Sobota 14 Grudnia 2019r. - 348 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.10.06 - 08:34     Czytano: [1466]

Cyfrowe planetarium

W Częstochowie będzie można oglądać nocne obrazy nieba w jednym z najnowocześniejszych w Polsce, choć kameralnym, planetarium. Do Akademii im. Jana Długosza, gdzie mieści się obiekt, sprowadzono właśnie cyfrowy projektor.

– Takiego sprzętu nie posiada obecnie żaden ośrodek badawczy i planetarium w Polsce. Najbliżej można go oglądać w Pradze i kilku niemieckich miastach – zaznaczył rzecznik częstochowskiego magistratu Ireneusz Leśnikowski.

Budowa planetarium rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Przez długi czas obiekt stał gotowy, brakowało tylko najdroższego elementu – projektora. W lutym tego roku miasto zadeklarowało udział w kosztach jego zakupu, wykładając brakujące 410 tys. zł.

Uczelnia sprowadziła nowoczesny, używany niespełna rok, projektor Digistar III z planetarium Armagh w Irlandii Północnej. Urządzenie potrafi m.in. wyświetlać trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu.

Seanse w planetarium umieszczonym na dachu Instytutu Fizyki częstochowskiej akademii będą trwały niecałą godzinę. Jednocześnie będzie mogło je oglądać około 40 osób. Obiekt ma być dostępny nie tylko dla studentów i pracowników uczelni, ale również turystów i amatorów astronomii.

(PAP,TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Grudnia 1658 roku
Polska kawaleria pod wodzą Czarnieckiego przeprawiła się przez cieśninę morską w Danii.


14 Grudnia 1799 roku
Zmarł George Washington, pierwszy prezydent USA (ur. 1732)


Zobacz więcej