Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.07.07 - 22:42     Czytano: [2926]

Dział: Głos Polonii

Kukliński w Szwajcarii

Przed 11-stu laty, w imieniu Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii, zaprosiłem Pana Ryszarda Kuklińskiego do Szwajcarii. Rząd Stanów Zjednoczonych dopiero po dłuższych przygotowaniach, ze względu na bezpieczeństwo (zasądzony na karę śmierci przez Sąd Wojskowy w Warszawie) wyraził zgodę na wyjazd z USA do Europy.
Zostałem zaszczycony tym, że mogłem przez 5 dni gościć we własnym domu tak wspaniałą osobistość, która wszystko poświęciła dla ratowania Europy przed kataklizmem III wojny światowej i ratowania własnej Ojczyzny przed zagładą biologiczną większości Narodu Polskiego.

Od czasu przybycia do Szwajcarii ze Stanów Zjednoczonych Tadeusza Kościuszki, było to wydarzenie bez precedensu w historii Polonii szwajcarskiej. Olbrzymie zasługi płk. Kuklińskiego są dotąd niedocenione, często bagatelizowane i celowo przemilczane. Sam Wiliam Casey, dyrektor CIA, powiedział o naszym rodaku, że „nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak”.

Marzenia Pułkownika spełniły się. Związek Radziecki i Polska Ludowa pozostały tylko złą zmorą, zaś nasz wielki Rodak mógł odwiedzić własną Ojczyznę. Miał jednak wielki żal do „solidarnościowych” rządów po roku 1989 i wyrażał nieufność wobec „okrągłego stołu”.
Zapytany o główny motyw przyjęcia zaproszenia do kraju Helwetów, między innymi powiedział „chciałem się spotkać z rodakami w Szwajcarii, przede wszystkim zaś chciałem być przynajmniej parę dni bliżej mojej ukochanej Ojczyzny.” Te słowa nie potrzebują żadnego komentarza. W ten sposób wyraził miłość do Polski, dla której poświęcił wszystko: śmiertelne niebezpieczeństwo własnej rodziny, tułaczkę i śmierć obu synów.

W czasie Jego krótkiego pobytu doszło do tajnego spotkania z zaufanymi osobistościami Polonii szwajcarskiej i z Polski. Nasz Gość zwiedził Polskie Muzeum w Rapperswil, Muzeum Kościuszki w Solurze, przepiękne Alpy szwajcarskie oraz Bazyleę z najbliższą jej okolicą. Byliśmy wszyscy pod wielkim wrażeniem osobowości Pułkownika, Jego skromności, patriotyzmu i mądrości życiowej. Jego słowa pozostaną nam na zawsze w pamięci. Staliśmy się serdecznymi przyjaciółmi; żałuję tylko, że nie skorzystałem z kilku zaproszeń i nie odwiedziłem Go w Stanach Zjednoczonych.

Pobyt płk. Kuklińskiego w Szwajcarii stał się w Polsce medialnie głośny.
Nie-Polacy zwalczali Go jako zdrajcę i szpiega, zaś patriotyczna część Narodu Polskiego jest dumna ze swojego Rodaka. Rok później Senat miasta Krakowa nadał mu w Ratuszu, w Jego obecności honorowe obywatelstwo tego królewskiego miasta. Z tej okazji odbyła się później nieoficjalna uroczystość, w czasie której poprosiłem Marszałka Senatu RP, panią Alicję Grześkowiak o „powitanie Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Senacie jako Bohatera Narodowego”. Co też się stało.

Młodzież zawsze potrzebowała i potrzebuje inspiracji i żywych wzorów; takim jest dziś pułkownik Ryszard Kukliński-wzór oficera i Polaka.. Po wizycie w Szwajcarii, Związek Organizacji Polskich wystosował do Komitetu Fundacji Nobla odpowiednią dokumentację z prośbą o przyznanie płk. R. Kuklińskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Na zakończenie należy przypomnieć, że dla obecnego i przyszłego pokolenia, cały pobyt naszego Gościa w Szwajcarii został przez pana Stanisława Komorskiego, sekretarza Zarządu ZOP-u, utrwalony na taśmie filmowej.

Pułkownik Ryszard Kukliński zasłużył się dla Ojczyzny i dla zachowania pokoju w Europie. Jego odwaga i poświęcenie nie znajdują sobie równych.. Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii zwraca się z uprzejmą prośbą do Prezydenta RP pana prof. Lecha Kaczyńskiego oraz do Ministra Obrony
Narodowej pana Aleksandra Szczygło o mianowanie Ryszarda Kuklińskiego generałem WP, oraz przyznanie wysokich odznaczeń: „Order Virtuti Militari” oraz „Order Orła Białego”.
Realizacja naszego wniosku będzie satysfakcją dla Polaków w kraju i na emigracji a równocześnie właściwym podziękowaniem Narodu Polskiego dla naszego wielkiego Rodaka.

Za Prezydium ZOP w Szwajcarii:
Dr Jan Pyszko - prezes
Stanisław Komorski – sekretarz


Binningen / Bazylea, dnia 12. lipca 2007 r.

Wersja do druku

J.Neutralny - 05.08.07 16:40
Szkoda, że szerokiej publiczności nie są znane okoliczności zaproszenia i pobytu płk.R.Kuklińskiego w Szwajcarii i wniosek na Pokojową Nagrodę Nobla. Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii nie marnuje czasu-to cieszy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej