendum akceptujące)
- Każdy może wprowadzić do jadłospisu swoją oryginalną potrawę i jeśli jego propozycję poprze zwyczajna większość współbiesiadników (referendum w sprawie inicjatywy obywatelskiej).

Czy my możemy być zadowoleni z naszej „stołówki”? Dlaczego nasz kuchmistrz nie ma obowiązku gotować tak, by smakowało większości stołowników? Dlaczego regulamin naszej jadłodajni nie daje prawa wyrażania na bieżąco jakie potrawy im smakują a jakie nie? Dlaczego nasza kuchnia jest NIEDEMOKRATYCZNA? Dlaczego nasi kuchmistrze nie starają się zaspokoić potrzeby większości a całe swoje talenty wykorzystują dla zaspakajania swych aspiracji i gustów smakowych? Dlaczego nasza sytuacja nie zmienia się pomimo, że co 4 lata delegujemy do kuchni nowego, ponoć aktualnie najlepszego, kuchmistrza?

Tak dalej być nie musi. Apeluję do czytelników moich refleksji politycznych. Ruszmy naszymi szarymi komórkami i zamiast jałowo komentować naszą sytuację, poczynania braci K. i przystawek oraz prognozować z „fusów”: Kiedy będą wybory - wiosną czy już jesienią? – zaproponujmy coś konstruktywnego. Zamiast biadolić: Ja nic nie mogę zrobić mam dość polityki i nie będę głosował. itp. spróbujmy przedstawić swój pomysł na nowelizację naszego „regulaminu stołówkowego” wg sprawdzonego wzoru Helwetów. Nasza władza powinna nam „gotować” zgodnie z ludową maksymą: „Dobra władza tym się chlubi że „gotuje” co społeczeństwo lubi”

Zdzisław Gromada
sierpień 2007

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej