Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.07.07 - 12:02     Czytano: [1515]

Zamknięta na 3 lata

Od godziny 7 rano do Biblioteki Watykańskiej ustawia się każdego dnia w kolejce około dwustu zagniewanych naukowców, którzy złorzeczą na rozpoczynający się w niej 14 lipca trzyletni remont.

O nastrojach wśród badaczy, utyskujących na zamknięcie tego wyjątkowego, bezcennego księgozbioru. Kierownictwo Biblioteki zapewnia natomiast, że będą oni mieli dostęp do manuskryptów na mikrofilmach.

To już ostatnie przed długim remontem dni normalnej pracy Biblioteki Watykańskiej, w której zbiorach znajduje się 600 tysięcy ksiąg, 75 tysięcy rękopisów, ponad 8 tysięcy inkunabułów, 100 tysięcy sztychów i 300 tysięcy monet oraz medali.

Na wieść o remoncie, zapowiedzianym pod koniec kwietnia, naukowcy z całego świata apelowali do Watykanu o to, by nie zamykał wrót księgozbioru. List w tej sprawie wystosowali do sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, publicznie prosili samego papieża o interwencję. Teraz zaś dają wyraz swej frustracji, stojąc w długiej kolejce do biblioteki. Tylko do piątku mają bowiem czas na wgląd do manuskryptów.

Badacze proszą bezskutecznie Watykan, by wygospodarował dla nich miejsce, gdzie przez następne trzy lata będą mogli obejrzeć interesujące ich oryginalne teksty i księgi.

Twierdzą, że w rezultacie remontu nie powiedzie się wiele międzynarodowych projektów naukowych, finansowanych przez państwa.

Wiceprefekt Biblioteki Watykańskiej Ambrogio Piazzoni wyraził solidarność z przedstawicielami świata nauki i przyznał, że „serce mu się kraje” na widok naukowców stojących od rana w kolejce. Z drugiej strony jednak – podkreślił – remont jest absolutnie konieczny.

(PAP-TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Lipca 1789 roku
Zdobycie Bastylii. Początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Święto narodowe Francuzów.


14 Lipca 1911 roku
Urodził się Tadeusz Fijewski, aktor teatralny i filmowy (zm. 1978)


Zobacz więcej